Windows 11'de Copilot çalışmıyor

furkangunes04

Kilopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Hemşirelik
Windows 11'i geçen gün güncelleyince görev çubuğuna farklı bir simge geldiğini fark ettim. Meğer bu Copilot imiş. Üzerine direkt tıkladım ancak tepki alamadım. Yani boş alana tıklıyormuşum gibi hiç tepki vermiyor.

Acaba hangi servisle direkt ilişkili? Gereksiz sistem hizmetlerinden bazılarını kapatmıştım. Ancak hangisiyle alakalı olduğunu bilmediğim için sorunu çözemedim. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Türkiye'de henüz devreye girmedi sanırım. Bende de sadece Edge penceresi açıyor.

Girdi hocam çalışıyor.

Aktif olmayan kişiler için etkinleştirme komutları bulunuyordu onları deneyebilirsiniz ingilizce kanallarda mevcut.

1696625757977.png

Böyle bir video buldum umarım daydalı olur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Girdi hocam çalışıyor.

Aktif olmayan kişiler için etkinleştirme komutları bulunuyordu onları deneyebilirsiniz ingilizce kanallarda mevcut.

Eki Görüntüle 1969134

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet, region değiştirerek giriliyor ama onun da Windows içinde farklı yan etkileri var.
2023-10-07_0-30-11.png

Girdi hocam çalışıyor.

Eki Görüntüle 1969134

Videoda çalıştır penceresine aşağıdaki komutu giriyor ancak bu komutu paylaşmamış:
Ekran görüntüsü 2023-10-09 123958.png

Kodu buldum ancak yine tepki vermiyor çalıştırınca:

Kod:
microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar

Son düzenleme:
Videoda çalıştır penceresine aşağıdaki komutu giriyor ancak bu komutu paylaşmamış:
Eki Görüntüle 1971766

Kodu buldum ancak yine tepki vermiyor çalıştırınca:

Kod:
microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar

Hocam olmuyorsa format atın gelmeyen kişiler format atarak erişmiş Copilota

Sorunu hallettim. Dediğim gibi Windows 11'de gereksiz bileşenleri (bloatware) kaldırırken doğal olarak kullanmadığım Edge'i de kaldırmıştım. Ancak Denetim masasındaki Programlar kısmından kaldırıp yüklesem de, onarsam da düzelmedi. Bugün Edge'i komutlar yardımıyla tamamen kaldırıp yine komutlar yardımıyla kurmak aklıma geldi. Çok detaylı bir Edge kaldırma komut diziniyle karşılaştım (.bat dosyası şeklinde). Bunu çalıştırınca Microsoft Smartscreen güvenlik uyarısı verdi, yine de devam ettirdim. Edge tamamen kaldırıldı. Sonra komut penceresini kapatmadan, komutların sonunda "-REINSTALL? ENTER: edge / webview / xsocial" metnini gördüm. Komut penceresine aynen söylediği komutu girdim. Böylece Edge tekrar yüklendi. Bu sefer başarıyla çalıştı. Yalnız İngilizce açıldı. Ayarlardan Türkçe yaptım.

Artık Copilot çalışıyor :)

Yaptıklarımı sırasıyla yazıyorum:

1. Bu adresteki komut dizinine ulaşıp indiriyoruz (güvenip güvenmemek size kalmış). Nasıl indireceğinizi bilmiyorsanız, indirmenize gerek kalmadan komutları kopyalayıp metin belgesine yapıştırdıktan sonra metin belgesini Farklı kaydet yoluyla Edge Kaldırma.bat şeklinde masaüstüne kaydedin.
2. .bat uzantılı dosyayı yönetici olarak çalıştırın.
3. Açılan komut penceresinde bir soru soruluyor. Klavyeden Space (boşluk) tuşuna basıp geçin.
4. Komutlar işletilecek, bekleyin. İşlem bitince komutların sonunda yukarıda yazdığım kısım görünecek (EDGE REMOVED! diye başlıyor).
5. Komut penceresinde imleç yanıp sönmeye başlayınca aşağıdaki komutu girerek Edge'i tekrar yükleyin:

Kod:
edge / webview / xsocial

6. Edge yüklenecektir, bekleyin.
7. Edge yüklendikten sonra açılacak. Edge ayarlarına girip (sağ üst köşedeki üç nokta > Settings) Languages kısmından Turkish karşısındaki üç noktaya tıklayıp Display Microsoft Edge in this language seçeneğini seçin. Ardından orada bir Restart butonu belirecektir, ona tıklayın. Artık Edge Türkçe olacaktır.
8. Artık Copilot'u kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı