Yazın sanayiye gitmek mantıklı mı?

LordGY

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 14 yaşındayım ve LGS'ye hazırlanıyorum sınav geçtikten sonra genelde Temmuz'un ortalarında doğru anneannemlere gideriz ve 1 ay kadar orada kalırız. 1 ay boyunca calışmayı düşünüyorum ufak bir hesaplama yaptım 27bin TL gibi bir para oluyor. Bir de 5-6 bin TL'ye laptopu satsam 32K para kalıyor.

Aslında babama sorabilirim ama aileme çok yük olmak istemiyorum. Durumumuz iyi ama yine de bir anda 35 bint verecek kadar da değil tabii. Sizce 1 kadar gitmek mantıklı mı? Yoksa alacağım PC'yi taksit ile aylık 3500TL yapıyor. 1500TL bursluluk param var yani babamın ödemesi gereken 2000TL yapıyor. E zaten bu para okul varken aldığım aylık harçlıkla aynı.

Sizce gidip çalışmalı mıyım yoksa taksit vs babam ile mi konuşmalıyım. Sanayi nasıldır nasıl davranırlar. Sizce ne yapmalıyım?

Not: Gideceğim kişi babamın tanıdığı yani arkadaşı olacak.

Merhaba arkadaşlar. 14 yaşındayım ve LGS'ye hazırlanıyorum sınav geçtikten sonra genelde Temmuz'un ortalarında doğru anneannemlere gideriz ve 1 ay kadar orada kalırız. 1 ay boyunca calışmayı düşünüyorum ufak bir hesaplama yaptım 27bin TL gibi bir para oluyor. Bir de 5-6 bin TL'ye laptopu satsam 32K para kalıyor.

Aslında babama sorabilirim ama aileme çok yük olmak istemiyorum. Durumumuz iyi ama yine de bir anda 35 bint verecek kadar da değil tabii. Sizce 1 kadar gitmek mantıklı mı? Yoksa alacağım PC'yi taksit ile aylık 3500TL yapıyor. 1500TL bursluluk param var yani babamın ödemesi gereken 2000TL yapıyor. E zaten bu para okul varken aldığım aylık harçlıkla aynı.

Sizce gidip çalışmalı mıyım yoksa taksit vs babam ile mi konuşmalıyım. Sanayi nasıldır nasıl davranırlar. Sizce ne yapmalıyım?

Not: Gideceğim kişi babamın tanıdığı yani arkadaşı olacak.

Eğer tanıdığın biriyse ve çok daha duygusal biri değilsen git bence. Deneyim kazanırsın ama unutma orada pek fazla adama bağırır yüklenirler. Birde maaş işini de önden konuş derim çünkü tanıdık ayağına bazen parayı vermiyorlar ya da daha az veriyorlar.

Taksit öderken aynı zamanda harçlık almayacaksan yap. Ama hem taksit + harçlık alırsan babana yük olursun gerek yok.

Tam almazlar yazacaktım da tanıdıkmış. Normalde kimse 14 yaşında birini 1 aylığına almaz çünkü. İstiyorsan çalış 1 ay bir şey değil. Bir de bence bütün paranı son kuruşuna kadar bilgisayara verme az bir şey cebine koy.

Geri
Yukarı