Windows'u m.2 SSD'ye kurmak performansı nasıl etkiler?

Mevcut bilgisayarınız yanasıya kadar yeni gelen oyunlarda 3000 - 4000 mbit okuma hızlarına ihtiyaç duymayacaksınız. 550-600 okuma yapan bir SSD ile mutlu mesut oyun oynayabilirsiniz. Markayı kullanmadım, ben hep Sandisk ya da WD aldım ve kullandım. O yüzden iyi ya da kötü diyemem.

Bilgisayarımda 512 GB M.2 SSD var ve 2-3 oyun yüklediğim zaman hemen doluyor. Dosya aktarımıyla fazla işim yok o yüzden ek olarak 1TB SSD alıp oyunları SSD'ye, Windows'u M.2 SSD'ye kursam performans açısından nasıl olur? SSD önerilerinizide bekliyorum.

Hatalı düşünce.

En hızlı diskinize OS'u yükleyin. Ve onu da anakartınızın en hızlı portundan alın bağlantısını. Yeni model de olsa birçok anakart mikro size denen cinsden. Piyasada genel olarak mikro size ana kartlar yaygın satılıyor. Bu da 4 portun 2 tanesi diğerleri ile farklı hızda oluyor.

2-3 oyun ne yüklüyorsunuz da 500GB'lık diskiniz doluyor? Oyun başına 100GB alan mı kaplıyorlar? RAM 32 GB bile ve swap da olsa OS olarak 50GB'ı geçmeniz imkansız. Geçiyorsanız da kapatın o swap alanı ya da düşürün.
OS'un yüklü olduğu diskde yedekleme dosyalar vs olmasına gerek yok. 2.bir alacaksanız eğer, oyunları yükleme aşamasında 2. diske yükleyebilirsiniz. OS gibi sürekli okuma yazma yapmayacağınız için de OS disk performansınızı düşürmez.

Ayrıca masaüstündeki belgelerim indirilenler gibi kısa yol dizinlerinin üzerine mouse ile sağ tıklayıp açılan pencereden özellikleri seçip yeni penceredeki konum kısmını bu yeni 2. diski (misal C yerine D yapmanız gibi) göstermeniz halinde indirdiğiniz dosyalar veya belgeleriniz müzikleriniz gibi sürekli kullanılmayan dosyaların adresini 2. disk olarak ayarlamanız halinde OS diskiniz de hız olarak rahatlayacak ve sizde C alanının küçülmesinden şikayetçi olmazsınız.

OS daima en hızlı diske ve en yüksek veri portunda olmalı.

512 GB M.2 SSD var hocam

Hatalı düşünce.

En hızlı diskinize OS'u yükleyin. Ve onu da anakartınızın en hızlı portundan alın bağlantısını. Yeni model de olsa birçok anakart mikro size denen cinsden. Piyasada genel olarak mikro size ana kartlar yaygın satılıyor. Bu da 4 portun 2 tanesi diğerleri ile farklı hızda oluyor.

2-3 oyun ne yüklüyorsunuz da 500GB'lık diskiniz doluyor? Oyun başına 100GB alan mı kaplıyorlar? RAM 32 GB bile ve swap da olsa OS olarak 50GB'ı geçmeniz imkansız. Geçiyorsanız da kapatın o swap alanı ya da düşürün.
OS'un yüklü olduğu diskde yedekleme dosyalar vs olmasına gerek yok. 2.bir alacaksanız eğer, oyunları yükleme aşamasında 2. diske yükleyebilirsiniz. OS gibi sürekli okuma yazma yapmayacağınız için de OS disk performansınızı düşürmez.

Ayrıca masaüstündeki belgelerim indirilenler gibi kısa yol dizinlerinin üzerine mouse ile sağ tıklayıp açılan pencereden özellikleri seçip yeni penceredeki konum kısmını bu yeni 2. diski (misal C yerine D yapmanız gibi) göstermeniz halinde indirdiğiniz dosyalar veya belgeleriniz müzikleriniz gibi sürekli kullanılmayan dosyaların adresini 2. disk olarak ayarlamanız halinde OS diskiniz de hız olarak rahatlayacak ve sizde C alanının küçülmesinden şikayetçi olmazsınız.

OS daima en hızlı diske ve en yüksek veri portunda olmalı.

2-3 oyun derken depolama yetmiyor anlamında dedim ki kimseye yetmez. OS derken neden bahsettin anlamadım.

Son düzenleme:
Yüklediğiniz oyunların boyutu çok fazlaysa o zaman 2TB SSD öneririm. GTA, RDR, TLOU, FH5, bu gibi oyunların boyutları çok fazla. buna benzer boyutlarda oyunlar indiriyorsanız 2TB şart. okuma yazma hızları düşük bir SSD alacağınıza bu fikir daha mantıklı olurdu.
Tamda saydığınız oyunları yüklemek istiyorum fakat 2TB çok pahalı maalesef onu sil diğerini yüklemek daha makul geliyor .🥲

OS = operation System = Windows = Linux = macOS = Android vs.

Mantık olarak benim dediğim gibi olmuyor mu zaten? Windows M.2 SSD'ye , oyunlar SSD'ye .

Güzel bir SSD ama o fiyatlara okuma yazma hızı daha yüksek bir SSD bulunabilir gibi biraz araştırmak lazımi.

İncehesap'ta birazdan indirime girecek SSD almak yerine bunu almak daha mantıklı geldi. Yine 1 TB yetersiz kalsada hiç yoktan M.2 olsun diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Tamda saydığınız oyunları yüklemek istiyorum fakat 2TB çok pahalı maalesef onu sil diğerini yüklemek daha makul geliyor .🥲

Mantık olarak benim dediğim gibi olmuyor mu zaten? Windows M.2 SSD'ye , oyunlar SSD'ye .

İncehesap'ta birazdan indirime girecek SSD almak yerine bunu almak daha mantıklı geldi. Yine 1 TB yetersiz kalsada hiç yoktan M.2 olsun diye düşünüyorum.
Sizin bileceğiniz iş. hikayeli oyunları bitirdikten sonra silersiniz tabii orası ayrı. lakin online oyun düşünüyorsanız, GTA5, FH5'in boyutlarında, o zaman yetmeyebilir.

Sizin bileceğiniz iş. Hikayeli oyunları bitirdikten sonra silersiniz tabii orası ayrı. Lakin Online oyun düşünüyorsanız, GTA 5, FH5'in boyutlarında, o zaman yetmeyebilir.

Son kez karar değiştirerek buna karar verdim. Kafam rahat eder hiç yoktan. Okuma yazma hızları nasıl sence ve bu fiyata daha iyisi var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı