Windows 10 desteği sonlanınca Linux'a geçilir mi?

Gmll

Hectopat
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi Windows 10 desteği bitecek. Sürekli gelen uyarılarla bizi Windows 11'e geçmemizi isteyecekler. Ben Windows 11'e geçmek için kararsızım. Belki Linux geçerim diyorum. Sizce Linux kullanılır mı ve Linux'a geçersem çok yabancılık çeker miyim? En önemlisi çoğu oyunun ve programın Linux desteği var mı?

Bildiğiniz gibi Windows 10 desteği bitecek. Sürekli gelen uyarılarla bizi Windows 11'e geçmemizi isteyecekler. Ben Windows 11'e geçmek için kararsızım. Belki Linux geçerim diyorum. Sizce Linux kullanılır mı ve Linux'a geçersem çok yabancılık çeker miyim? En önemlisi çoğu oyunun ve programın Linux desteği var mı?
Merhaba.

Evet çok yabancılık çekersiniz ayrıca Windows,taki gibi herşeyi öyle bir iki tık ile yapamayabilirsiniz haberiniz olsun, Linux nedir diye iyice araştırmanızı tavsiye ederim.

Windows'taki rahatlığı Linux'ta hissedemessiniz sürekli plugin eklenti vs. gündelik bir kullanıcı için uygun değil. Oyun oynanabiliyor fakat hangi oyunun oynanabildiğine internetten bakmanız lazım. Windows 10'un desteğinin kesilmesine daha çok var, sisteminiz yetmiyorsa o zamana kadar sisteminizi upgrade edersiniz sonra ise Windows 11 devam edersiniz. Ben Windows öneriyorum.

Sürekli plugin eklenti vs. gündelik bir kullanıcı için uygun değil.

Böyle bir şey yok. Kim diyor bunları? Linux deneyimi olmayan biri Arch ile bile başlayabilir. İnsanların gözünü korkutmayın. Masaüstü ortamı eklendimi çoğu şey arayüzlü oluyor zaten. Her şey basitleşiyor. Hatta terminal kullanmadan bile Linux kullanılır. Sadece bir sorun yaşadığın zaman bu foruma danışırsın. Bizde şu komutun çıktısını ver bu komutu gir deriz.

Hayır çok yabancılık çekmessin. Elbette biraz yabancılık çekeceksin fakat o da olacak bir zahmet. İkisi farklı işletim sistemleri ama Linux Mint seçersen eğer, Windows deneyimini fazlasıyla alacaksın. En kullanıcı dostu ve yeni başlayan dostu dağıtımlardan biridir kendisi.

Linux son zamanlarda her ne kadar son kullanıcıya göre revize edilse de, yine de yıllarını Windows'a adayan bir insan çok ciddi adaptasyon sıkıntıları yaşıyor. En büyük örnek ben. Ubuntu ile Mint'i çok kez kullanmaya çalıştım, ama yok. Bir yerden sonra mutlaka pes ediyorum. Pes etmesem bile en az 3-4 yılımı alacağını da biliyorum.

Kullanım amacına da bağlı. Sadece Windows desteği olan programlar kullanıyorum. Vegas Pro gibi mesela. Keza bazı oyunlar da dahil. Özellikle Windows'a özel program kullanıyorsan, daha da bir adapte olamıyorsun. Olay terminalle falan ilgili bir şey değil yani.

Sorun çıkınca çözmesi zor olur, Windows'a göre fransız kalırsın, işin zorlaşabilir, komforun azalır. Daha destek bitmesine var biraz daha. Sonuçta bazı oyunlarda sorun bile çıkartabilir.

Linux son zamanlarda her ne kadar son kullanıcıya göre revize edilse de, yine de yıllarını Windows'a adayan bir insan çok ciddi adaptasyon sıkıntıları yaşıyor. En büyük örnek ben. Ubuntu ile Mint'i çok kez kullanmaya çalıştım, ama yok. Bir yerden sonra mutlaka pes ediyorum. Pes etmesem bile en az 3-4 yılımı alacağını da biliyorum.

Kullanım amacına da bağlı. Sadece Windows desteği olan programlar kullanıyorum. Vegas Pro gibi mesela. Keza bazı oyunlar da dahil. Özellikle Windows'a özel program kullanıyorsan, daha da bir adapte olamıyorsun. Olay terminalle falan ilgili bir şey değil yani.

Sadece Windows'a özel program veya oyun kullanmadığım için tam olarak bilemem tabii. Fakat ben hemen adapte oldum. Kullansaydım dualboot ile çözeceğimi düşünüyorum.

Merhaba, LTSC sürümleri Windows'un iş,ofis sürümüdür. En çok iyi performans veren sürümlerden biridir. Bu sürüm 2030'lara kadar destek sunuyor diye biliyorum.

Yabancılık çekersin fakat alışılmayacak düzeyde değil. Oyun kısmı Linux tarafında maalesef sorun, destekliyor mu ona bakman lazım ayrıca Windows kadar da performanslı olmuyor. W11’e geçmeyi istememe sebebiniz nedir? Son güncellemelerden sonra açıkçası W11 bayağı iyi oldu.

Çoğu kişi Linux denemeden yazmış gibi geldi. Eğer Adobe programları kullanıyorsan onlar Linux'ta yok. Farklı programlarla çalıştırılabilir belki ama tam verim almazsın. Tabii alternatifler var. Yani kısaca Linux'ta olmayan programları veya oyunları oynayacaksan Windows'ta kal. Linux çok sorunlu hatalar çok gibi durumlar yok. Sorunun olduğunda direkt internete yazınca çıkıyor zaten çözümü. Geriye kopyala yapıştır kalıyor. Eğer Linux'ta desteği olmayan programlar kullanacaksan Windows devam et. Zaten daha Windows 10 desteğinin bitmesine var. Ama eğer desteği varsa programların Linux'a geçtiğinde sorun yaşamazsın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı