Windows 11 22H2 güncellemesini kurulmadığı için işlemci 100 derece olur mu?

RCompanyOne

Centipat
Daha fazla  
RAM
16GB DDR5-4800MHz
SSD veya HDD modeli
1 TB PCIE G3 SSD
Ekran kartı
RTX 3060 6GB
İşlemci
i7-12700H
İyi akşamlar, herkese. Laptopuma Windows 11 22H2 güncellemesi inmiş, ama henüz kurmadım. Acaba güncellemediğim için ve sistem güncellemeyi her an kuruluma hazırladığı ve hazırladığı için mi işlemci bu kadar fazla ısınıyor? Yani arkada güncellemediğime göre işlemciyi yoruyor olabilir mi? Çünkü laptopu ilk aldığımda böyle değildi, güncelleme işareti aşağıda çıktıktan sonra böyle ısınmalar başladı diyebilirim. En azından ben fark ettim, tesadüf mü, yoksa başka bir şey mi?

i7 işlemcinin program kurulum sırasında 100° dereceye ulaşması normal midir sizce? Bir de işlemcinin 4 ve 5. çekirdekleri sadece bu ısıya ulaşıyor. Turbo modda fanların dönmesine rağmen 4. çekirdek 100, 5. çekirdek %60 kullanımda 98 dereceyi gördü. Servise götürmek gerekiyor mu bu durumda? Laptop boştayken de (hiçbir program açık değilken) Turbo modda işlemcinin sıcaklığı 45 dereceden aşağıya düşmüyor, ufak bir tarayıcı açar açmaz 55 derecelere çıkıyor. Core Temp yazılımı vasıtasıyla fl stüdyo ve Matlab programlarını farklı günlerde kurarken aldığım sıcaklık değerlerinin ekran görüntülerini sizlerle paylaşıyorum. Bu arada dipnot olarak şunu düşeyim: Kurulum esnasında laptop şarja takılı ve Turbo fan modu aktifti. Fanlarının da dönme hızı 5.500 RPM-e kadar çıka biliyor. Laptopun altında herhangi bir standı yok, satın almadım yani. İhtiyaç yok dediler alırken. Ama yine de düz bir tahta bilgisayar masası üzerinde kullanıyorum, herhangi bir metalle veya plastikle teması bulunmamaktadır. Need for Speed: Most Wanted 2012 oyununu da kurarken işlemcinin sıcaklığı Turbo moddayken bir hayli yükseldi. Bir de şunu fark ettim: Sıcaklığı aniden tavana vuran işlemcinin çekirdeği hep aynı. Ona daha çok mu güç biniyor, anlamadım gitti.
Dün Matlab programını kurarken Core 3 yazan çekirdeğin maksimum ısısı 100 derece olarak kayıtlara geçti, ama telaştan ekran görüntüsü almayı unuttum, kapattım laptopu.

Core Temp yazılımını bilmeyenler için program bilgisayar açılışında çalışmaya başlıyor ve işlemcinin her çekirdeğinin aldığı en düşük ve en yüksek sıcaklık değerlerini kaydederek bize sunuyor. Bundan başka da anlık ısı ve o çekirdeğin hangi yükte çalıştığını bizlere sunuyor. Eğer herhangi bir çekirdeğin anlık ısısının yanında (!) işareti varsa, o zaman o çekirdekte anormal bir şeyler olduğu bariz belli.
Şimdiden vaktini harcayıp cevap veren veya düşünen her kese teşekkür ederim.

1664564980697.png

1664565066446.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı