Yağmurda ıslanan laptopa neler yapılmalı?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3100 / SAPPHIRE NITRO+ RX 5500XT SE 8GB / JAMES DONKEY Sata JD480 / Gigabyte B450M H / Apacer Panther 16 GB 3000 mhz / Power Boost VK-T01B 650W 80+Bronz
Meslek
Yazılım Geliştirici, Bilgisayar Teknikeri
Bugün yazılım dersi için okula laptop götürmem gerekliydi ve laptopu okula götürdüm. Biraz da yürümem gerekiyordu. İstanbul'da bugün bayağı bir yağmur vardı ve çantayla taşıdığım laptopa su bulaşmış. Gördüğüm kadarıyla o kadar çok değil. Çantanın üst kısmında ıslanan kumaş 1-2 cm yayılmış laptopa nem vermiş de olabilir. Göründüğü kadarıyla yan tarafta bulanan USB jak ve hava ızgara boşluğunun olduğu taraf ıslanmış. Arka tarafta da yine USB tarafı yani sol tarafta ufak ıslanmalar mevcut. Bu arada okuldan 3-4 saat önce döndüm aklıma hiç gelmedi laptop. Arkadaşıma kontrol etmesini söyledim sorun yok dedi ıslanmadı diye kafamda kurmuştum ama kötü oldu. Cihaz 2 aylık ve taksiti hala devam ediyor çöp olmasını istemiyorum. Çözüm önerilerinizi beklerim.
İçini açmak istemiyorum alternatif çözümler sunarsanız sevinirim.
Ayrıca sisteme daha güç vermedim bunu da eklemek istedim. Şimdiden teşekkürler.

Bugün yazılım dersi için okula laptop götürmem gerekliydi ve laptopu okula götürdüm. Biraz da yürümem gerekiyordu. İstanbul'da bugün bayağı bir yağmur vardı ve çantayla taşıdığım laptopa su bulaşmış. Gördüğüm kadarıyla o kadar çok değil. Çantanın üst kısmında ıslanan kumaş 1-2 cm yayılmış laptopa nem vermiş de olabilir. Göründüğü kadarıyla yan tarafta bulanan USB jak ve hava ızgara boşluğunun olduğu taraf ıslanmış. Arka tarafta da yine USB tarafı yani sol tarafta ufak ıslanmalar mevcut. Bu arada okuldan 3-4 saat önce döndüm aklıma hiç gelmedi laptop. Arkadaşıma kontrol etmesini söyledim sorun yok dedi ıslanmadı diye kafamda kurmuştum ama kötü oldu. Cihaz 2 aylık ve taksiti hala devam ediyor çöp olmasını istemiyorum. Çözüm önerilerinizi beklerim.
Su içine kaçacağını zannetmiyorum. Sadece dış plastik demir vs. nemlenmiştir sorun olmaz diye düşünüyorum siz yinede kontrol edin.

Cihazın bozulur mu ya da çalışır mı sana kimse bunun garantisini veremez.

Büyük ihtimal su gelen yerler oksitlenmeye başlar, içini açıp saf alkol (IPA) ile temizlemek şu an için yapılacak en iyi şey.

Pirinç nohut bulgur gibi tavsiyelere pek aldırış etmeyin, yemek yapmıyoruz.

Ayrıca çantadan şu kaçmaz, nemlenmiştir bence.

Cihazın bozulur mu ya da çalışır mı sana kimse bunun garantisini veremez.

Büyük ihtimal su gelen yerler oksitlenmeye başlar, içini açıp saf alkol (IPA) ile temizlemek şu an için yapılacak en iyi şey.

Pirinç nohut bulgur gibi tavsiyelere pek aldırış etmeyin, yemek yapmıyoruz.
Pirinç olayı ilkel yol zaten :D

Güç verip çalışıp çalışmadığına bakın sakın ve sakın saç kurutma makinesi ile kurulmaya çalışmayın daha çok yayılır anakarta gelir.

Merhaba, bu durum hakkında ne yapabilirsiniz fikrim yok fakat size bir önerim olacak. Bilgisayarınızı sürekli çantayla taşıyorsanız laptop kılıfı almanızı öneririm. Özellikle suya dayanıklı bir kılıf tercih ederseniz kafanız rahat eder. Bilgisayarınızı kılıfla beraber çantaya yerleştirirseniz nemin ve suyun ulaşması çok daha zor olacaktır.

Umarım bu durumu sorunsuz atlatırsınız.

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim gördüğüm kadarıyla ıslanma olayı ekte belirtmiş olduğum yerlerde var. USB ve jak girişlerinde daha görünür haldeydi. Yandaki ızgara beni korkuttu açıkçası. Kurutma makinesi olayına girmem zaten yararından çok zararı var. Ben laptopu ters çevirip etrafına bir şey sararak sıcak bir ortamda bekleyeceğim. Sormak istediğim bir şey daha var, riske girmeden Lenovo'ya gönderim sağlasam temizliğini yapıp gönderirler mi acaba? Kendim de yaparım yeterli teknik bilgiye sahibim ancak cihaz 2 aylık ve garanti kapsamından çıkmasını istemem açıkçası.

Merhaba, bu durum hakkında ne yapabilirsiniz fikrim yok fakat size bir önerim olacak. Bilgisayarınızı sürekli çantayla taşıyorsanız laptop kılıfı almanızı öneririm. Özellikle suya dayanıklı bir kılıf tercih ederseniz kafanız rahat eder. Bilgisayarınızı kılıfla beraber çantaya yerleştirirseniz nemin ve suyun ulaşması çok daha zor olacaktır.

Umarım bu durumu sorunsuz atlatırsınız.

Evet sanırım o kılıfı almam gerek hocam öneriniz ve dileğiniz için teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG20221216000338.jpg
    IMG20221216000338.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG20221216000320.jpg
    IMG20221216000320.jpg
    93,5 KB · Görüntüleme: 43

Saç kurutma ile nemini alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı