Çözüldü Yatay geçişte güncel evrak kıstası

• Konuyu başlatan ~FX
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 1B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

~FX

Kilopat
Merhaba iyi akşamlar, üniversitede lisans öğrencisiyim. Ek-madde 1 ile yatay geçiş için başvurumu yaptım fakat kesin kayıtta da aynı belgelerden isteniyormuş. Elimde aslı olan belge hariç e-Devlet'ten çıkartacağım. Web sitesinde güncel tarihli diye belirtilmiş. Benim elimde aslı olan belge 10 Ocak 2022 de alınmış. Şubat ayı içindeki kayıtta geçerli olur mu? Güncellikten kasıt 3 ay, 1 ay, 2 hafta mı? Daha önce geçiş tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.
--------------------------------------------------------------------------------------
Okul maile geri dönüş yaptı. Belgenin Şubat ayı içinde alınmış olması lazımmış.

Son düzenleme:
Merhaba iyi akşamlar, üniversitede lisans öğrencisiyim. Ek-madde 1 ile yatay geçiş için başvurumu yaptım fakat kesin kayıtta da aynı belgelerden isteniyormuş. Elimde aslı olan belge hariç e-Devlet'ten çıkartacağım. Web sitesinde güncel tarihli diye belirtilmiş. Benim elimde aslı olan belge 10 Ocak 2022 de alınmış. şubat ayı içindeki kayıtta geçerli olur mu? Güncellikten kasıt 3 ay, 1 ay, 2 hafta mı? Daha önce geçiş tecrübesi olan varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.
--------------------------------------------------------------------------------------
Okul maile geri dönüş yaptı. Belgenin şubat ayı içinde alınmış olması lazımmış.

Dostum merhaba ek-madde 1 yani merkezi yerleştirme puanı ile lisans programında okulunu uzatan(fakülte 4 yıllıktı 2 sene uzatıldı) birisi başka bir lisans programına yatay geçiş yapabilir mi? Bir bilgin var mı?

Öyle bir tecrübem olmadı fakat bunun yatay geçişe engel olacağını zannetmiyorum. Bildiğiniz gibi lisans için uzatma durumu en fazla 7 yıl sonrasında kayıt silinirken sizin durum için geçerli değil. Ortalama ile geçişte önemli bir kıstas olabilirken ek mad 1 de sadece puanınızın kayıt olduğunuz yılın taban puanına eşit veya daha yüksek olması yeterlidir. En azından ek madde 1 mevzuatında böyle bir şey yazmıyor. En yakın madde olarak 19. da hazırlıktayken kalma veya kayıt silinme durumuna gelince sorun olabilir gibi gözüküyor. Ortalama ile geçişe göre katı kuralları yok bence sorun olmaz ama yine de tecrübeli biri yardımcı olursa daha iyi olur.

Hocam merkezi yatay geçiş yapmadığına dair belge ve disiplin cezası belgelerini internetten mi aldınız yoksa öğrenci işlerinden mi? Bir de dosyaları nasıl yüklediğiniz fotoğraf çekip PDF haline mi getirdiniz? Bu yaz ben de myp yapacağımda araştırıyorum.

Eğer okulunuz e-imzalı belge veriyorsa mailden alabilirsin. Yatay geçişe dair engel olmadığını gösteren ve disiplin belgeleri yerine transkiript altına bir yazı şeklinde belirtilebilir(benim aldığım belgeler gibi sorunsuz kabul edildi tabi ıslak imzalı orijinal belge).Fakat eğer öğrenci belgenizi e-Devlet'ten çıkartıcaksanız "öğrenci kayıt nedeni ÖSYM" yazmadığı için kabul edilmiyor.Kayıttta yanımdaki iki kişi bu yüzden kabul edilmedi. Yazmasının gerekliliği daha önce ek-mad 1 ile yatay geciş yapmadığını göstermek. Bazı okulların ögrenci işlerinden alınan öğrenci belgesinde bile kayıt nedeni yazmayabiliyor. Bu durumda ayrı bir ek mad 1 ile daha önce yatay geçiş yapmadığınızı gösteren belge talep ediyorlar. Teslim edilmesi başvurduğun okuldan okula değişir ya benim gibi ögrenci işlerine elden teslim edebilirsiniz ya da mail ve sizin dediginiz gibi sisteme dosya yükleme ile başvuru yapılabilir. Son iki yöntem her okulda olmayabilir. Tabi bunlar başvuruda benden istenilenler aynı belgeler kesin kayıttada istenildi özel üniversite olduğundan kaynaklı mıdır bilmiyorum.
Ek olarak okulun verdiği e-imzalı belge sadece QR kod ile doğrulanıyorsa okunmadığı için sorun olabilir(kayıttayken bir ögrencinin okumadı).E-devlet gibi QR koduna ek olarak yazı ile doğrulama kodluysa hiçbir sorun olmaz.

Son düzenleme:
Eğer okulunuz e-imzalı belge veriyorsa mailden alabilirsin. Yatay geçişe dair engel olmadığını gösteren ve disiplin belgeleri yerine transkiript altına bir yazı şeklinde belirtilebilir(benim aldığım belgeler gibi sorunsuz kabul edildi tabii ıslak imzalı orijinal belge).fakat eğer öğrenci belgenizi e-Devlet'ten çıkartıcaksanız "öğrenci kayıt nedeni ÖSYM" yazmadığı için kabul edilmiyor. Kayıttta yanımdaki iki kişi bu yüzden kabul edilmedi. Yazmasının gerekliliği daha önce ek-mad 1 ile yatay geciş yapmadığını göstermek. Bazı okulların ögrenci işlerinden alınan öğrenci belgesinde bile kayıt nedeni yazmayabiliyor. Bu durumda ayrı bir ek mad 1 ile daha önce yatay geçiş yapmadığınızı gösteren belge talep ediyorlar. Teslim edilmesi başvurduğun okuldan okula değişir ya benim gibi ögrenci işlerine elden teslim edebilirsiniz ya da mail ve sizin dediginiz gibi sisteme dosya yükleme ile başvuru yapılabilir. Son iki yöntem her okulda olmayabilir. Tabii bunlar başvuruda benden istenilenler aynı belgeler kesin kayıttada istenildi özel üniversite olduğundan kaynaklı mıdır bilmiyorum.
Ek olarak okulun verdiği e-imzalı belge sadece QR kod ile doğrulanıyorsa okunmadığı için sorun olabilir(kayıttayken bir ögrencinin okumadı).e-Devlet gibi QR koduna ek olarak yazı ile doğrulama kodluysa hiçbir sorun olmaz.

Teşekkürler hocam.

Geri
Yukarı