YDT'de 70 nete çıkmak

@Jans inşallah planladığınız gibi olur diyelim. Yorumumu düzenledim, tekrardan bakarsınız. TYT'nin önemi oldukça büyük, sürekli çalışın. Çalışmayı bırakmayın, olacak inşallah. 🙏

Hocam yanlış hatırlamıyorsam siz İngilizce öğretmeniydiniz. Hangi üniversiteden mezunsunuz ve o zamanların TYT'sinin adı neyse onda ve YDT'de kaç yapmıştınız?

@Jans, ben 2012, 2013 ve 2014 senesinde sınava girdim. 2012 ve 2013'de belirli problemlerden dolayı tercih yapmadım. Hem de sıralamam pek istediğim gibi değildi. 2014 olanını söyleyeyim.

O zamanlar YGS-LYS sınav sistemi vardı. Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. 80 civarı YGS neti yapmıştım. LYS Dil sınavını da fullemiştim.

Ek olarak o zamanlar YGS'nin bu kadar eleyiciliği yoktu ama yeni sınav sisteminde maalesef eleyiciliğini ortaya koyuyor. O zamanlar ortalama YGS neti çıkarıp LYS'yi iyi yapanlar belirli üniversitelere girebiliyordu ancak şimdi iyi bir YDT'nin yanında TYT'yi de çok çok iyi yapmalısınız.

2018 sınavında çok problem olmadı. Ancak 2019 ve sonrasında maalesef çok sorun oldu ve dilci arkadaşlar artık TYT'yi de yapmak zorunda maalesef.

Son düzenleme:
@Jans, ben 2012, 2013 ve 2014 senesinde sınava girdim. 2012 ve 2013'de belirli problemlerden dolayı tercih yapmadım. Hem de sıralamam pek istediğim gibi değildi. 2014 olanını söyleyeyim.

O zamanlar ygs-lys sınav sistemi vardı. Ankara üniversitesi İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. 80 civarı ygs neti yapmıştım. Lys dil sınavını da fullemiştim.

Ek olarak o zamanlar Ygs'nin bu kadar eleyiciliği yoktu ama yeni sınav sisteminde maalesef eleyiciliğini ortaya koyuyor. O zamanlar ortalama ygs neti çıkarıp Lys'yi iyi yapanlar belirli üniversitelere girebiliyordu ancak şimdi iyi bir YDT'nin yanında TYT'yi de çok çok iyi yapmalısınız.

2018 sınavında çok problem olmadı. Ancak 2019 ve sonrasında maalesef çok sorun oldu ve dilci arkadaşlar artık TYT'yi de yapmak zorunda maalesef.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE OBP ve TYT faktörü çok geriye çekiyor maalesef hocam. Ben şu an TYT'den 70 TYT, 70 YDT yapsam dahi 65 OBP sahip olduğum için ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelere yerleşemiyorum. Halbuki ham puanda Boğaziçi'ne dahi yetecek bir puan elde etsem dahi OBP beni 2-3 bin kişi geriye atıyor. Umarım kalan 4 ay boyunca düzenli ve sıkı bir çalışma ile en azından 60 TYT ve 70 YDT yapıp ege üniversitesi mütercim-tercümanlığa veya esogü elt yerleşmek istiyorum.

Bir de size bir sorum daha var: Malum dilcilerin en büyük sorumluluğu TYT. Bu sene TYT +30 dakika daha uzatıldı. Sizce bu dilciler için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mıdır? Dezavantajdan kastım standart sapma anlamında diyebilirim. Yorumunuz var mı?

@Jans 2020 sınavında da biliyorsunuz sınav 165 dakika olmuştu. O zamanda da 1 TYT sorusu çok eleyici olmuştu. Tahminim o yönde olacak. 2019 sınavında TYT çok değerlendi, o şekilde gidecektir.
@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Peki 2019 ve 2020 sınavı arasında büyük sıralama oynamaları oldu mu birisi 135 dk birisi 160 dk olduğu için? Yoksa yine aşağı yukarı aynı netler mi çıkmıştı ortaya?

@Jans dilde çıkan kelimeler belirli. Her sene aynısının benzeri ya da eş anlamı çıkar. Haber sitelerindeki kelimeler sınava çok yakın kelimeler oluyor. Benim tavsiyem, sıfat, zarf ve fiil görünce onu kesinlikle öğrenin ve bir kelime öğreneceğinizde onun sıfat zarf, fiil ve isim halini de öğrenmeye çalışın. Akılda daha kalıcı oluyor, isim ezberlemeye çalışmayın. İsmin anlamları bir şekilde çıkar ve ezberden ziyade paragraf içerisinde o kelimeleri sürekli görmeye çalışın.

Son düzenleme:
@Jans dilde çıkan kelimeler belirli. Her sene aynısının benzeri ya da eş anlamı çıkar. Haber sitelerindeki kelimeler sınava çok yakın kelimeler oluyor. Benim tavsiyem, sıfat, zarf ve fiil görünce onu kesinlikle öğrenin ve bir kelime öğreneceğinizde onun sıfat zarf, fiil ve isim halini de öğrenmeye çalışın. Akılda daha kalıcı oluyor, isim ezberlemeye çalışmayın. İsmin anlamları bir şekilde çıkar ve ezberden ziyade paragraf içerisinde o kelimeleri sürekli görmeye çalışın.

Hocam aradan geçen 4 ay sonunda çözdüğüm çıkmış sorular YDT denemelerinin en sonunda 60 net çıkardım. Restatement ve Grammar yapabilsem 70 net çıkarabilirdim ama Restatement sorularında 5'de 0, gramerde de 3'de 0 çekiyorum. Normalde Reading'e güvenmezdim ama girdiğim tüm YDT denemelerinde pasaj bölümlerinde 14/15 falan yapıyorum. Sizce Restatement için ne yapmalıyım hocam şu illet soru tipini halledebilsem en azından 65 net yapabileceğim. @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Yeni konular

Geri
Yukarı