Yazılımda motivasyonunu kaybetmek

595914

Centipat
Arkadaşlar yazılım öğreniyorum. 19 yaşındayım bütün gün evdeyim. 2 yıllık PC programcılığı okuyorum ilk senem. Üniversite öncesinde de öğrenmeye başlamıştım. Hatta ilk Online eğitimimi 9.sınıfta almıştım. C++ kursuydu... Her neyse. Yazılımı iyi anlarım yapabilirim, hatta sınıfta en iyisiyim. Fakat bazı günler hiç çalışmadığım oluyor bazı günler çalışıyorum sadece. Oda günde 1 - 2 saat falan. O 1 - 2 saat verimli geçer genelde. Kodlar ezberlenmez ama benim aklımda kalıyor çoğu şey. Ne güzel evdeyken kendimi geliştireyim diyorum ama yapamıyorum. Kendimde o motivasyon o disiplin yok. Sağlayamıyorum bir türlü. Nedenini bilmiyorum. Sabah erken kalkarım genelde gün boyu PC başında ne yaptığımı hiç anlamadan gün biter. Yani açıkçası, keşke geleceği görebilseydim. Ne zaman bu işten para kazanmaya başlayacağımı... Ne kadar sürede öğreneceğimi, adamakıllı... Değecek mi? Günün sonunda, yani 2 - 3 sene sonra "iyi ki" diyebilecek miyim? Mesela YouTube'da 'benimle çalış' videoları oluyor. Bir çocuk aralıksız 12 saat boyunca çalışıyor. Hayret ediyorum. Diyorum bu kadar uğraşıyor ama sonuç... Evet sonucun iyi olacağına bende eminin. Çalışan, emek veren, uğraşan herkes hakkını alır bunu biliyorum. Sadece bu hakkı almak için bu kadar çalışma zamanı, stres, enerji ve cüzi miktarda para kaybı, hareketsizlik, sosyalleşememe... Bütün bunlar... Bütün bunlar ne içi diyorum bazen. Neden uğraşıyoruz bu kadar? Ne için yapıyoruz bütün bunları. Diyorum bazen her şeyimiz olsa keşke bu kadar yıpratmasak kendimizi.

Neyse ya. Arada böyle şeyler aklıma geliyor arkadaşlar. Ağlıyorum hatta şu anda. 1 - 2 saate geçer. Benim sormak istediğim siz yazılım çalışırken bu verdiğiniz emeğin felsefesi ne? Basit bir şey değil çünkü bu, altında bir şeyler yatmalı. Belki de yoktur sadece yapıyorsunuzdur... Dallandırmadan, budaklandırmadan.

Ben de bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve yazılım çalışmıyorum açıkçası. Benim kendimce geçerli sebeplerim var ancak senin yok gibi. Neden çalışmadığını anlamadım. Çalışmak istemiyorsan çalışma yani ama çalışmak istiyorsan seni engelleyen ne?

Benim motivasyonum sadece ogrenme acligi ve merak. Bu yuzden yeri geliyor 24 saatlik gun yetmiyor yeri geliyor bilgisayarin basina oturmadigim sadece dizi izledigim haftalar oluyor ama bunu kafaya takmiyorum cunku bir yaris degil bu.

Hobiler edinmek ve cok yonlu olmak onemli ama gec de olsa bunu fark ettim. Eskiye gore daha az sureyle calissam da bilgisayar konusunda verimim degismedi genel verimim ve farkli alanlardaki bilgi ve yeteneklerim ise bayagi artti.

Benim motivasyonum sadece ogrenme acligi ve merak. Bu yuzden yeri geliyor 24 saatlik gun yetmiyor yeri geliyor bilgisayarin basina oturmadigim sadece dizi izledigim haftalar oluyor ama bunu kafaya takmiyorum cunku bir yaris degil bu.

Hobiler edinmek ve cok yonlu olmak onemli ama gec de olsa bunu fark ettim. Eskiye gore daha az sureyle calissam da bilgisayar konusunda verimim degismedi genel verimim ve farkli alanlardaki bilgi ve yeteneklerim ise bayagi artti.

Doğru söylüyorsun evet. Gelecek kaygısı bazen aşırı bunaltıyor beni. Hiçbir şey yapmayıp bütün gün lay lay lom takılabilenlerin psikolojisi lazım bana.

Doğru söylüyorsun evet. Gelecek kaygısı bazen aşırı bunaltıyor beni. Hiçbir şey yapmayıp bütün gün lay lay lom takılabilenlerin psikolojisi lazım bana.
O psikolojide olanlarin umut vermesi gerekmez mi hocam :) Elimizden geldigince calisiyoruz ve kendimizi gelistiriyoruz kaygilanacak bir sey yok. Dopamin bagimliligini bir arastirin belki sorununuz bu olabilir.

O psikolojide olanlarin umut vermesi gerekmez mi hocam :) elimizden geldigince calisiyoruz ve kendimizi gelistiriyoruz kaygilanacak bir şey yok. Dopamin bagimliligini bir arastirin belki sorununuz bu olabilir.

Evet o dopamin olayı bende çok maalesef.

Evet o dopamin olayı bende çok maalesef.

Üzerine daha fazla düşeceğim.

Başlıkla yazılanların pek alakası yok fakat başlığa göre cevap vereceksek; motivasyon geçici. Disiplin önemli. Kazanılması bayağı bir uğraş gerektiriyor. Elinden geleni yap. Gece kafanı yastığa koyduğun zaman vicdanen rahat yat.

Yeni konular

Geri
Yukarı