Yazılımcılık bitti mi?

• Konuyu başlatan cstr0
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 59
  • Görüntüleme 2B
Doğru fakat yapay zeka sadece yapıyor. Fikiri kodda da logoda da her türlü işte biz nası yapacağını söylüyoruz o yapıyor. Yani onu özgınlük konusunda eleştirmek mantıklı mıdır bilemem.
İnsanlar da sadece yapıyor basit mantıkta. Belirli talimatlar veriliyor, şöyle şöyle yapın diye.

Şu an bir insanın yaptığı işi 5 saniyede yapıyor yapay zeka, hem de çeşitler sunuyor, istediğiniz prompt'u yazarak değiştirebiliyorsunuz. İstediğiniz tarza göre uyarlayabiliyorsunuz.

Yaygınlaştığı vakit, gerek kalmayacak tasarım için insana. Çoğu insanın yaptığı şey de özgün değil bu arada, geçmişte yapılan şeylerden esinlenip yapılan şeyler.

Logoların vesaire çoğu birbirine benziyor, nerede özgünlük?

İnsanlar da sadece yapıyor basit mantıkta. Belirli talimatlar veriliyor, şöyle şöyle yapın diye.

Şu an bir insanın yaptığı işi 5 saniyede yapıyor yapay zeka, hem de çeşitler sunuyor, istediğiniz Prompt'u yazarak değiştirebiliyorsunuz. İstediğiniz tarza göre uyarlayabiliyorsunuz.

Yaygınlaştığı vakit, gerek kalmayacak tasarım için insana. Çoğu insanın yaptığı şey de özgün değil bu arada, geçmişte yapılan şeylerden esinlenip yapılan şeyler.

Logoların vesaire çoğu birbirine benziyor, nerede özgünlük?

Örneğin logo sade olsun dersen sade olur, çerçeveyi mavi yap dersen mavi olur. Sen her türlü detayı verdikten sonra özgünlük ile alakalı problem kalmaz.

Bence ölmeye başladı çünkü NVIDIA'nın CEO'su da açıklama yaptı böyle yapay zekalar var zaten de daha iyileri çıkıyor fakat 10 yıl sürmez.
Aynen bro chatgptden öncede yapay zekalar vardı hatırlatırım sana? Chatgptden bin kat daha kaliteli yapay zekalar mevcut (ücretli ama Türkiye'de bunların ücretini vercek birisi görmedim)

9. sınıfa gidiyorum ve geleceğimi yazılımcılık üzerine kurmayı planlıyorum fakat malum yapay zeka fazla gelişti ve kod yazabilmeye başladı. Sizce yapay zeka yazılımı komple bitirecek mi? Yazılımcı olmak mantıklı mı yoksa farklı bir yöne mi dönmeliyim?

Bro sen Anadolu lisesine gidiyorsan hayalleri unut (matematik dersini görünce anlarsın) ha Anadolu hariç düzgün bir yere gidiyorsanda yazılım okuyacağım diyorsan direk şimdiden öğrenmeye başla üniversiteye gidince hoca sana diyecek ki C# öğren gel proje yap sana kimse orada yazılım öğretmeyecek şimdiden bilgin olsun:)

Hocam NVIDIA'nın ceosuda açıklama yapmıştı bu konu hakkında artık bazı meslekler ölmeye başlayacak yazılımda şu an olmasa da 10 yıl içinde bence ölecek.

Ooo Nvidia CEO’su öyle dediyse kesin öyle olur 😂

Yapay zeka yıllar sonra kat kat daha gelişecek. Bu saatten sonra yazılımcı olmak mantıklı değil kesinlikle. İşveren yapay zeka varken neden bir insana ücret ödesin ki?

Aynen yazılımcının tek işi rastgele klavyeye basmak olduğu için doğru diyorsun artık yapay zeka rastgele klavyeye basacak gelsin paralar 😂

Aynen yazılımcının tek işi rastgele klavyeye basmak olduğu için doğru diyorsun artık yapay zeka rastgele klavyeye basacak gelsin paralar 😂
Bunu ben demiyorum, yapay zekanın geldiği durum ortada. Biraz araştırırsan potansiyelini sende görebilirsin. Ya dünyadan haberiniz yok ya da yazılımcı olmak istiyorsunuz, bu gerçeği kabullenemiyorsunuz. Kendi bildiğinize inanmaya devam edin :D

Bunu ben demiyorum, yapay zekanın geldiği durum ortada. Biraz araştırırsan potansiyelini sende görebilirsin. Ya dünyadan haberiniz yok ya da yazılımcı olmak istiyorsunuz, bu gerçeği kabullenemiyorsunuz. Kendi bildiğinize inanmaya devam edin :D

Kabullenemediğim bir durum yok ki, ben yapay zekanın ne işe yaradığını biliyorum çünkü bilgisayar mühendisiyim. Evet yapay zeka gelişiyor ve kodları çok iyi derleyen yapay zekalar var, gelecekte çok daha iyisi de olacak. Ancak siz ve sizin gibi düşünenler çok yüksek oranda gerek iş hayatında yapay zeka kullanmadığınız ve yazılımcı olmadığınız için yazılım mühendisliğinin ne tür bir iş olduğunu bilmiyorsunuz, bu işin proje yönetimi başlı başına bir süreç. Yani kodlama zaten bizim mesleğimizde işin en amelelik kısmı, biz kod yazmak için proje yapmıyoruz, proje yapmak için kod yazıyoruz. Kısaca işimizi hızlandırıyor ancak ana amaç bir ürün ortaya çıkarmak ve bu işi yapay zeka yapamıyor çünkü yapay zekanın algoritması yeni bir ürün üretmek üzerine kurulu değil. Yani yapay zekanın bir amaç değil araç olduğunu kavrayabildiğinizde aslında hem ufkunuz genişleyecek hem de olaylara çok dar bir pencereden baktığınızı anlayacaksınız. Yapay zekaya burnum tıkalı deyince sinüzit olduğunu söyleyince doktorluğun bittiğini iddia edenler vardı, aynı muhabbet. Sıktı artık, aksini iddia eden kanıtlamak amacıyla yapay zeka ile yazılım bilmeden proje yapmayı deneyebilir. Muhtemelen hayatınızın en uzun ve boşa giden dakikalarını harcayıp hiçbir şey yapamadığınızı fark edip daha fazla devam etmeyeceksiniz.

Aynen bro chatgptden öncede yapay zekalar vardı hatırlatırım sana? Chatgptden bin kat daha kaliteli yapay zekalar mevcut (ücretli ama Türkiye'de bunların ücretini vercek birisi görmedim)

Bro sen Anadolu lisesine gidiyorsan hayalleri unut (matematik dersini görünce anlarsın) ha Anadolu hariç düzgün bir yere gidiyorsanda yazılım okuyacağım diyorsan direk şimdiden öğrenmeye başla üniversiteye gidince hoca sana diyecek ki C# öğren gel proje yap sana kimse orada yazılım öğretmeyecek şimdiden bilgin olsun:)
arkadaşı bilmiyordum da ben anadolu tekniğe gidiyorum ve herşey tıkırında gidiyo.

9. sınıfa gidiyorum ve geleceğimi yazılımcılık üzerine kurmayı planlıyorum fakat malum yapay zeka fazla gelişti ve kod yazabilmeye başladı. Sizce yapay zeka yazılımı komple bitirecek mi? Yazılımcı olmak mantıklı mı yoksa farklı bir yöne mi dönmeliyim?
Yazılımcılığın bitmesi için ilk önce chatgpt gibi ai'ların 100 satır koddan sonra bile bocalamaması gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı