Yazılım mühendisliği mi daha prestijli yoksa bilgisayar mühendisliği mi?

Aradaki farkı doğru biliyorsun ama Türkiye'de bu durum geçerli değil. Türkiye'de her şey (özellikle eğitim) sorunlu olduğu için bunda da karmaşa var. Yabancı ülkelerdeki yazılım mühendisliği bölümünün buradaki karşılığı bilgisayar mühendisliğidir. Yazılım mühendisi olmak istiyorsan bilgisayar mühendisliği okumalısın. Yabancı ülkelerdeki bilgisayar mühendisliği (tam aynı olmasa da) buradaki elektrik-elektronik mühendisliğine daha çok benziyor. Türkiye'de yazılım mühendisliği daha sonra çıktı ve bilgisayar mühendisliğinden kopmuş bir bölüm aslında. Yabancı ülkelere biraz benzemek için bu bölümü çıkardılar ama karmaşayı arttırmak dışında bir işe yaradığını düşünmüyorum.

Eğer yazılım mühendisi olmak istiyorsan Türkiye'deki yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümlerini tercih edebilirsin. Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinde verilen yazılım eğitimi birbirlerine çok yakındır ve bu bölümlerden mezun olduktan sonra istersen ya da ileride gerekirse bilgisayar Mühendisleri Odası'na kaydolabilirsin. Bilgisayar bilimleri bölümüne de gidebilirsin ama ileride bilgisayar Mühendisleri Odası'na kaydolamazsın.

Dostum anlam kaymasını çok yanlış anlamışsın sen. Bizim buradaki elektrik-elektronik ile yurt dışındaki bilgisayar mühendisliğinin müfredatının alakası yok. Elektrik-elektronikteki arkadaşlar 4. sınıfta dış aydınlatma görüyordu kaç metre arayla ışık yerleştirilmeli. Elektronik derslerinde de kart tasarımı ütü ile lehim vs. uğraşıyorlardı. Bilgisayar ile ne alakası var bunların.

Aradaki anlam kayması şöyle, Türkiye'de bilkent bilgisayar bilimi verirken misal tobb bilgisayar mühendisliği eğitimi veriyor. Elektrik-elektronik ile meselenin alakası yok.

Dostum anlam kaymasını çok yanlış anlamışsın sen. Bizim buradaki elektrik-elektronik ile yurt dışındaki bilgisayar mühendisliğinin müfredatının alakası yok. Elektrik-elektronikteki arkadaşlar 4. sınıfta dış aydınlatma görüyordu kaç metre arayla ışık yerleştirilmeli. Elektronik derslerinde de kart tasarımı ütü ile lehim vs. uğraşıyorlardı. Bilgisayar ile ne alakası var bunların.

Aradaki anlam kayması şöyle, Türkiye'de bilkent bilgisayar bilimi verirken misal tobb bilgisayar mühendisliği eğitimi veriyor. Elektrik-elektronik ile meselenin alakası yok.

Bilgisayarda network dersleri biraz daha yogunlukta oluyor. Bu citirdan EEE'ye kayabiliyor sadece.

Ben 4 ayda bitirdim.
Standart bir öğrenci 4 yıl okuyor mezun olunca jr. dev oluyor. 3 yıl sonra mid-level, 5-6 yıl sonra senior engineer. Eğer proje yönetiminde bulunduysa 12 yıl sonra software architect oluyor. İnsanların 16 yılda bitiremediğini sen 4 ayda mı bitirdin?

Öğrenim eğrisinde vardır ya başta her şeyi bitirdim, biliyorum. Şu an eğrinin o bölümünü yaşıyorsun. Biran önce bu moddan çıkmanı tavsiye ederim.

Bilgisayarda network dersleri biraz daha yogunlukta oluyor. Bu citirdan EEE'ye kayabiliyor sadece.
Bilgisayarda 2 den fazla zorunlu network dersi yok ki. EEE'de hiç network dersi yok. EEE okuyan oda arkadaşım fiber optik kablo ve anten ile ilgili hesaplama ödevlerini yapardı o kadar sanırım.

Bilgisayarda 2'den fazla zorunlu network dersi yok ki. EEE'de hiç network dersi yok. EEE okuyan oda arkadaşım fiber optik kablo ve anten ile ilgili hesaplama ödevlerini yapardı o kadar sanırım.

Secmeli kablosuz ve mobil aglar dersi almistim. NS3 Simulator, BSS topolojileri vs. hakkinda okudugumuz makalelerin bir kısmı EEE tarafindan zaten anca o kadar yakin demek istedim ben de.

"Prestij" son dere kişisel ve açıkçası bölümler arasında karşılaştırma için kullanılması saçma bir kavram. Türkiye'de yazılım mühendisliği bölümünün yeni yeni geldiğiniz, az ve en iyi olmayan üniversitelerde bulunduğunu (ki şahsen bunun doğru bir şey olduğunu düşünüyorum) düşünürsek iyi bir bilgisayar mühendisliği bölümünü seçmek en doğrusu. Yazılımcılar yazılım mühendisliği okur, bilgisayar mühendisliği yazılımcılar için değil diyenlerin ne söyledikleri hakkında hiçbir fikri yok.

Türkiye'de her şey (özellikle eğitim) sorunlu olduğu için bunda da karmaşa var. Yabancı ülkelerdeki yazılım mühendisliği bölümünün buradaki karşılığı bilgisayar mühendisliğidir. Yazılım mühendisi olmak istiyorsan bilgisayar mühendisliği okumalısın. Yabancı ülkelerdeki bilgisayar mühendisliği (tam aynı olmasa da) buradaki elektrik-elektronik mühendisliğine daha çok benziyor.
İlk cümle çok doğru ve bilgisayar mühendisliği okumak gerektiğine de katılıyorum ama yabancı ülkelerdeki bilgisayar mühendisliği Türkiye'deki elektrik-elektronik bölümüne daha yakın değil.

"Prestij" son dere kişisel ve açıkçası bölümler arasında karşılaştırma için kullanılması saçma bir kavram. Türkiye'de yazılım mühendisliği bölümünün yeni yeni geldiğiniz, az ve en iyi olmayan üniversitelerde bulunduğunu (ki şahsen bunun doğru bir şey olduğunu düşünüyorum) düşünürsek iyi bir bilgisayar mühendisliği bölümünü seçmek en doğrusu. Yazılımcılar yazılım mühendisliği okur, bilgisayar mühendisliği yazılımcılar için değil diyenlerin ne söyledikleri hakkında hiçbir fikri yok.

İlk cümle çok doğru ve bilgisayar mühendisliği okumak gerektiğine de katılıyorum ama yabancı ülkelerdeki bilgisayar mühendisliği Türkiye'deki elektrik-elektronik bölümüne daha yakın değil.

Aslında kastım hangi bölüme gidersem daha nitelikli bir mühendis olurum sorusuydu amacım Hem donanım hem yazılımda donanımlı bir mühendis olmak

Fakat Bilgisayar Mühendisliğinde yazılım detaylı işlenmiyor
Yazılım Mühendisliğinde de donanım işlenmiyor

Aslında kastım hangi bölüme gidersem daha nitelikli bir mühendis olurum sorusuydu amacım Hem donanım hem yazılımda donanımlı bir mühendis olmak

Fakat bilgisayar Mühendisliğinde yazılım detaylı işlenmiyor
Yazılım Mühendisliğinde de donanım işlenmiyor

Abicim kim dedi ya sana bunlari. Detayli islenmiyor ne yazilim diye bir ders mi var sanki. Farkli dillerle baslarsin kodlamanin temeli ister Java ister C ister baska bir dil ile sana ogretilir. Syntax farklari olur ondan sonra kendini gelistireceksin zaten okulda her seyi ogretemezler.

Lisans eğitimiyle olacak iş değil bu. Mantıklı da değil zaten. Bilgisayar mühendisliğinde donanımla ilgileri temelleri de görürsünüz.
Fakat Bilgisayar Mühendisliğinde yazılım detaylı işlenmiyor
Yok öyle bir şey.

Abicim kim dedi ya sana bunlari. Detayli islenmiyor ne yazilim diye bir ders mi var sanki. Farkli dillerle baslarsin kodlamanin temeli ister Java ister C ister baska bir dil ile sana ogretilir. Syntax farklari olur ondan sonra kendini gelistireceksin zaten okulda her seyi ogretemezler.
Araştırmalarım sonucu bu kanıya vardım. Forumda daha önce açılmış konuları da inceledim.

Lisans eğitimiyle olacak iş değil bu. Mantıklı da değil zaten. Bilgisayar mühendisliğinde donanımla ilgileri temelleri de görürsünüz.

Yok öyle bir şey.
Ozaman benim için en iyisi Bilgisayar Mühendisliği

Benim şahsi görüşüm üniversitelerde verilen eğitimlerden pek bir beklentiniz olmasın. Çünkü birincisi eğitimler yeteri kadar güncel olmayacak, ikincisi de okurken de fark edeceksiniz yazılım adı altında işlenen derslerin müfredatı aşırı yavaş ilerliyor. Bu sebeple bölüm tercih etmek yerine üniversite tercih edilmesini daha doğru buluyorum. Örnek vermek gerekirse bir B üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okumaktansa ODTÜ gibi daha iyi okullarda daha düşük puanlı başka bir bölüm okunmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu tarz okullarda verilen derslere ihtiyacınız olmadan her türlü bilgiyi kendi başınıza öğrenmeyi öğrenirsiniz.
Bu da bir yazılımcının sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri. Okul içerisindeki proje takımlarını, çok çeşitli aktif öğrenci kulüplerini ve kaliteli öğrenci ortamlarını saymıyorum bile. Tabii hem iyi okul hem de bu istediğiniz bölümlerden birine girecek puanı alabilirseniz böyle bölüm mü üniversite mi ikileminde kalmazsınız. Şunu da söylemek lazım, eğer hedefiniz ortalama bir şirkette ortalama bir işim olsunsa üniversiteden önce bölüm tercihi yapmak daha mantıklı olabilir. Orta ve küçük çaplı şirketlerin diploma beklentisi hakkında pek bir bilgim yok. Linkedin gibi sitelerdeki ilanlardan şirketlerin beklentilerine göz atmakta fayda var. Bölüm ve üniversite tercihi hakkında internette videolu olsun yazılı olsun pek çok içerik var. Mutlaka araştırın, benim dediklerimle kalmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı