Yalnız olmayı mı seçiyorsun yoksa yalnız olmak zorunda mısın?

mataleon

Centipat
Bildiğim iki tür yalnızlık var, biri zorunda olduğun yalnızlık. Ben bunu hiç tatmadım, bilmiyorum. Bu zorunlu yalnızlıkta çekingensindir, özgüvensizsindir, anksiyeten vardır veya psikoloğa gitmene rağmen çözemiyorsundur, birden çok sebep olabilir iki tür yalnızlık için de. Diğer yalnızlık ise seçtiğin yalnızlıktır. Kendimden örnek vermek gerekir ise şu ana kadar tanıştığım hiçbir insana yakınlık hissetmedim, yanlarında yalnız hissettim hep. Uzaklaştım onlardan, konuşmadım. Kendim ile başbaşa kalınca da yalnız hissettiğim oluyor tabii ama yanlış insanlar ile olmaktan iyidir. Resim çizmeyi, PC oyunları oynamayı, balık tutmayı veya kendi başıma bir aktivite yapmayı tercih ederim. Bu ise seçilen yalnızlık.

Sonuç olarak zorunda olduğun yalnızlık sorunlarından kaynaklanıyor.

Seçtiğin yalnızlık ise zorunluluk değil. İstesen çok ortama girersin ama istemiyorsun. Kalabalık içinde yalnız hissediyorsun.

“Yapayalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim” (bulantı) jean-paul sartre.

Doğru kişileri bulmak istememek ve eve kapanıp kendinle vakit geçirmek bir seçenek değil midir?

İyi arkadaşlıkları olan insan da kendine vakit ayırabilir. Anlayışlı arkadaşlara sahipse zaten bunu normal karşılarlar. Evet, doğru kişileri bulmak istememek seçenek olabilir.

Yalnızlığı seçemezsin. Doğru kişileri bulmamak da senin hatandır, seçeneğin değil.

Doğru kişileri nasıl buluruz? Aslında bunun için konu açacaktım bayağıdır erteliyorum. Yalnızlığı seçmek gayet mümkün aslında ama sizin dediğinizde doğru iyi bir çevreniz varsa asosyal olmanız zaten mümkün olmuyor.

İyi arkadaşlıkları olan insan da kendine vakit ayırabilir. Anlayışlı arkadaşlara sahipse zaten bunu normal karşılarlar. Evet, doğru kişileri bulmak istememek seçenek olabilir.
Yaptıklarımı anlattığım kısımda kendime vakit ayırıyorum demek istemedim aslında, yaşadığım bu korkunç yalnızlığı az da olsa bastıracak şeyler yapmaya çalıştım dedim. Bir süre sonra bunları yaparken keyif alıyor insan.

Doğru kişileri nasıl buluruz? Aslında bunun için konu açacaktım bayağıdır erteliyorum. Yalnızlığı seçmek gayet mümkün aslında ama sizin dediğinizde doğru iyi bir çevreniz varsa asosyal olmanız zaten mümkün olmuyor.
Doğru kişi insandan insana değişir dostum, o yüzden tanışabildiğin kadar insanla tanışacaksın ve kimin doğru kimin yanlış olduğuna sen karar vereceksin. Ben şanssızdım sanırım, hiçbir zaman doğrumu bulamadım ve vazgeçtim, bahsettiğim yalnızlığı seçtim.

Girişimci olun, ilgi alanlarınızın peşinden gidin, sevdiğiniz aktiviteyi yapın ki herhangi bir ortamda anlatacak bir şeyleriniz olsun. Bir insan size zarar veriyorsa, sizi aşağı çekiyorsa ya ona bunu belirtin ya da ondan kurtulun. Yalnızlık yerinde güzeldir, sürekli yalnız olayım derseniz toplumdan soyutlanmaya kadar gider.

Yaptıklarımı anlattığım kısımda kendime vakit ayırıyorum demek istemedim aslında, yaşadığım bu korkunç yalnızlığı az da olsa bastıracak şeyler yapmaya çalıştım dedim. Bir süre sonra bunları yaparken keyif alıyor insan.

Söylediklerinizi anladım. Siz kendimle vakit geçirmek bir seçenek değil midir dediğiniz için sosyal insanların da kendisiyle vakit geçirebileceğini söyledim. Herkesin dönem dönem yalnız kalmaya ihtiyacı olabilir ancak bunu zevk veya alışkanlık haline getirmek insanın doğasına ters düşer.

Üniversite kadar hep yalnızdım şimdi kendim yalnız kalmayı tercih ediyorum. Diyalog kuramıyorum kursam da kafa dengi çevrem az, olanlar da işinde gücünde.

Yeni konular

Geri
Yukarı