Yasak olan bölgelerde Drone uçurtmak

muhibbiii

Hectopat
Herkese merhaba,
Hobi amaçlı bir drone almak istiyorum ve alacağım modele bile karar verdim. Almayı düşündüğüm model (DJI Mini 2 SE - 249 Gram) 500 gramdan düşük bir ağırlığa sahip olduğundan kayıt gerektirmediğini biliyorum. Fakat Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden uçuşa yasak bölgelere baktığımda özellikle büyükşehirlerde tüm şehrin yasak olduğunu görüyorum. Kırsal alanlar, dağ başı, köyler bile yasak.
SHGM'den uçuş izni almak istediğinizde ise ticari amaçla uçurmayacaksanız asla izin verilmiyor.

Drone sahibi arkadaşlar, özellikle İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde yaşayanlar, bu konuda ne yapıyorsunuz? Yakalanana kadar yasak yoktur mantığıyla fazla merkezi olmayan yerlerde uçuşlar mı yapıyorsunuz? İzin almak istediğinizde izin veriliyor mu? Son bir şey, hiç drone Killer kullanan bir polis tarafından Drone'unuz indirildi mi, ceza yediniz mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba,
Hobi amaçlı bir drone almak istiyorum ve alacağım modele bile karar verdim. Almayı düşündüğüm model (DJI Mini 2 SE - 249 Gram) 500 gramdan düşük bir ağırlığa sahip olduğundan kayıt gerektirmediğini biliyorum. Fakat Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden uçuşa yasak bölgelere baktığımda özellikle büyükşehirlerde tüm şehrin yasak olduğunu görüyorum. Kırsal alanlar, dağ başı, köyler bile yasak.
SHGM'den uçuş izni almak istediğinizde ise ticari amaçla uçurmayacaksanız asla izin verilmiyor.

Drone sahibi arkadaşlar, özellikle İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde yaşayanlar, bu konuda ne yapıyorsunuz? Yakalanana kadar yasak yoktur mantığıyla fazla merkezi olmayan yerlerde uçuşlar mı yapıyorsunuz? İzin almak istediğinizde izin veriliyor mu? Son bir şey, hiç drone Killer kullanan bir polis tarafından Drone'unuz indirildi mi, ceza yediniz mi?
Merhaba,

İzin verilmediği sürece uçurmayınız.

Herkese merhaba,

Hocam dronu kesinlikle mini 2 se fly more combo olan en dolu paketini alın

Hocam dronu kesinlikle mini 2 se fly more combo olan en dolu paketini alın
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Şu yasak olayını netleştirebilirsem, drone sahipleri bu işi nasıl yapıyor öğrenebilirsem ve almaya karar verirsem dikkate alacağım. Aksi takdirde evde yatsın diye drone almak istemiyorum.

Çözüm bulabildiniz mi?
Maalesef çözümü olmadığını öğrendim. Moralinizi bozmak istemem ama öğrendiğim kadarıyla eğer tamamen hobi amaçlı bir drone'unuz varsa izin alma şansınız yokmuş.
Ticari drone ise izin alma şansınız var. Bu izin de gereksiz uzun ve uğraştırıcı bir süreç. Bir ton masraf çıkarıyor. Ve en kötüsü, her şeyi doğru yapsanız bile izin alamayabiliyorsunuz.
Diyelim ki izin alabildiniz, o zaman da atıyorum 25 Mart tarihi için izin veriyorlar. Yani o kadar uğraşın sonucu 1 veya 2 günlüğüne izin alabiliyorsunuz.
Konuştuğum insanlardan öğrendiğime göre de hepsi yakalanmazsam problem yok mantığıyla uçuruyor.

Geri
Yukarı