Yazılım için M2 MacBook Air yeterli midir?

VanitasEmir

Femtopat
Abilerim pazartesi üniversiteye başlayacağım ve size elzem bir iki sorum olacaktı. Yazılım mühendisliği için MacBook M2 Air 256 GB'lık versiyonunu düşünüyorum( harici depolama alanıyla hallederim 256 olayını) ama emin olamadım. Adamakıllı oyun oynayan birisi değilim kafama eserse LoL'ya da Stardew Valley oynarım sadece. Mesela desteklemediği programlama dili var mı ya da alacağım cihazın özellikleri az olduğundan sıkıntı çıkarır mı bana? Dilleri destekliyorsa da 36k verip almak mantikli mi emin olamadim. Tecrübeli abilerimden yardim istiyorum çünkü vaktim kisitli. Teşekkür ediyorum şimdiden hepinize.

Abilerim pazartesi üniversiteye başlayacağım ve size elzem bir iki sorum olacaktı. Yazılım mühendisliği için MacBook M2 Air 256 GB'lık versiyonunu düşünüyorum( harici depolama alanıyla hallederim 256 olayını) ama emin olamadım. Adamakıllı oyun oynayan birisi değilim kafama eserse LoL'ya da Stardew Valley oynarım sadece. Mesela desteklemediği programlama dili var mı ya da alacağım cihazın özellikleri az olduğundan sıkıntı çıkarır mı bana? Dilleri destekliyorsa da 36k verip almak mantikli mi emin olamadim. Tecrübeli abilerimden yardim istiyorum çünkü vaktim kisitli. Teşekkür ediyorum şimdiden hepinize.

Evet en iyi tercih odur, yazılım için desktop almak mantıksız zaten. Laptop almak çok daha iyi alacaksanız da kullanışlı ve güzel bir laptop lazım dolayısıyla MacBook kesinlikle.

en iyisi mac'tir bu konuda

Yazilim tarafinda desteklemedigi seyler cok az artik isletim sistemleri bu konuda birbirine cok yaklasi. Bazi spesifik Windows icin uretilecek kodlarda belki sorunlar cikarir onu da universite labinda halledersin. Bu arada alacaksan 16GB model olsun 8GB 4-5 yil hatta daha uzun sure kullanabilecegin bir cihaz icin yeterli degil. LoL veya SW'ni de oynarsin rahat.

Yapılacak projeye göre, hayır değildir. Hedefin x86 mimarisini kullanan sistemlere uygulama yazmaktır, M2 yetmeyebilir. Hedefin Windows için oyun geliştirmektir, yetmeyebilir. Macbook Air ısınır. Soğutması yok cihazın. Cross platform app yazmak her zaman daha iyidir ancak bi uygulamayı spesifik olarak bi platforma özel geliştirmen ve bu platforma özel optimize etmen gerekiyorsa, bu tarz konularda problem yaşarsın. Elindeki cihaz ARM. Yani kısaca bu iş hedef projeye göre değişir. Web programlama, mobil programlama ve cross platform programlama söz konusu olduğunda oldukça yeterli bir cihaz, ancak yazılım için "en iyisi mac" değildir. Mac iyidir ama en iyi söz konusu değil bu iş söz konusu olduğunda.

Son düzenleme:
Yazdığın ihtiyaçlarına göre bence MacBook M2 almamalısın. İlla Mac olacaksa ikinci el Intel tabanlı Mac'lere yönelmelisin. ARM tabanlı Mac'ler Windows'u sadece emulatörde çalıştırabiliyor diye hatırlıyorum. Beklentin olan oyunlarda problemlerle karşılaşabilirsin.

Web yazılımı yapacaksanız eğer, bu sizi gayet iyi bir şekilde götürür fakat, arkadaşların da dediği gibi masaüstü bir yazılım yapacaksanız uyumluluk sorunu yaşatabilir. Arafta kalmamak pek mümkün değil bu tür şeylerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı