Windows 11'de ekran kartı nasıl aktif edilir?

Berkyc

Decapat
Daha fazla  
Geçen hafta genel bir bakım yapması için bilgisayar işlerinden anlayan tanıdığım birine bilgisayarımı götürdüm 3 gün sonra bilgisayarımı geri aldım ve ancak dün açıp bir şeyler oynama fırsatı buldum fakat çok büyük bir performans düşüklüğü gözlemledim. Oyunun ayarlarına girip grafik ayarlarını en düşüğe çekmeme rağmen 20 30 FPS alıyordum Aygıt Yöneticisi'nden ekran kartını kontrol ettiğimde bilgisayarımda olan RTX 3050 Ti ekran kartının aktif olmadığını, onun yerine Intel(R) ıris(r) Xe Graphics adlı ekran kartının aktif olduğunu gördüm. Ekran kartını nasıl geri aktif edebilirim?

Dosya Ekleri

• ali.png
    ali.png
    4,2 KB · Görüntüleme: 68
  • ali1.png
    ali1.png
    65,1 KB · Görüntüleme: 71
Geçen hafta genel bir bakım yapması için bilgisayar işlerinden anlayan tanıdığım birine bilgisayarımı götürdüm 3 gün sonra bilgisayarımı geri aldım ve ancak dün açıp bir şeyler oynama fırsatı buldum fakat çok büyük bir performans düşüklüğü gözlemledim. Oyunun ayarlarına girip grafik ayarlarını en düşüğe çekmeme rağmen 20 30 FPS alıyordum Aygıt Yöneticisi'nden ekran kartını kontrol ettiğimde bilgisayarımda olan RTX 3050 Ti ekran kartının aktif olmadığını, onun yerine Intel(R) ıris(r) Xe Graphics adlı ekran kartının aktif olduğunu gördüm. Ekran kartını nasıl geri aktif edebilirim?

Çözüme ulaşabildinizmi ulaştıysanız bilgilendirebilir misiniz bende aynı sorunu yaşıyorum.

Hocam masaüstü için Dahili grafik kartını kullanmasında sorun yok ama oyunlar için gerekli driver güncellemesini yaptıktan sonra otomatik olarak RTX Ekran kartına geçmesi gerekiyor eğer geçmiyorsa Ayarlar > Ekran > Grafikler bölümünden oyunu seçerek Güç Planından Yüksek Performans yani RTX Ekran kartını seçin.

Ama ben bu sorunun Driver kaynaklı olduğunu düşünüyorum eğer cihaz laptopsa prizde olduğunda otomatik olarak oyunlarda NVIDIA ekran kartını kullanır eğer prizde değilse laptop kendini kısacağı için dahili ekran kartını kullanır ve çoğu işlemleride kısarak oyunlarda FPS düşüşüne sebep olur.

Geri
Yukarı