Yağ yakmak ile ilgili tavsiyeler

EgeStrqfes

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 17 yaşında bir gencim. Boyum 177 ve kilom akşam yemeklerinden sonra 70.2 çıkıyor.

Evimde bir tane klasik spor salonlarında olan bisiklet kardiyo aletlerinden var. Arkadaşlarımdan aldığım tavsiyelere göre normalde yediğim porsiyonları azaltmalı ve kısaca özetlemek gerekirse zararlı şeylerden kaçınmalıyım. Bende bunu yapıyorum 2 gün önce başladım iyi gidiyor fakat size sormak istediğim bir soru var.

Dediğim gibi evimde hatta direkt odamda bir bisiklet aleti var. Şimdi genel olarak günde 20 dakika tarzı bir şey yapmaya çalışıyorum ama aklıma bir şey geldi. Zaten günlük Netflix'te dizi izleyerek geçiriyorum hatta bisikleti sürerken de Netflix izliyorum. Bunu her izlediğimde yapsam mesela şimdi 20 dakika yaptım sonra bıraktım gece 1 gibi falan gittim yine 20-30 dakika yaptım. Bu bir işe yarıyor mu yoksa bir insanın verebileceği yağ günlük olarak sınırlı mı? Mesela günde aralar vererek 1-1.5 saat bisiklet sürsem daha hızlı yağ eritir miyim? Yoksa günlük 20 dakika yapmam ile arasında çok bir fark yok mu? Biri açıklayabilirse ona göre hareket edeceğim. Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle kardiyoya başlamadan önce yağlı ve şekerli yiyecekleri en aza indirgemen gerekiyormuş. 2.si de şanslısın ki evinde basit bile olsa bir kardiyo aleti var. Günde en az 30 dakika yap aksatmadan. Yok geceymiş bilmemneymiş falan boşver düz direkt günde en az 30 dakika yap. Sonra programı geliştirirsin ama kendini ona bir oturt.

Öncelikle kardiyoya başlamadan önce yağlı ve şekerli yiyecekleri en aza indirgemen gerekiyormuş. 2.si de şanslısın ki evinde basit bile olsa bir kardiyo aleti var. Günde en az 30 dakika yap aksatmadan. Yok geceymiş bilmemneymiş falan boş ver düz direkt günde en az 30 dakika yap. Sonra programı geliştirirsin ama kendini ona bir oturt.

Evet doğru yağlı ve şekerliyi kestim onda sıkıntı yok ayrıca 30 dakika da yaparım onda da sıkıntı yok fakat gerçekten evde yapacak bir şey bulamıyorum ve belki garip gelecek ama bisikleti sürmenin verdiği zorluk hoşuma gidiyor ve devam edesim geliyor. Daha fazla sürmenin ayrıca yağ yakmama yardım edip etmeyeceğini öğrenmek istemiştim aslında.

Evet doğru yağlı ve şekerliyi kestim onda sıkıntı yok ayrıca 30 dakika da yaparım onda da sıkıntı yok fakat gerçekten evde yapacak bir şey bulamıyorum ve belki garip gelecek ama bisikleti sürmenin verdiği zorluk hoşuma gidiyor ve devam edesim geliyor. Daha fazla sürmenin ayrıca yağ yakmama yardım edip etmeyeceğini öğrenmek istemiştim aslında.
Yaşı 17 olsun 40 olsun, kilosu 100 olsun 70 olsun yağ yakmak isteyen herkesin bir ağırlık çalışması yapması gerekir. Hele ki senin kilon zaten düşük aslında ve yakılacak yağ, atılacak ödem gibi şeyler birçok kilo problemi yaşayan arkadaşa göre kat be kat az. Ağırlık çalışmadan az kalori aldığında var olan kaslarından gitme ihtimali biraz daha fazla. Bu noktada alacağın protein miktarı da kritik tabi ha bir de tartı ölçümleri sabah aç karna iç çamaşırlarıyla yapılmalıdır, her yemek yediğinde tartıya çıkma.

Son düzenleme:
Yaşı 17 olsun 40 olsun, kilosu 100 olsun 70 olsun yağ yakmak isteyen herkesin bir ağırlık çalışması yapması gerekir. Hele ki senin kilon zaten düşük aslında ve yakılacak yağ, atılacak ödem gibi şeyler birçok kilo problemi yaşayan arkadaşa göre kat be kat az. Ağırlık çalışmadan az kalori aldığında var olan kaslarından gitme ihtimali biraz daha fazla. Bu noktada alacağın protein miktarı da kritik tabii ha bir de tartı ölçümleri sabah aç karna iç çamaşırlarıyla yapılmalıdır, her yemek yediğinde tartıya çıkma.

Tam olarak anlamadım ağırlık çalışmadan ve gereken proteini karşılamadan yağ yakmak zor mudur?

Tam olarak anlamadım ağırlık çalışmadan ve gereken proteini karşılamadan yağ yakmak zor mudur?
Hiç ağırlık çalışmadan, yeterli proteini almadan da kilo verirsin tabi ki ama kilo vermek başka bir şey sağlıklı şekilde yağ yakmak başka bir şey. Zayıf olmakla fit olmak arasındaki fark gibi... Ağırlık çalışması ve yeterli protein alımı kasların için önemli zaten vücudunda pek yağ yok belli ki, 70 kilosun sadece ve bunları yapmaman kas + kuvvet kaybı yaşama ihtimalini fazlaca arttıracak. Bu kiloda neden yağ yakımı istiyorsun çok bilemiyorum ama vücuda kaslarına ihtiyacın olduğunu, onları kaybetmemek zorunda olduğunu anlatabilmen için bunları yapman iyi olur diyorum o kadar.

Ağırlık çalışmadan kardiyo yaparsan kaslarının da erimesine yol açarsın. Ama ağırlık çalışmak için spor salonuna gitmek zorunda da değilsin. Calisthenics egzersizleri yaparak evde ve beslenmene dikkat ederek hem yağ yakıp hemde forma girebilirsin.

Merhaba, 17 yaşında bir gencim. Boyum 177 ve kilom akşam yemeklerinden sonra 70.2 çıkıyor.

Evimde bir tane klasik spor salonlarında olan bisiklet kardiyo aletlerinden var. Arkadaşlarımdan aldığım tavsiyelere göre normalde yediğim porsiyonları azaltmalı ve kısaca özetlemek gerekirse zararlı şeylerden kaçınmalıyım. Bende bunu yapıyorum 2 gün önce başladım iyi gidiyor fakat size sormak istediğim bir soru var.

Dediğim gibi evimde hatta direkt odamda bir bisiklet aleti var. Şimdi genel olarak günde 20 dakika tarzı bir şey yapmaya çalışıyorum ama aklıma bir şey geldi. Zaten günlük Netflix'te dizi izleyerek geçiriyorum hatta bisikleti sürerken de Netflix izliyorum. Bunu her izlediğimde yapsam mesela şimdi 20 dakika yaptım sonra bıraktım gece 1 gibi falan gittim yine 20-30 dakika yaptım. Bu bir işe yarıyor mu yoksa bir insanın verebileceği yağ günlük olarak sınırlı mı? Mesela günde aralar vererek 1-1.5 saat bisiklet sürsem daha hızlı yağ eritir miyim? Yoksa günlük 20 dakika yapmam ile arasında çok bir fark yok mu? Biri açıklayabilirse ona göre hareket edeceğim. Şimdiden teşekkürler.

İlk önce tabii ki yağ şeker karbonhidrat tüketimini unutmalısın her yaptığın antrenmanda kendini zorlaman gerek ki testosteron seviyesi taban yapsın protein alımını fazlalaştır et bulamıyorsan yeşil mercimek gibi bakliyatlara yönel supplement kullanmana gerek yok şu anlık tek amacın kilo vermekse 3 haftada bir ufak cheatlar yapabilirsin abartıya kaçmadıkça paran varsa l carnetine vitamin ZMA gibi destekleyici supplemenler alabilirsin kafan karışmış olabilir bu arada merak ettiğin bir şey varsa sor.

Bu arada şekerden korkmana da gerek yok beynimizin de şekere ihtiyacı var ama bu şekeri işlenmiş gıdalardan almamaya özen göster sadece meyve ve sütten alacağın şeker günlük 30 gramım üzerine çok çıkmadıkça bir problem yaratmaz.

İlk önce tabii ki yağ şeker karbonhidrat tüketimini unutmalısın her yaptığın antrenmanda kendini zorlaman gerek ki testosteron seviyesi taban yapsın protein alımını fazlalaştır et bulamıyorsan yeşil mercimek gibi bakliyatlara yönel supplement kullanmana gerek yok şu anlık tek amacın kilo vermekse 3 haftada bir ufak cheatlar yapabilirsin abartıya kaçmadıkça paran varsa l carnetine vitamin ZMA gibi destekleyici supplemenler alabilirsin kafan karışmış olabilir bu arada merak ettiğin bir şey varsa sor.
Karbonhidrat tüketimini unut diye birşey yok vücudun enerji olarak karbonhidrat'a ihtiyacı var ki bu arkadaş kilolu bile değil. Skinnyfat sadece.

Bu arada farklı bir sürü site var internette boyunu kilonu girip kaç kalori alacağını hesaplarsan yağ yakımı süren azalır (bu arada 70kg aman aman kilo değil ben 85 ve mutluyum :D)

Bu arada şekerden korkmana da gerek yok beynimizin de şekere ihtiyacı var ama bu şekeri işlenmiş gıdalardan almamaya özen göster sadece meyve ve sütten alacağın şeker günlük 30 gramım üzerine çok çıkmadıkça bir problem yaratmaz.

Karbonhidrat tüketimini unut diye bir şey yok vücudun enerji olarak karbonhidrat'a ihtiyacı var ki bu arkadaş kilolu bile değil. Skinnyfat sadece.

Anladım hocam ben yapay besinlerden bahsetmiştim ama dediğiniz doğru.

Geri
Yukarı