Yeni RAM taktıktan sonra memory management mavi ekran hatası

Emnymn

Decapat
Öncelikle hepinize merhaba.
Durumumu şöyle anlatayım. Sistemimde 8 GB 3000 MHz Adata XPG Gammix RAM kullanıyordum. Geçen hafta ekstra 8 GB RAM taktım. Aldığım RAM eskisinin aynısı. Bütün değerleri aynı yani. Ancak ikinci RAM'i taktığımdan beri bütün oyunlardan atıyor ve Chrome'da gezerken mavi ekran alıyorum. Memtest86 yaptım ve bir hata almadım. İki RAM'de 3000 MHz'de çalışıyordu anakarttaki profile 1 moduyla. Ben de onla ilgili olabileceğini düşünürek RAM'leri normal frekansları olan 2666 MHz'ye çektim. Sorun çözüldü, artık hata almıyorum.
Şu an ne yapmam lazım BIOS'dan hızları tekrar 3000'e çekeyim mi yoksa başka işlemler yapmam gerekiyor mu? Aldığım mavi ekran Memory management oluyordu genelde araştırarak böyle bir çözüm buldum ancak tahmin edebileceğiniz üzere performansım düştü. Sistem özelliklerim aşağıdaki gibidir:
B450M-K anakart.
Ryzen 5 1600 AF.
GTX1650 Super INNO 3D.
Gammix D30 RAM 2x8.

Not: Sürücülerim günceldir, kontrol ettim.

Sürücülerinizin güncelliğini nereden tespit ettiniz? Driver Booster mı kullandınız? Ayrıca aşağıdaki rehbere göre minidump dosyanızı paylaşır mısınız?

Anakartın ve ekran kartının sitelerinden kontrol ettim. Diğerlerini de aygıt yöneticisinden kontrolünü sağladım.DMP dosyalarımı arşive ekle yapamıyorum izin vermiyor SS alarak resmini buraya atsam olur mu?
Teşekkürler.
Ancak DMP dosyalarını açamıyorum. Özür dilerim fazla anlamıyorum bu konudan. Beceremedim yani yüklemeyi de arşivlemeyi de.
memtest sonuçlarım

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-11-16 at 00.33.21.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-16 at 00.33.21.jpeg
    128,5 KB · Görüntüleme: 44
  • WhatsApp Image 2020-11-16 at 00.33.26.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-16 at 00.33.26.jpeg
    168,2 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
DMP dosyalarımı arşive ekle yapamıyorum izin vermiyor.

Zaten yöneticiyim. Klasördeyken arşivele ye bastığımda erişim engellendi diyor.

Zaten yöneticiyim. Klasördeyken arşivele ye bastığımda erişim engellendi diyor.

En sonunda başardım yüklemeyi.

Son düzenleme:
1) BattlEye kaldırın.

2) MSI Afterburner kaldırın.

3) Windows'un eski bir sürümünü kullanıyorsunuz. Windows Update ile daha güncel bir sürüme geçin ve sürümünüzü bu şekilde yükseltin.

4) BIOS'u sıfırlayın. BIOS'u sıfırlamayı bilmiyorsanız BIOS pilini söküp 20 saniye kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

1) BattlEye kaldırın.

2) MSI Afterburner kaldırın.

3) Windows'un eski bir sürümünü kullanıyorsunuz. Windows Update ile daha güncel bir sürüme geçin ve sürümünüzü bu şekilde yükseltin.

4) BIOS'u sıfırlayın. BIOS'u sıfırlamayı bilmiyorsanız BIOS pilini söküp 20 saniye kadar beklemeniz yeterli olacaktır.

Teşekkür ederim birazdan yapacağım. BIOS sıfırlandıktan sonra RAM'ler için tekrar 3000'e çıkartmam yeterli olur değil mi?

Teşekkür ederim birazdan yapacağım. BIOS sıfırlandıktan sonra RAM'ler için tekrar 3000'e çıkartmam yeterli olur değil mi?

Overclock işlemi yapmanızdan dolayı yine mavi ekran alabilirsiniz. XMP modu açık bir biçimde kullanmayı deneyin yine devam ederse RAM ayarlarına dokunmadan kullanmaya devam edin derim. Sorun çözülürse geri dönüş yapıp sorununuzun çözüldüğünü belirtmeniz yeterli olur.

Overclock işlemi yapmanızdan dolayı yine mavi ekran alabilirsiniz. XMP modu açık bir biçimde kullanmayı deneyin yine devam ederse RAM ayarlarına dokunmadan kullanmaya devam edin derim. Sorun çözülürse geri dönüş yapıp sorununuzun çözüldüğünü belirtmeniz yeterli olur.

Teşekkür ederim tekrardan haber ederim. Aklıma takılan bir durum var tam anlamadığım. BIOS ekranında profile 1 yazan ayarı seçince otomatik olarak RAM'leri 3000 MHz'ye çıkarıyordu. Onum haricinde overclock ile ilgili bir işlem yapmıyordum anlamam da zaten. Şimdi profile 1'e alıp yüksek hızda kullanırken yine mavi ekran verirse bu olayı çözmem için hangi donanımımı garantisine götürmem gerekiyor?
Anakartı mı RAM'i mi?
İkgilendiğiniz için tekrardan teşekkür ederim iyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı