Windows Vista Neden Çok Sevilmedi?

Microsoftun strateji hatası diyebiliriz. Aslında vista o kadar kötü bir işletim sistemi değildi hatta şu an bile kullandığımız bazı özellikleri miras bıraktı. Vista, xp'nin çıktığı yıl olan 2001'de Longhorn kodadıyla geliştirilmeye başlandı ve 2003'te yayımlanması bekleniyordu lakin "işler beklenildiği gibi gitmedi".

Bence beğenilmemesinin altında yatan en büyük neden xp'den daha çok kaynak tüketmesiydi. Xp'de 512 mb ram isteyen oyun vistada 1 gb ram istiyordu. Ama tamamen kötü bir özellik değildi, aslında vista en çok kullanılan uygulamaları daha hızlı çalışsın diye ramde tutuyordu, tabi o yıllarda bilgisayar hakkında bilgiler bu kadar yaygın değildi insanlar bu ram kullanımına kötü gözle baktı (Tanıdık geliyor :D).

Bir de modern aero teması hızlı çalışmak için gpu kullanıyordu, zamanın modern çoğu bilgisayarında yağ gibi akan sistem eskiden kalma özellikle zayıf gpu'su bulunan pclerde yavaş çalıştı haliyle.

Microsoft ve donanım üreticileri birlikte çalışmakta zorlandı çünkü yeni mimari, eski donanımların driverların çoğunun yenilenmesini bazılarının baştan yazılmasını gerektirdi. Bazı eski donanımlar vistada sıkıntı çıkarınca sevilmemesinin başka bir nedeni oldu.

Ms sorunların çoğunun giderildiği SP1 yamasını yayınladı ama yaklaşık bir yıl sonra Xp için Sp3'ü yayınlayınca kullanıcılar Xp'de kalmayı tercih etti. Vistaya Sp2 yayınlandı ama 5-6 ay sonra windows 7 yayınlanınca gölgesinde kaldı.

Aslında windows 7 bildiğin vistanın üzerine geliştirilmiş bir işletim sistemi. Mesela yeni format attıktan sonra aygıt yöneticisine bakarsan, donanımların çalıştıran temel windows driverlarının çoğunun vistanın çıktığı tarih olan 2006'dan kalma olduğunu görürsün. Peki 7 tuttu da vista neden tutmadı diye soracak olursan hem ms vistayı düzeltirken öğrendiğiklerini windows 7'de uyguladı hem de donanım üreticileri artık vistayı çözmüştü yani 7'de driver sorunu olmadı.

arkadaşlar bu soruyu çok uzun zamandır merak ediyorum ancak net bir cevaba ulaşamadım. "Windows vista" ile ilgili bunu çok duyuyoruz: "Windows Vista çok kötü.". Windows Vista'yı ben sanal makinede kullandım ancak herhangi bir sorununu göremedim.

Sorularım:

1. Windows Vista'yı bu kadar kötü yapan, bu kadar sevdirmeyen şey neydi?
  2. Windows Vista'nın şu anki durumu ne?
not: "Windows 8/8.1/10'un yanında eski kalıyor." Gibi cevaplar vermeyiniz.

Windows Vista aslında çok güzel işletim sistemidir.

İlk çıktığında tabii birazcık kötüydü SP1 çünkü çökmeler yaşanıyordu. Ama SP2 çok güzel. Vista aslında SP2 ile güzel. Sadece bazı kişiler eski sistemlere Vista kurdular ve işte Vista dayanamıyor vb. ama suç Vista'da değil insanlardaydı :) insanlar 512MB RAM'e Pentium 4'e 64MB ekran kartına vb. bu tür sistemlere kurmayı denediler ve kasınca insanlar Vista'yı kötüledi. Sorun sanki kendilerinde değil gibi Vista'yı suçladılar :( ve şu anki durumu yine kullanılır. Chrome çalışmamasının sebebi Update eksik olması. Ben netbookda denedim kurmayı ve gerçekden müthiş hızlıydı. 2 GB RAM'li 1.66GHz ve extended kernel ile de bazı güncel programları yükleyebiliyoruz.
Yani Vista kötü işletim sistemi değildir :) kötü diye düşünmeyiniz. Güzel bir sisteme kurduğunuz zaman çok performanslı olduğunu göreceksiniz. Ama SP1 kurmayınız :D.

Edit: Eğer Windows Vista çıkmasaydı Windows 7 8 8.1 10 bunlar hayaldi!

Geriye dönük sorunları vardı. XP için yazılan pek çok program vista´da çalışmıyordu ya da hatalı çalışıyordu. Bu yüzden kullanıcılar ve firmalar geçmek istemediler.

SP1'in vardı SP2 çok güzel extended kernel ile de bazı güncel programları yükleyebiliyorum.
Vista'ya herkes alışamadı ve hiç sevilmedi. Bildiğiniz Windows 7'nin demosu.

Herkes alışamadı değil :) SP1 kötüydü tabii SP2 güzel ama insanlar Pentium 4 gibi işlemcilere 512MB RAM'lere kurmaya çalışınca kastı ve Vista'yı suçladılar. Hayli öyle olunca dilden dile Vista kötü olduğu söylentisi çıktı.
Sırf saat teması için kurduğumuzu hatırlarım. Tabi ki bir de görsel bakımından iyiydi. Vista olmasaydı ondan sonrakiler bence olmazdı. Olsa bile adı başka cinsi başka olurdu.

Kesinlike ama bazı insanlar anlamıyor :(

arkadaşlar bu soruyu çok uzun zamandır merak ediyorum ancak net bir cevaba ulaşamadım. "windows vista" ile ilgili bunu çok duyuyoruz: "windows Vista çok kötü.". Windows Vista'yı ben sanal makinede kullandım ancak herhangi bir sorununu göremedim.

Sorularım:

1. Windows Vista'yı bu kadar kötü yapan, bu kadar sevdirmeyen şey neydi?
  2. Windows Vista'nın şu anki durumu ne?
not: "windows 8/8.1/10'un yanında eski kalıyor." gibi cevaplar vermeyiniz.

Windows Vista sevilmedi çünkü iyi çalışması için 2 GB RAM gerekiyordu ve o dönemin bilgisayarları 1000 MB falan depolama vardı ve Vista'ya yükselttiğinde çok kasmalar meydana gelmişti 50 milyon gereksiz kod vardı (windows 7'den sonra o kodları sildiler) Vista sadece iyi bilgisayarlarda kasmadan çalışabilmektedir bill gates dersini alıp Windows 7'yi ona göre yapmıştı.

Windows Vista sevilmedi çünkü iyi çalışması için 2 GB RAM gerekiyordu ve o dönemin bilgisayarları 1000 MB falan depolama vardı ve Vista'ya yükselttiğinde çok kasmalar meydana gelmişti 50 milyon gereksiz kod vardı (windows 7'den sonra o kodları sildiler) Vista sadece iyi bilgisayarlarda kasmadan çalışabilmektedir bill gates dersini alıp Windows 7'yi ona göre yapmıştı.

Ama şu an Windows Vista kullanılır :) 2. işletim sistemi olarak isteyen. Extended kernel ile de bazı güncel programları yükleyebiliyoruz. Windows 2000'de çıkan extended kerneli vistayada çıkardılar :)
edit: Ve Vista'ya program yüklenmiyor söylentisi var çözümü ise sağ Click - özellikler - uyumlulukda Windows XP SP2 olarak görüneni Windows server 2003E aldığımız zaman yükleyebiliyoruz.

Ama şu an Windows Vista kullanılır :) 2. işletim sistemi olarak isteyen. Extended kernel ile de bazı güncel programları yükleyebiliyoruz. Windows 2000'de çıkan extended kerneli vistayada çıkardılar :)
edit: Ve Vista'ya program yüklenmiyor söylentisi var çözümü ise sağ Click - özellikler - uyumlulukda Windows XP SP2 olarak görüneni Windows server 2003E aldığımız zaman yükleyebiliyoruz.
Ben kernel indirmeye çalıştım olmadı kasıyo biraz nasıl indirecez vistaya.

Ben kernel indirmeye çalıştım olmadı kasıyor biraz nasıl indireceğiz Vista'ya.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows Vista'nın güncel olması lazım yoksa çalışmaz.
Kasma içinse bilgisayar sağ Click özellikler - gelişmiş sistem ayarları - performansa tıkladığınız zaman performansı arttırabiliyoruz.
Kendim windws Vista Lite yaptım ama gerçek PC'ye kurulur mu bilmiyorum testden geçiyor niye testden geçiyor çünkü bir şeyi eksiktir eksikse tekrar yapacağım. Videosunuda çektim bununla ilgili.
Edit: Bu linkini verdiğim video benim yüklediğim video değil.

Vista aslında çok başarılı olabilirdi. Ama Vista'da sürücüler ve yazılımlar ile ilgili sıkıntılar çok fazlaydı. O dönemdeki bilgisayarların kullandığı kaynaklardan daha fazlasını isteyen bir sistemdi. Bundan dolayı sürücüler ve yazılımlar kötü yazılmaktaydı, bilgisayarların donanımları yetersiz olduğundan kasıyordu, bu yüzden sürekli kötülendi. Ama Vista bir devrimdir, bunu değiştiremeyiz. Aero bence tam bir şaheser.

Geri
Yukarı