Windows 11 ekran kartı sürücüsünü bozuyor

Gözlerime Bak

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair CL16 3000MHz 8GBx2 (2 Adet)
SSD veya HDD modeli
WD 1TB HDD, 240GB Sandisk HDD
Ekran kartı
Sapphire Rx5500xt
Anakart
Gigabyte B450ms2h
İşlemci
Ryzen 5 2600
Başlıkta görüldüğü gibi konu gayet net. Windows 11 kurdum yakın tarihte. Ve ilk saçma sapan sorunuyla karşılaşmış bulunmaktayım. Radeon Software resimdeki hatayı veriyor. Şüphelendim ve hemen güncelleme geçmişine girdim. Sonuç beklenilen gibi. Windows 11 kendi kendine sürücü indirip ekran kartı sürücüsünü bozmuş. Bunu nasıl engelleriz bir fikri olan var mı?

Ekran Görüntüsü (4).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu Windows 11 problemi değilde büyük ihtimal AMD beceriksizliği kaynaklı. Direkt söyleyebilirim. Bu adrenalin yazılımında bir yerlerde problem olduğunu düşünüyorum. Bende çok problem yaşadım hemde Windows 10 sisteminde.

DDU driver programı ile Windows'un otomatik sürücü indirmesini kapatabiliyorsunuz. Belki öyle olabilir. Şimdi yeniyi kuruyorsunuz direk kendisi mi tekrar yüklüyor?
Sürücülerini bir kaç gün önce kurdum ve bir daha ellemedim. İlk kez oldu. Şimdi silip yükleyince yeniden yapıp yapmayacağını bilmiyorum. Ama muhtemelen yeniden sürücü indirebilir kafasına göre.

DDU sürücü güncelleme engeli olduğunu öğrendiğim iyi oldu. Silip yenisini kurayım bakalım sorun var mı hala.

Sürücülerini birkaç gün önce kurdum ve bir daha ellemedim. İlk kez oldu. Şimdi silip yükleyince yeniden yapıp yapmayacağını bilmiyorum. Ama muhtemelen yeniden sürücü indirebilir kafasına göre.

Bir deneyin derim yine de bir ihtimal belki yüklediğiniz sırada Update'den eski bir versiyon indiriyordu o arada çakışma oldu? Eğer tekrar yaparsa o zaman dediğimi yaparsınız.

Başka bir yöntem varsa tabii arkadaşlar yazsın ya da başına böyle bir durum gelen. Çünkü benim dediğim diğer şeyleri de engelleyecektir.

Windows Uptade güncelsin diyor. Bu arada Radeon Software optional sürümü WHQL etiketi almış. Windows Uptade bu sürüme güncellemiş ve Radeon Software bundan bir önceki sürümde kaldığı için (Optional sürümü kurmamıştım stabil olmuyormuş diye.) çakışma yapmış olabilir. Sorun çözüldü gibi. Sonraki sürücü güncellemesinde sorun çıkacak mı bakalım. Teşekkürler herkese.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    410,8 KB · Görüntüleme: 85
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    206,4 KB · Görüntüleme: 88
Windows 11 ekran kartını bozuyor. Direk ve net. AMD ve NVIDIA ekran kartlarını bozuyor.
Oyunlarda bir sorun yok sadece görselliği ve sürücü sorunlarıyla hala bazı sistemde çakışmalar yaşanıyor. 22H2 güncellemesi bunu daha da berbat bir hale getirdi.

Aynı sorun Windows 10'un yeni sürümlerinde de var. Çözümü ya Windows Update'nin indirdiği driverı kullanacaksın ya da Windows Update'yi kayıt defterinden devre dışı bırakacaksın.

Aynı sorun Windows 10'un yeni sürümlerinde de var. Çözümü ya Windows Update'nin indirdiği driverı kullanacaksın ya da Windows Update'yi kayıt defterinden devre dışı bırakacaksın.
İyi değil o zaman. Yakında herkes bu sorunu farkedecek olur ve Linux'ta oyun oynayacak olur.
22H2 başlı başına bir problem.

Başlıkta görüldüğü gibi konu gayet net. Windows 11 kurdum yakın tarihte. Ve ilk saçma sapan sorunuyla karşılaşmış bulunmaktayım. Radeon Software resimdeki hatayı veriyor. Şüphelendim ve hemen güncelleme geçmişine girdim. Sonuç beklenilen gibi. Windows 11 kendi kendine sürücü indirip ekran kartı sürücüsünü bozmuş. Bunu nasıl engelleriz bir fikri olan var mı?

Eki Görüntüle 1552718
Windows 11 22H2 berbat bir sistem, eski çıkan Windows 11 kodlaması çok daha iyidi.

Windows 10 22H2 'de de aynı sorun var derken ne demek istediniz? Windows 11 22H2'de ki gibi tuhaflıklar varmı? Ne gibi şeyler?

Son düzenleme:
Konuyu hortlatıyorum ama bu durum Update'in otomatik olarak kurduğu sürücü sürümü ile sizin manuel olarak kurduğunuz sürümün çakışmasından kaynaklı oluyor.
Çözümü ise şu şekilde:
Aygıt Yöneticisi > Görüntü Bağdaştırıcıları > Ekran kartınıza sağ tıklayıp özellikler > Yukardaki sekmelerden Sürücü > Sürücüye Geri Dön.

Daha sonraki güncelleştirmelerinizde bu işlemi tekrar yapmanıza gerek yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı