XMP'yi açınca sistem kapanıyor

Commodore 64

Megapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, geçen gün maalesef masanın üstüne kola döktüm. Kolanın bir kısmı masanın üstünden kasaya, oradan anakart ve güç kaynağı üstüne döküldü. Allah'tan ekran kartının koruyucu arka plakası varmış ki bir zarar gelmedi.

Eskiden G.Skill 3x8GB DDR4 3000MHz RAM kullanıyordum ve XMP mod ile maksimum hızda açılıyordu bilgisayar. Olay yaşandıktan sonra 2133MHz ve altında açılıyor ama örneğin Mouse'u Google Chrome üzerine tıkladığım zaman tutukluk yapıyordu. Alt+Tab yapınca düzelme oluyor fakat sonra tekrar ediyordu sorun.

Ben kasayı Vatan Bilgisayar'a götürdüm. Oradakiler sadece güç kaynağını değiştirmişler. Güç kaynağında sorun yok dendi bana anakart ve RAM'in servise götürüleceğini söylediler. "RAM değiştirip bakın" dedim bana "elimizde RAM yok" dediler. Artık nasıl bir teknik servis anlamadım.

Ben kasayı geri aldım, göndermedim parçaları. Kafam attı önce anakart aldım sıfır, taktım. Sistemi açtım ama 2800MHz üstüne ve XMP modunu açınca bilgisayar yine açılmıyor. BIOS pilini çıkarıp her şey sıfırlanınca açılıyor sistem.

Sonra gittim Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz RAM aldım. Yine aynı durum XMP moduna alınca sistem açılmıyor. 2800MHz'den sonra bilgisayar açılmıyor.

Yani son parça güç kaynağı kaldı ama teknik servis bana "başka güç kaynağı ile denedik, kapanıyor sistem" dediler. Yani anlayamadım acaba işlemciden ötürü yapar mı diyorum ama ona hiçbir şekilde sıvı temas etmedi.

RAM'ler Memtest 86 ile test ettim sorun yok hiçbirinde ama OCCT ile güç kaynağını test edince program 3-4 saniye teste başlıyor sonra hemen kapanıyor. Ben güç kaynağı diye düşünüyorum ama sorun yok dediler bana, yeni güç kaynağı alacak para da kalmadı :D

Ne yapmam lazım bilemedim. Sizin aklınıza gelen bir çözüm yöntemi var mı? Anakart ve RAM'leri değiştirdim hepsi sıfır. Sadece güç kaynağı ve işlemci kaldı. Umarım işlemcide sorun yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı