Wireshark ile saldırı yendiği nasıl anlaşılır?

LeqendLash

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar!

Bu programı çok kez duydum, tüm ağ trafiğini detaylı olarak görmemizi sağlayan program. Sabah itibariyle indirip kullandım, detaylı olması hoşuma gitti. Ücretsiz de zaten. Ama bu konuda bilgisi olmayanlar için oldukça karışık. Kullanımı konusunda araştırma yaptığımda da adam akıllı bilgiye rastlayamadım. Sosyal'de bile.

Teknik bilgilerle işim yok. Sadece bilgisayarımın zararlı yazılım üzerinden saldırı yediğini nasıl anlayabilirim? Ağı analiz ettiğimde birsürü IP, protokol ve onları belirten bir çok rengin mevcut olduğunu görüyorum. Mesela kırmızı bir kısım görüyorum, o benim saldırı yediğim anlamına mı geliyor? Ya da siyah renkteki kısımlar neyi ifade ediyor? Kırmızı renkte gösterilen IP'den saldırı yiyorsam bu aktif olarak bilgisayarıma mı oluyor, yoksa modemime mi?

Bu programı iyi bilenler fazla teknik konulara girmeden anlatabilir mi acaba?

Firewall varsa bireysel saldiri yemezsin ki hem windowsta hem modemde default olarak acik. Bu dedigin windows xp ve oncesinde skinti.

Firewall varsa bireysel saldiri yemezsin ki hem windowsta hem modemde default olarak acik. Bu dedigin windows xp ve oncesinde skinti.
Ama Wireshark öyle demiyor hocam. Renkler kafamı çok kurcalıyor. Senin bu dediğin mümkün olsaydı o gördüğüm bazı renkler de kırmızı olmazdı 🤣

Merhaba!

Bu programı çok kez duydum, tüm ağ trafiğini detaylı olarak görmemizi sağlayan program. Sabah itibarıyla indirip kullandım, detaylı olması hoşuma gitti. Ücretsiz de zaten. Ama bu konuda bilgisi olmayanlar için oldukça karışık. Kullanımı konusunda araştırma yaptığımda da adamakıllı bilgiye rastlayamadım. Sosyal'de bile.

Teknik bilgilerle işim yok. Sadece bilgisayarımın zararlı yazılım üzerinden saldırı yediğini nasıl anlayabilirim? Ağı analiz ettiğimde bir sürü IP, protokol ve onları belirten birçok rengin mevcut olduğunu görüyorum. Mesela kırmızı bir kısım görüyorum, o benim saldırı yediğim anlamına mı geliyor? Ya da siyah renkteki kısımlar neyi ifade ediyor? Kırmızı renkte gösterilen IP'den saldırı yiyorsam bu aktif olarak bilgisayarıma mı oluyor, yoksa modemime mi?

Bu programı iyi bilenler fazla teknik konulara girmeden anlatabilir mi acaba?

Merhaba Wireshark'ı öğrenmeden önce networking öğrenmenizi öneririm kırmızı sizin saldırı falan yediğiniz anlamına gelmiyor genelde tcp baglantisindaki RST bayrağını işaret ediyor ve her renk bir protokolü temsil ediyor örneğin mavi Quic'i eğer ki mavi takım için defansiv kullanımı öğrenmek istiyorsanız
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu video başlangıç için iyi olacaktır daha ilerisi için IDS/IPS sistemleri öğrenebilirsiniz snort ossec gibi.

Merhaba Wireshark'ı öğrenmeden önce networking öğrenmenizi öneririm kırmızı sizin saldırı falan yediğiniz anlamına gelmiyor genelde tcp baglantisindaki RST bayrağını işaret ediyor ve her renk bir protokolü temsil ediyor örneğin mavi Quic'i eğer ki mavi takım için defansiv kullanımı öğrenmek istiyorsanız
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu video başlangıç için iyi olacaktır daha ilerisi için IDS/IPS sistemleri öğrenebilirsiniz snort ossec gibi.
Teşekkürler hocam. Anlaşılıyor ki az da olsa teknik bilgiye sahip olmam gerek 🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı