XFX RX 590 inceleme

Merhaba arkadaşlar öncelikle konuma hoş geldiniz. 1 aydır kullanmakta olduğum XFX RX 590 modeli ekran kartı hakkında kullanıcı deneyimlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Önceden RX 560 kullanıyordum boyutlarını karşılaştırdım XFX RX 590 canavar gibi duruyor :D aslında AMD ekran kartlarında birçok WattMan hatası siyah ekran hatası görmeme rağmen bu modeli tercih etmiştim. Çünkü RX 560 kullanırken bu sorunları hiç yaşamamıştım. Kartı bir heyecanla montajını yaptım ve açtım bilgisayarı oyunları yüklemeye başladım.

Metro Exodus oyununa girdim 15 dakika sonra ekranda no signal ama kasa çalışmaya devam ediyor. Tekrar denedim yine aynı hata. Tabi bu sırada denemediğim yöntem kalmadı format attım birçok sürücü denedim nafile. Windows ayarlarından hızlı başlatıcı ayarını kapattım. Radeon programından görselde gördüğünüz ayarları yaptım ayrıca kart ısındığı için fan ayarı yaptım. Bu şekilde bu sorunu çözdüm şimdilik. Ayrıca kart ısınıyor arkadaşlar. Eskiden kullanmış olduğum RX 560 modeli 70 dereceyi geçmezdi. Fakat XFX RX 590 86 dereceyi gördü. Bu karta undervolt yapamadım -10 değer yapmama rağmen sistem hep çöktü. Bende görselde ki ayarları yaptım kartın sıcaklık değerleri 7-8 derece düştü ve siyah ekran ve WattMan hatasını çözmüş oldum şimdilik. Bu kart alınır mı derseniz bütçeniz kısıtlı ise indirimde alınabilir. Onun haricinde pek tavsiye etmiyorum. İyi günler, iyi forumlar.

Dosya Ekleri

• 98421419_250271819566494_5747512543878840320_n.jpg
    98421419_250271819566494_5747512543878840320_n.jpg
    129,8 KB · Görüntüleme: 156
  • 99439497_185520769330407_5496701318674251776_n.jpg
    99439497_185520769330407_5496701318674251776_n.jpg
    97,7 KB · Görüntüleme: 150
  • 100530280_618596958738882_8623011823068643328_n.jpg
    100530280_618596958738882_8623011823068643328_n.jpg
    84,5 KB · Görüntüleme: 156
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    55,5 KB · Görüntüleme: 163
Son düzenleyen: Moderatör:
XFX RX 590 alıp da sorun yaşamayan neredeyse yok galiba. Büyük ihtimal kronik sorunlu cihazları Türkiye'de indirimli ürün diye sattılar.
Öncelikle "DANDİK" ekran kartı modelini tercih ettiğim için özür dilerim hocam :( Evet maalesef birçok kişi problem yaşıyor bu kartta. Ama şimdilik bu sorunları yaptığım ayarlar ile çözdüm. Sorun yaşayan arkadaşlarda yararlansın diye böyle bir konu açtım. Sıcaklık değerlerine de takmıyorum artık 80 derecede bozulacaksa çöpe atarız daha iyi.
Şuan yapmış olduğum ayarlar ile cs go da 65-70 derece, gta 5 de 70-74 derece, metro exodus da 78-79 dereceyi gördüm.

Son düzenleme:
Hocam bu Radeon Software yazılımı pc restart yediğinde ayarları sıfırlıyor. Sizde de öyle değil mi? Bu arada Sapphire RX 580 kullanıyorum. Fan hızım ses çıkarmayacak kadar sessiz çalışırken bile sıcaklık 70 sabit. Fakat bende no signal hatası alıyorum. Bu problem XFX markasına özel değil.

Hocam bu Radeon Software yazılımı pc restart yediğinde ayarları sıfırlıyor. Sizde de öyle değil mi? Bu arada Sapphire RX 580 kullanıyorum. Fan hızım ses çıkarmayacak kadar sessiz çalışırken bile sıcaklık 70 sabit. Fakat bende no signal hatası alıyorum. Bu problem XFX markasına özel değil.
Evet pc restart yaptığında redeon ayarları sıfırlanıyor. Sıfırlanmaması için windows ayarlarından hızlı başlatma özelliğini kapatman lazım. Görsele ekliyorum. 70 derece sıcaklık çok iyi. Sıcaklık değerlerine göre fan ayarı yapabilirsin. Evet farklı Rx 500 serisi modellerinde de bu no signal sorununu görmüştüm. Ben XFX RX 590 kullanıcısı olarak yapmış olduğum ayarlar ile konuyu çözdüm. Sıkıntı yaşayan başka arkadaşlarda varsa denemesi için nasıl yaptığımı ve ayarları mı paylaştım.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 90
Evet pc restart yaptığında redeon ayarları sıfırlanıyor. Sıfırlanmaması için windows ayarlarından hızlı başlatma özelliğini kapatman lazım. Görsele ekliyorum. 70 derece sıcaklık çok iyi. Sıcaklık değerlerine göre fan ayarı yapabilirsin. Evet farklı Rx 500 serisi modellerinde de bu no signal sorununu görmüştüm. Ben XFX RX 590 kullanıcısı olarak yapmış olduğum ayarlar ile konuyu çözdüm. Sıkıntı yaşayan başka arkadaşlarda varsa denemesi için nasıl yaptığımı ve ayarları mı paylaştım.
Peki eğer donanımınız O.C için uygunsa, biraz O.C yapıp Cinebench testi yapabilir misiniz? Uygulama Windows Mağazasında ücretsiz. Testi başlattığınız da ekran kapanma sorunu yaşayacak mısınız merak ettim. Ben R5 2600 kullanıyorum ve 3.9 Ghz O.C yaptığım da istisnasız test başladıktan 15 sn sonra no signal alıyorum.

Peki eğer donanımınız O.C için uygunsa, biraz O.C yapıp Cinebench testi yapabilir misiniz? Uygulama Windows Mağazasında ücretsiz. Testi başlattığınız da ekran kapanma sorunu yaşayacak mısınız merak ettim. Ben R5 2600 kullanıyorum ve 3.9 Ghz O.C yaptığım da istisnasız test başladıktan 15 sn sonra no signal alıyorum.
Yalnız ben i3 9100f işlemci kullanıyorum. Belki sizin sorununuz farklı olabilir eğer işlemciye yük bindirip no signal hatası alıyorsanız. Ben ilk başta yüksek grafikli oyunlara girdiğimde 5 dakika sonra no signal hatası alıyordum. Görüntü gidiyordu ama kasa çalışmaya devam ediyordu. Sonra sistem boştayken de oldu bu dediğim hata.
Ayrıca bende işlemciye aida64 programıyla stress testi yapmıştım no signal çıkmadı. Sadece dediğim şekilde oluyordu.

Yalnız ben i3 9100f işlemci kullanıyorum. Belki sizin sorununuz farklı olabilir eğer işlemciye yük bindirip no signal hatası alıyorsanız. Ben ilk başta yüksek grafikli oyunlara girdiğimde 5 dakika sonra no signal hatası alıyordum. Görüntü gidiyordu ama kasa çalışmaya devam ediyordu. Sonra sistem boştayken de oldu bu dediğim hata.
Ayrıca bende işlemciye aida64 programıyla stress testi yapmıştım no signal çıkmadı. Sadece dediğim şekilde oluyordu.
Problem çok tuhaf. Ben bu hatayı hep sistemi 6-7 saat kapalı olduğunda yeniden başlatırsam alıyorum. Açıldıktan 5 dakika sonra sistem donuyor ve no signal yazısına düşüyor. Ondan sonra ne kadar açık kalırsa kalsın bir problem yaşamıyorum. Bu da aklıma problem PSU sebebiyle mi sorusunu aklıma getiriyor.

Problem çok tuhaf. Ben bu hatayı hep sistemi 6-7 saat kapalı olduğunda yeniden başlatırsam alıyorum. Açıldıktan 5 dakika sonra sistem donuyor ve no signal yazısına düşüyor. Ondan sonra ne kadar açık kalırsa kalsın bir problem yaşamıyorum. Bu da aklıma problem PSU sebebiyle mi sorusunu aklıma getiriyor.
Anladım hocam. Farklı bir konu açarsanız belki çözüm bulursunuz. Benim yaptığım ayarları da deneyebilirsiniz kendinizce eğer sorun ekran kartında ise. Ben mhz değerini orijinal değerinden 150 düşürdüm, güç limitini -15 yaptım ve kart deli gibi ısındığı için fan ayarı yaptım.

Anladım hocam. Farklı bir konu açarsanız belki çözüm bulursunuz. Benim yaptığım ayarları da deneyebilirsiniz kendinizce eğer sorun ekran kartında ise. Ben mhz değerini orijinal değerinden 150 düşürdüm, güç limitini -15 yaptım ve kart deli gibi ısındığı için fan ayarı yaptım.
Tamamdır ayarlarınızı deneyeceğim. Teşekkür ederim :)

Geri
Yukarı