Windows 10'da Monitor Numaralandırma

Mert_Demir

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Çift monitor kullanmaktayım. Full HD monitörum yanında ekstra 1280*1024'lük LCD monitör var. Bu monitor Display Port to VGA Converter ile bağlanmış durumda. Eskiden HD5670 ile kullanıyordum ve onda VGA vardı, direk bağlanıyordu. Şimdi converterla RX 570'e bağlamaktayım fakat LCD'yi 1.Monitor olarak algılıyor diğer FULL HD monitörü 2. Monitör olarak algılıyor. Yerini değiştirdim kullanımda mouse geçişi konusunda herhangi bir sorun yok da numaralandırmayı değistiremiyor muyuz? İşime yaramadığında kapatmak istiyorum. Alışkanlık yüzünden monitör 2'yi kapat diyorum, sürekli ana monitörü kapatıyorum. Bunu nasıl düzeltebiliriz?
Not: Ana monitör olarak ayarla'yı yaptığım halde böyle sadece numaralandırmaları değiştirmem lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoklu monitör ekranında monitörleri sürükleyebilmeniz lazım. Bu şekilde bir konumlandırma denediniz mi?
Evet hocam konumlandırmada sorun yok fakat bir türlü numaralandırma da sorun yaşıyorum 1 olarak numaralandırılmış monitörü 2 yapıp, 2 olanıda 1 yapmam lazım. 3D çizimle uğraştığımdan çift monitör işi çok kolaylaştırıyor fakat işim bitince shift+p'den kazayla sürekli aktif kullandığım monitörü kapatıyorum eğer bir çözümü yoksa alışmam gerekicek :)

Aynı sorunla bende uğraşıyorum. Çözüm bulabildin mi?
Aynı sorunla bende uğraşıyorum. Çözüm bulabildin mi?

Sorunu çözdüm.

Yabancı forumlarda sabahladım ve kayıt defterinden silerek sonuca ulaştım.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Systems\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Configuration
HKEY_LOCAL_MACHINE\Systems\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Connectivity

Kodlar bunlar metin defterine ekleyip. Reg dosyası olarak kaydederek yapmak için;

Windows registry editor version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Configuration]
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Connectivity]

Yazıp. Reg dosyası olarak kaydedin 1nci ekran yapmak istediğiniz monitör takılıyken çalıştırıp bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açılınca 2.nci ekranı bağlayıp algıla deyin yine aynısı oluyorsa DP portların yerlerini değiştirin. Ben bu şekilde çözdüm.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı