YBS bölümü okunur mu?

esmanurbagci

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, ilk bu sene YKS'ye girdim yani mezun değilim ama bu sene yeterince çalışmadım ve bunun farkındayım. EA 25k sayısal 195k geldi. Yönetim bilişim sistemleri yazmalı mıyım yoksa bir sene iyice çalışıp bilgisayar mühendisliği mi okumalıyım? Bir sene kendimi vererek çalışırsam çok iyi sıralama yapacağımı biliyorum ama beklemek de istemiyorum bir yandan.

YBS hakkında pek bir bilgi sahibi değilim maalesef, bilgisayar mühendisliği ise güzel bir bölüm. Size bu kadar önemli bir konuda tavsiye veremiyorum maalesef çünkü önemli bir karar. Bir sene mezuna kalıp çok iyi bir okul kazanma ihtimaliniz de var fakat kazanamama ihtimaliniz de var, YBS yazıp bölümü hiç sevmeme ihtimaliniz de var çok sevme ihtimaliniz de var. Tam aksine işin içine girince Bilgisayar mühendisliğinden nefret etme ihtimaliniz de var. Bekleyip beklememek ne kadar mühendislik istediğinize bağlı.

Mühendislik hakkında bilgi almak istiyorsanız takip ettiğim “Pirates Kingdom'' isimli bir kanal vardı, sektörü çok fazla romantize etmeden gerçekleri anlatıyor ona bir bakabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam internetten müfredatlara rahatça erişebiliyorusunuz ben daha bugün baktım. YBS alanında temel kodlama dersleri var ve pazarlama işletme tarih, vs alanında bolca ders var. Bilgisayar mühendisliğinde ise tabiri caizse fizik ve matı döşemişler yazılımın kodlamanın derinliklerine inmişler. Ben kendimi geliştireceğim ofis alanında sosyal olacağım işin pazarlamasını da kapacağım yazılımı da kendim öğrenirim 4-5 sene boyunca derseniz YBS yazın gidin vakit kaybetmeyin. Ama ben bu işin derinliklerine inicem matematiği fiziği çözücem öğrenmeyi öğrenicem en iyi kodları yazıcam diyorsanız buyrunuz kütüphane kapıları.

195K ile bilgisayar mühendisliği okunabilir 1-2 seneye girdiğiniz üniversite 100k'ya kadar çekebilir. Hedefiniz 100k'dan aşağısıysa kalabilirsiniz mezuna. Bence ybs yazmayın pc mühendisliği okuyabiliyorken

Eşit ağırlıktaki en önemli bölüm iş imkanları olarak müfredat olarak akademiden ilelermek veya iş bulmak için gerçekten tam bir global dünya bölümü ancak sıralamaları hızlı yükseliyor yine de bu yıllarda tercih etmek halen avantajlı ancak 2030 senesine kadar ciddi yığılmalar yaşanacak diye düşünüyorum.

Müfredat ve staj imkanları olarak Akdeniz'de uygulamalı bilimler fakültesinde okumak mantıklı.

Son düzenleme:
Merhaba, ilk bu sene YKS'ye girdim yani mezun değilim ama bu sene yeterince çalışmadım ve bunun farkındayım. EA 25k sayısal 195k geldi. Yönetim bilişim sistemleri yazmalı mıyım yoksa bir sene iyice çalışıp bilgisayar mühendisliği mi okumalıyım? Bir sene kendimi vererek çalışırsam çok iyi sıralama yapacağımı biliyorum ama beklemek de istemiyorum bir yandan.

YBS güzel bir bölüm, diploması yazılım sektöründe de oldukça etkili, açıköğretimden okumadığın sürece her yerde okuyabileceğin bir bölüm, elbette kendini geliştirmen de çok önemli. İlerleyeceğin alanı iyi belirleyip projeler ile desteklemeni kendini teknik anlamda da geliştirirsen açık öğretim hariç her yerde okunur. Açıköğretimde okunmaz dememin sebebi iş ilanlarında açık öğretim mezunlarını filtreden eliyorlar, o yüzden açık öğretim diploması işlevsiz bir diploma maalesef.

Bilgisayar Mühendisliği eğer %50 burslu iyi bir üniversitede tercih etmeye ekonomik gücünüz yetiyor ise öneririm, aksi durumda sıralamanız için YBS daha iyi bir seçenek olarak gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı