Win 8.1 SL anahtarımla yeni SSD'ye sistem kurabilir miyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MEHMET TATLI

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Research&Development Engineer
İşte sorum: Benim 1 tb HDD'ye sahip bir pc var. Sistem ilk başlarda baya hızlıydı. Şimdilerde çok yavaşladı, bende dedim format atayım. Windows 8.1 single language işletim sistemim orjinal ama sistem hazır kurulu geldiği için bana dvd yada key verilmedi. Keyler biosta gömülüymüş.

Elimde dvd ve key olmadan nasıl format atarım? (Bugün müşteri hizmetlerini aradım ve windows dvd'si göndermelerini rica ettim. Beni geri arayacaklarmış ). Şimdi asıl olay şu ki bende hani format atacakken tam olsun dedim ve bir SSD aldım.
Ben 1 TB olan HDD'yi biçimlendirip tertemiz yapmak ve depolama olarak kullanmak istiyorum, SSD'ye de Win 8.1 single language'yi sıfırdan kurmak istiyorum (Recep beyin videosunu izledim).

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ama benim istediğim sistemi taşımak değil sıfırdan kurmak. Çünkü taşımakla sıfırdan kurmak arasında çok fazla performans farkı var. Elimde hali hazırda bulunan Win8.1'i SSD'ye kurmak ve HDD'yi sıfırlamak mümkün mü? Allah rızası için bir arkadaş bu olayı madde madde anlatırsa çok memnun olurum. Teşekkürler..

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows Media Creation Tool ile Windows 8.1 SL'nin orjinal bir kopyasını indirebilirsin. Ürün anahtarın BIOS'a gömülü olduğu için SSD'ye Windows 8.1 SL yüklersen sanırım otomatik olarak Windows etkinleştirilir. Eğer olmazsa bazı programlarla BIOS'a gömülü ürün anahtarını görebilir, sonra Windows'u etkinleştirebilirsin.
Media Creation Tool: Windows 8.1 için yükleme medyası oluşturma - Windows Yardım
(Eğer gerekirse) Ürün anahtarını bulmak için şu konuya bakabilirsin: Windows 8.1 BIOS'a gömülü lisans anahtarı nasıl öğrenilir ? | Technopat Sosyal

Keşke bende media creator kullansaydım(bilmiyordum), orijinal gelen işletim sistemini bozup Dreamspark'tan işletim sistemi kurduk. :(

Media Creator'den SL ISO dosyasını USB flash belleğe yazdırın. Sistem zaten size bir şey sormaz, otomatik tanır.

Ben buna benzer bir sorunu şöyle çözmüştüm. İşletim sisteminin kurulum dosyaları D'de kuruluydu (recovery). C sürücüsünde işletim sistemi hariç her şeyi sildim. Sonra acronis disk clon ile hard diskin imajını SSD'ye clonladım. SSD ile bilgisayarı açıp temiz bir yükleme yaptım. Sonra eski harddiskimi komple formatladım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
@Sterben
Orijinal sistemi formatlayıp Dreamspark'tan Windows 8.1 Industry Pro kurdum, makineyi aldığım ilk gün ki sürümden bahsediyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı