Rehber Yay ile AUR Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bazı yazılımların kurulmasının kolay olması için AUR reposu burada büyük rol oynuyor. Şimdi rehberimize geçelim;
İlk önce terminali açıp "YAY'ın" Git deposunu klonlayalım. Fakat bunun için ilk "git" aracını kurmamız gerek;
Bash:
Sudo pacman -S git
Kısa bir süre sonra karşımıza bu ekran gelecektir;
Eki Görüntüle 980269
Sonrasında "E" yazıp Enter'a basalım.
Eki Görüntüle 980272
Kurulduktan sonra aşağıdaki kodu giriyoruz ve gerekli dosyaları indiriyoruz;
Bash:
sudo git clone https://aur.archlinux.org/yay.git
Terminali başlattığımız yerde "yay" diye bir klasör oluşması gerek klasöre giriş yapıyoruz;
Bash:
cd yay
Ardından aşağıdaki kodu girerek dosyaları derliyoruz;
Bash:
makepkg -si
Bu komutun da süreci bittikten sonra Yay'ın kurulması gerek işte bazı AUR repo komutları;

Aur deposundan paket yüklemek:

yay -S paket_adi
Yay kullanarak paket kaldırmak:

yay -Rns paket_adi
Paket arama:

yay paket_adi
Aur paketlerini güncelleme:

yay -Syu
Sisteminizde gereksiz tüm bağımlılıkları kaldırmak :

yay -Yc
Yay kullanarak sistem istatistiklerini yazdırır:

yay -Ps

Ayrıca Bkz; Aur Paket Listesi
İyi Sosyaller.
Ben sadece sudo pacman -Sy
Ve sudo pacman -s yay girip öyle kullanıyorum bu işlemlerin büyük bir kısmını yapmadım . :)

Eğer yay veya paru ile güncelleme yapacaksanız, yay -Syu veya paru -Syu komutları yerine sadece yay veya paru komutlarını da girebilirsiniz. Her iki komut da güncellemeleri arayıp kuracaktır.

Hadi ya, sen sistemin kurulu olmadığı bir dosya sistemini şifreledin ve sonra o dosya sisteminde işlem yapmaya çalıştığında root olmuyor musun ? Bu bir varsayım dostum. Ben WM+kitty kullanmadığım için senin gibi "herşeyi" bilmiyor da olabilirim.
peki onceki mesajda sistemin kurulu OLMADIGI dedin mi? demedin. kendini cok bilgili sanma. ve artik qtile + alacrittydeyim :)

Geri
Yukarı