Rehber Windows'un kendi Dosya Gezgini'nden daha modern Dosya Gezgini: Files App

Evet, Files App isimli bu Dosya Gezgini Windows'un kendi Dosya Gezgini'nden daha modern ve tüm menüleri yeni arayüze sahiptir.

Şimdi gelin Files App ile Windows'un kendi Dosya Gezgini arasında ki tasarımsal farklılıklara bakalım.

Files App'de Hızlı erişim menüsünde açık olan klasörde Windows vurgu rengi desteği bulunur ayrıca bağlam menüsünde de Windows vurgu rengi desteği bulunur. Windows'un kendi dosya gezgininde bu özellikler mevcut değildir.

1714825442420.png

1714825561219.png

Tüm klasör seçim vurgusu modern tasarıma sahiptir ve Windows vurgu rengi desteğine sahiptir seçili klasörün solunda vurgu çizgisi çıkıyor. Windows'un kendi dosya gezgininde sadece Giriş menüsü yeni tasarıma sahiptir ve Windows vurgu rengi desteği yoktur.

1714825661990.png

1714825757284.png

Files App bir sürü özelleştirme seçeneğine sahipken Windows'un dosya gezgininde özelleştirme çok sınırlıdır.

1714825816681.png

1714825848167.png

Modern silme Menüsü

Windows'un dosya gezgininde seçilen dosya hemen silinirken Files App'de daha modern bir arayüz ile kalıcı olarak silme seçeneği mevcuttur.

1714826604267.png

Files App isimli 3. parti uygulama Windows'un 23H2 ile çıkardığı modern Dosya Gezgini'nden daha modern bir arayüze sahiptir.

Files App'in bu tasarımı 1 yıldan fazladır bulunuyor ve Windows'un 23H2 çıkardığı Modern dosya gezgini tasarımını bu uygulamadan yola çıkarak yayınladığını düşünüyorum fakat Files App'e göre çok eksik bir Dosya Gezgini.

Files App Microsoft Store'da mevcuttur fakat paralıdır önceden bedavaydı bedava olduğu zamanlarda indirdiyseniz uygulamaya para vermenize gerek yoktur.

Ücretsiz indirme linki: https://cdn.files.community/files/download/Files.Stable.exe

Son düzenleyen: Moderatör:

Kendi sitelerinde şu butona tıklayarak ücretsiz indirebiliyorsunuz zaten. Başka linke gerek yok.

1714826519490.png

Evet, files App isimli bu Dosya Gezgini Windows'un kendi Dosya Gezgini'nden daha modern ve tüm menüleri yeni arayüze sahiptir.

Şimdi gelin files App ile Windows'un kendi Dosya Gezgini arasında ki tasarımsal farklılıklara bakalım.

Files App'de hızlı erişim menüsünde açık olan klasörde Windows vurgu rengi desteği bulunur ayrıca bağlam menüsünde de Windows vurgu rengi desteği bulunur. Windows'un kendi dosya gezgininde bu özellikler mevcut değildir.

Eki Görüntüle 2186432

Eki Görüntüle 2186436

Tüm klasör seçim vurgusu modern tasarıma sahiptir ve Windows vurgu rengi desteğine sahiptir seçili klasörün solunda vurgu çizgisi çıkıyor. Windows'un kendi dosya gezgininde sadece giriş menüsü yeni tasarıma sahiptir ve Windows vurgu rengi desteği yoktur.

Eki Görüntüle 2186437

Eki Görüntüle 2186441

Files App bir sürü özelleştirme seçeneğine sahipken Windows'un dosya gezgininde özelleştirme çok sınırlıdır.

Eki Görüntüle 2186445

Eki Görüntüle 2186447

Modern silme menüsü.

Windows'un dosya gezgininde seçilen dosya hemen silinirken files App'de daha modern bir arayüz ile kalıcı olarak silme seçeneği mevcuttur.

Eki Görüntüle 2186468

Files App isimli 3. parti uygulama Windows'un 23H2 ile çıkardığı modern Dosya Gezgini'nden daha modern bir arayüze sahiptir.

Files App'in bu tasarımı 1 yıldan fazladır bulunuyor ve Windows'un 23H2 çıkardığı modern Dosya Gezgini tasarımını bu uygulamadan yola çıkarak yayınladığını düşünüyorum fakat files App'e göre çok eksik bir Dosya Gezgini.

Files App Microsoft Store'da mevcuttur fakat paralıdır önceden bedavaydı bedava olduğu zamanlarda indirdiyseniz uygulamaya para vermenize gerek yoktur.

Ücretsiz indirme linki: https://cdn.files.community/files/download/Files.Stable.exe

Bu projenin yaklaşık 2 yıl önceden Türkçe çevirisini yapmaktan gurur duyuyorum :D

Warsayılan gezgin olarak atamak mümkün mü artık W11 de. (Sistem dosyalarını bozmadan)

Dosya Gezgini ayarlarında Varsayılan olarak ayarlamak mümkün normal Dosya Gezgini simgesine tıklayınca Bu uygulama açılıyor.

Windows 10 için uyumlu mudur?

Always show availability status ayarını bulamadım senkronizasyon işaretini kapatamıyorum. Bir de transparan görsellerin küçük görsellerinin arka planı siyah bunların çözümlerini biliyor musunuz acaba?

Windows için önerebileceğiniz başka özelleştirme var mı?
Ben TaskbarX'te kullanıyorum uygulamaları alt barda ortalayıp bazı görselleştirmeler uygulayabiliyorsunuz.

Geri
Yukarı