XMP açılınca sistem crash veriyor

penguerde

Hectopat
Evet sıkıntım yukarıda. Zaten durup durup crash veren sistemim XMP açınca daha çok crash veriyor. Belki de bu gizemli crash sorunumun çözümü RAM'ler ile oynamak olabilir. Neyse sistemim: AMD Ryzen 2 2500X, Sapphire Pulse RX570 4 GB, Corsair vegance 3000MHz RAM (2x8=16 GB),Gigabyte B450M Gaming anakart. Gamepower 550 Watt PSU. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Crash'ten kastınız mavi ekran mı?
Hayır, bi anda sistemin ekranı donuyor ve birkaç saniye donduğu yerde kalıp sonrasında siyah ekran veriyor. Ben reset tuşuna basmadığım sürece de bir daha kendine gelemiyor PC.
Frekansı elle 2933 yap. Mavi ekran alıyorsan minidump dosyanı paylaş.
Nasıl el ile yapacağım. Minidump dosyası oluşmuyor crash sonrası.

Rx590 ryzen 5 2600 sistemimde bu sorunu çok fazla yaşadım. Sistem boştayken bile kapanabiliyor.
Uzun süre araştırdım fakat kesin sonuç bulamadım.
Kapandığında RAM profiliniz eski haline dönüyor mu?

XMP açtığın yerin altında "Memory Multiplier" yazar. Orayı 29.33 yap. Ya da altındaki yeri 2933 yap.
WhatsApp Image 2021-01-04 at 20.36.16.jpeg

Hocam böyle bir ekran çıktı ne yapmalıyım?
Rx590 ryzen 5 2600 sistemimde bu sorunu çok fazla yaşadım. Sistem boştayken bile kapanabiliyor.
Uzun süre araştırdım fakat kesin sonuç bulamadım.
Kapandığında RAM profiliniz eski haline dönüyor mu?
Emin değilim, ama şu anda kontrol ettim sonr crashten sonra yinede XMP açık kalmış.

Auto olan kısmı sol sağ tuşlarıyla arttırıp azaltanilirsin. 29.33 yap o kısmı sağ ok tuşuna basılı tutarak.
Tamamdır deniyorum. Hocam bu arada ben ilk başta yanlış yazmışım anakartımı, B450M Pro diye. Normalde anakartım B450M gaming. Maşallah onun ram desteğini bulmanız beni baya bi şaşırttı. Profesyonelisiniz bu konuların.
Denedim yapmayı fakat olmuyor, hep diğer sekmeler arasında geçip duruyor. Üstüne enter basmayı da denedim fakat işlemiyor. Yön oklarını kullandığım zaman diğer bölümlere atıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı