Windows 11 kapatılıp açılınca kurtarma ekranına geçiyor

Purple

Hectopat
Ekran kartı
6700XT
Anakart
B450 Plus
İşlemci
Ryzen 5 - 5600x
Merhaba,

Windows 11 Pro kullanıyorum, AMD Smart Access Memory'i açmak için BIOS üzerinden CSM Mode'u "disabled" yaptım. Ek olarak above 4G Decoding'i "enabled" yaptım.

Bu ayarları yaptıktan sonra bilgisayarımı kapatıyorum fakat açmaya çalıştığımda açılmıyor. Kurtarma ekranı karşıma çıkıyor.
Aldığım hata mesajı aşağıdaki gibi:
Dosya: \WINDOWS\system32\winload.efi
Hata kodu: 0x0000221.

Bu hatayı aldıktan sonra seçeneklerden UEFI ayarlarını değiştir diyerek BIOS ekranına geçiyorum. 2-3 deneme sonrası Windows otomatik onarım ekranına geçiyor. Onarımı tamamlıyor fakat "Windows bilgisayarınızı onaramadı" uyarısı veriyor.
Karşıma çıkan seçeneklerden "çık ve Windows 11 ile devam et" seçeneğini tıkladığımda bilgisayar normal olarak açılıyor.
Çok uzun zamandır bu sorunu yaşıyorum nasıl çözeceğime dair herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Daha önce tecrübe edenler varsa yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

Merhaba. Öncelikle bende winload.efi yüzünden PC'mi formatlamak zorunda kaldım. Yine sana da önerim ikinci bir disk bulup bilgisayarındaki tüm verileri kopyala. İkinci olarak Windows 11 yerine Windows 10 kur. Çünkü Windows 10'un optimizasyonu daha iyi.

Cevap için teşekkürler, formatlamadan çözemez miyim? Format atmak durumunda kalırsam çok daha teferruatlı bir hal alacak.

Yani bilgisayar senin bilgisayarın. Karar senin. Eğer bilgisayarın başına oturup 5-6 saat kapatmadan bakıyorsan çok önemsemezsin. Ama çok takıyorsan formatla inan bana çok eğlenirsin.

Bir insan neden Windows 11 kullanır ki? Sorunları o kadar fazla ki. Ayrıca yanında ekstra bir özelliği de yok.

Bir Google araması sonucunda 0x0000221 hata kodunun donanımsal bir sorun olduğunu öğrendim. RAM sağlığını kontrol etmek için Windows 10'da bir program var, 11'de de vardır.

1. Windows + r tuş birleşimi ile çalıştır ekranını açın.
  2. "mdsched.exe" yazın.
  3. Yeniden başlatmayı onaylayın.
Ne kadar doğru bilemiyorum. Bende sorun yok dedi.

Sen sorunu çözsen de çözmesen de formatla hocam. Dosyaları format atmasan da büyük bir HDD'de yedeklemeni öneriyorum. Bu yedekleme işini yaptıktan sonra format da atar sorunsuz bir is ile yaşamınıza devam edersin.

Geri
Yukarı