Yazılım için MacBook Pro vs MacBook Air

migration

Kilopat
Selamlar,

Başlıkta belirttiğim gibi yazılım için (Mobil ve Web) kullanmak üzere MacBook almayı düşünüyorum. Hemen uzatmadan arasında kaldığım seçenekleri yazayım:
  1. 13 inç MacBook Pro M1 16 GB RAM, 512 GB SSD 17.577 ₺
  2. 13 inç MacBook Air M1 16 GB RAM, 512 GB SSD, 14.945 ₺

Sizce Pro aradaki fiyat farkına değer mi? Eğer değer diyorsanız biraz bütçeyi zorlayıp 1. seçeneği almayı veya 1. seçeneğin 8 GB RAM versiyonunu almayı düşünüyorum (yüksek ihtimal). Onun fiyatı ise (8 GB RAM olan) 15.509 ₺ oluyor. Fakat 8 GB RAM ise maalesef yazılımda yetmiyor.

Yazılım için MacBook kullanmışlardan, tecrübelilerden cevap gelirse çok sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam Pro ve Air arasındaki hız ve performans farkı videolarına bakabilirsiniz. 16 GB RAM ile Air da gayet güzel performans vermekte.

Evet internette karşılaştırmalar var fakat kullanmış birinden yorum almak daha güvenilir geliyor :)
Hocam sadece yazılım denince sorunun ucu açık kalıyor hangi alanda kullanacaksınız genellikle?

Haklısınız. Mobil ve web. Masaüstü veya oyun yok.

Windows'ya da Linux kullanacak adam neden MacBook alsın :D. Program destekleri de ilerleyen süreçte çözülecektir.
Donanım, tasarım ve kasa sağlamlığı için alınabilinir.
Macbookları çok severim ama MacOS işletim sisteminden memnun değilim.
Windows bilgisayara Linux kurun var ise Apple bilgisayarada Windows kurabilirsiniz.

Hocam öncelikle mobil uygulama geliştirme için kesinlikle 16GB RAM en uygunu. Program desteği için de neredeyse çoğu programın desteği mevcut. Fakat Air modelinde fan olmadığı için çoklu işlemlerde sizi zora sokacaktır. Pro almanız uzun vadede sizi daha rahatlatır.

Kesinlikle Intel işlemcili olanı öneririm çünkü M1 işlemciye Windows'ya da Linux kurulmuyor.
Çoğu yazılım m1'i desteklemiyor.

Ben ürünle ilgili videolar izledim ama çoğunlukla M1 işlemciyi öneriyorlar Intel olan modellerden daha performanslı, ve iyi yorumlar yapıyorlar.
İlerleyen zamanlarda alacağı güncellemeler ile düzelir bence o sorunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı