Windows 11 VS Code ".py" kütüphanesini yükleyemiyor

Acaba Microsoft bana şaka mı yaptı🤣🤣🤣🤣🤣

Yine aynı hatayı veriyor komple kodu yazınca. Keşke PyPi'da komple package olarak indirebilsem.

Bilgisayarda iki farklı Python sürümü var bence. Birini Windows Store'dan, birini de internetten indirmişsiniz sanki. cvzone modülü internetten indirdiğiniz Python'a inmiş ama VS Code, Windows Store versiyonunu çalıştırıyor gibi duruyor.

Son düzenleme:
Bilgisayarda iki farklı Python sürümü var sanırım. Birini Windows Store'dan, birini de internetten indirmişsiniz sanki. cvzone modülü internetten indirdiğiniz Python'a inmiş ama VS Code, Windows Store versiyonunu çalıştırıyor gibi duruyor.
İyi görmüşsünüz ona dikkat etmemişim ben 😃

Bu tarz bir projede şu çok işime yaramişti. Open CV hata verirse
:

Kod:
pip install opencv-contrib-python

Yaz.

@Bilmez bence sorun orada değil. Konu sahibi, Python'u iki farklı yere indirmiş gibi görünüyor.
Bilgisayarda iki farklı Python sürümü var bence. Birini Windows Store'dan, birini de internetten indirmişsiniz sanki. cvzone modülü internetten indirdiğiniz Python'a inmiş ama VS Code, Windows Store versiyonunu çalıştırıyor gibi duruyor.
Yüksek ihtimalle internette indirdiğine inecek ve Store'daki, bu modülü göremeyeceği için yine hata verecek.

Ben de farklı kütüphanelerle aynı sorunu birkaç ay önce yaşamıştım. Tam hatırlamıyorum ama o sıralar microsoft store'da da bir python olduğunu öğrendiğimde şaşırmıştım ve kullanmaktan çok komut satırında bir-iki dalgasına denerim diye yükleyip varlığını unutmuştum. Ama sistemdeki python konfigürasyonunu onunla birlikte bir şekilde bozmuşum, baya bir uğraştım falan sorun nerede diye ama sonradan aklıma geldi indirdiğim diğer python. Neyse ki tam o ara zaten bilgisayarı sıfırlayacaktım ki sıfırladıktan ve bu sefer sadece sitesindeki python'u indirip microsoft store'dakine de hiç bulaşmadıktan sonra sorun düzeldi. Yani arkadaşın dediği gibi sende de sorun büyük ihtimalle iki tane python olmasında.

İkinci ekran görüntüsünden anladığıma göre programı çalıştırmak için VS Code'un şu sağ üstteki butonunu kullanıyorsunuz:

1715552185905.png

Tam emin olmamakla birlikte bu buton, VS Code'da seçtiğiniz interpreter'ı kullanıyor:

1715552254992.png

Şimdi birkaç deneme yaptım ve bu sonuca vardım ben. Oraya bastığınızda VS Code size interpreter seçebileceğiniz bir pencere sunuyor:

1715552357520.png

Siz burada, dizininde WindowsApps yazmayanı seçin çünkü pip install komutunuz diğerine paket yüklüyor, ilk ekran görüntüsünden anladığıma göre. Tahminimce, seçmeniz gerekenin dizini şöyle bir şey: ~\AppData\Local\Programs\Python\Python312\python.exe.

Yerinizde olsam Microsoft Store'dan yüklediğinizi silerdim ben. Bilinçli olarak yüklediyseniz onu bilmem.

İkinci ekran görüntüsünden anladığıma göre programı çalıştırmak için VS Code'un şu sağ üstteki butonunu kullanıyorsunuz:

Eki Görüntüle 2194263

Tam emin olmamakla birlikte bu buton, VS Code'da seçtiğiniz interpreter'ı kullanıyor:

Eki Görüntüle 2194264

Şimdi birkaç deneme yaptım ve bu sonuca vardım ben. Oraya bastığınızda VS Code size interpreter seçebileceğiniz bir pencere sunuyor:

Eki Görüntüle 2194265

Siz burada, dizininde WindowsApps yazmayanı seçin çünkü pip install komutunuz diğerine paket yüklüyor, ilk ekran görüntüsünden anladığıma göre. Tahminimce, seçmeniz gerekenin dizini şöyle bir şey: ~\AppData\Local\Programs\Python\Python312\python.exe.

Yerinizde olsam Microsoft Store'dan yüklediğinizi silerdim ben. Bilinçli olarak yüklediyseniz onu bilmem.
Peki ben nasıl İnterpreter seçme yerine gelirim?

Peki ben nasıl interpreter seçme yerine gelirim?

İkinci ekran görüntüsünde okla gösterdiğim yere tıkladığınızda (VS Code penceresinin sağ altında yer alıyor.) üçüncü ekran görüntüsündeki pencere yani "interpreter seçme yeri" açılıyor.

Not: Okla gösterdiğim yerin gözükmesi için editörde bir Python dosyasını açmanız yeterli.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı