Çözüldü X570 Gaming sistem RAM frekansı artınca kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

IBombacIMulayiMI

Hectopat
Yer
'in dibi
Daha fazla  
Meslek
Banka / Finansman
RAM
G.Skill Trident Z RGB F4-4000C18D16GTZRB 16 GB
SSD veya HDD modeli
SAMSUNG EVO PLUS 1TB M.2 SSD
Anakart
MSI X570 Gaming Edge Wifi
İşlemci
R5 5600G
Merhaba,
Kullanmakta olduğum APU sistemde maalesef bir sorunla karşılaştım ve çözemiyorum. Anakartım 4400 MHz kadar hız destekliyor RAM'lerim de 4000 MHz değerlerine sahip. Fakat sistem çalışırken 2133 MHz değer alıyorum. BIOS ekranından XMP açtım 4000 MHz hızı gördüm fakat bu sefer de sistem 3 dk çalıştıktan sonra kapanıyor ve açılışta sürekli olarak BIOS ekranına atıyor.
Kullandığım sistem parçaları:

• MSI X570 Gaming Edge Wi-Fi
  • G.Skill Trident Z RGB F4-4000C18D16GTZRB 16 GB (4x8) DDR4 4000 MHz CL18 RAM
  • R5 5600 G
  • NZXT 850 watt 80+ Gold PSU
  • ASUS GT301 Gaming kasa

Konu hakkında bilgisi olan ve yardımcı olabilecek birileri var mıdır? Yaklaşık 3 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum.

Çözüm
Sıcaklıklar nasıl? Sadece RAM ayarını yaptıktan sonra bu oluyorsa RAM'lerde arıza olabilir veya size gelen çip bu değere çıkamıyor olabilir.
testini yapıp atayım gorselleride yüklerim sıcaklığa bakmamıştım açıkçası. 3999 olarak deneyebilirsiniz yazmış birisi yabancı forumları dolaşıyorum bir yandan da.

Sıcaklıklar nasıl? Sadece RAM ayarını yaptıktan sonra bu oluyorsa RAM'lerde arıza olabilir veya size gelen çip bu değere çıkamıyor olabilir.
manuel olarak mhz değerini 3933 olarak ayarladım yabancı bir form sitesinde göemüştüm ve değerler şu şekilde çıkıyor oyunlarda denemedim ama w11 de 15 - 20 dakika dır sıkıntısız çalışıyor vaziyette.

buda FSP oyun açıkken ki değerler sanırım oldu gibi ama değerlerde bir sıkıntı var mıdır yok mudur bilemedim tam olarak.
4x8 mi kullanıyorsunuz 2x8 mi? Farklı belirtmişsiniz çünkü.
2x8 kullanıyorum anakart a2 ve b2 slotlarını uygun gosteriyor oraya taktım a1 b1 taktığımda sistem uyarı veriyor zaten

Bazı yabancı forum larda Bios versiyonu gülcellediğimizden dolayı olmadığını söylüyorlar bıos ayarını önceki sürüm olan 7C37v1F sürümüne çekersek sorun düzeliyor diyorlar ama emin olamadım.

resimde görüldüğü gibi ram mhz leri düşük varmı bir öneriniz ?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    213,6 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
2x8 kullanıyorum anakart a2 ve b2 slotlarını uygun gosteriyor oraya taktım a1 b1 taktığımda sistem uyarı veriyor zaten

Bazı yabancı forum larda Bios versiyonu gülcellediğimizden dolayı olmadığını söylüyorlar bıos ayarını önceki sürüm olan 7C37v1F sürümüne çekersek sorun düzeliyor diyorlar ama emin olamadım.

resimde görüldüğü gibi ram mhz leri düşük varmı bir öneriniz ?
XMP açıp frekansı elle 3600MHz yapmayı deneyebilirsiniz, voltajı vs. ellemeden.

Hocam hata alıyorsunuz düşük olsa ne olur olmasa ne olur, bir de mavi ekran aldığınızda Stopcode kısmında ne yazıyor?
mavi ekran almadım hiç 4000 mhz yaptıgımda sistem acılıyor düzgünce ama oyun actığım anda hopp pc resetliyor kendini

mavi ekran almadım hiç 4000 mhz yaptıgımda sistem acılıyor düzgünce ama oyun actığım anda hopp pc resetliyor kendini

testini yapıp atayım gorselleride yüklerim sıcaklığa bakmamıştım açıkçası. 3999 olarak deneyebilirsiniz yazmış birisi yabancı forumları dolaşıyorum bir yandan da.

manuel olarak mhz değerini 3933 olarak ayarladım yabancı bir form sitesinde göemüştüm ve değerler şu şekilde çıkıyor oyunlarda denemedim ama w11 de 15 - 20 dakika dır sıkıntısız çalışıyor vaziyette.

buda FSP oyun açıkken ki değerler sanırım oldu gibi ama değerlerde bir sıkıntı var mıdır yok mudur bilemedim tam olarak.

Dosya Ekleri

• ram.jpg
    ram.jpg
    221,4 KB · Görüntüleme: 12
  • ram2.jpg
    ram2.jpg
    289,7 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı