Yeni sistem topladım ilk neler yapmalıyım

Aykutbrt

Hectopat
Forumda birkaç konu gördüm ilk açılışta çalışmama vs gibi. Bende dedim teker teker sırasıyla gerekenleri yapayım en azından sağlam bir şey olur. Anakart, RAM, işlemci yeni ve bildiğiniz gibi yeni anakartlarda ilk açılışta RAM'ler kendi frekansında olmuyormuş falan BIOS güncellemesi yapmalıymışım. Ve yeni sıfırdan sistem kurmalıyım herhalde. Ne yapmam gerektiğini teker teker sırasıyla söyler misiniz? Formatı BIOS'tan atacağım flaş hazırlayıp yani HDD'de ki eski işletim sistemini kullanmam zararlı bildiğim kadarıyla. Yani hiç o sistemi kullanmadan format atacağım.

1- Anakartınızın BİOS güncellemesi varsa güncelleyin.
2- RAM frekansı doğru değil ise BİOS'tan doğru frekansı ayarlayın.
3-İşletim sistemi kurun.
4- Driverları kurun.
5- Size gerekecek programları kurun.

Hiçbir sorunla karşılaşmayacağını varsayıyorum.

1. Bilgisayarı aç ve BIOS'a gir.
  2. BIOS sürümünü not al.
  3. Boot seçeneklerinde en yukarı USB'yi koy, kaydet ve yeniden başlat.
  4. Sürücülerini biçimlendir ve Windows'u kur.
  5. Windows kurulduktan sonra Windows'a gir. USB'yi çıkartman gerekir.
  6. Anakartın web sitesinden uygun olan en güncel BIOS sürümünü indir. Bazen belirli bir sürümü kurabilmek için daha önceki sürüme yükseltmen gerekebilir.
  7. En son BIOS sürümüne güncelle.
  8. Güncelleme tamamlanınca Boot ayarlarını gözden geçir ve her şeyin düzgün olduğundan emin ol.
  9. BIOS ayarlarından XMP'yi aktifleştir.
  10. Windows'a girmeyi test et ve gir.
  11. Bilgisayarında kullandığın her donanımın sürücülerini kendi websitelerinden indir ve kur. En son grafik kartının sürücülerini kur. Her kurulumdan sonra Windows'u yeniden başlat.

BIOS güncellemesine ihtiyacınız yoksa güncellemenin ilk planda olmasına gerek yok (bence), tekrardan temiz kurulum yapman iyi olur (ben sistemimi ilk aldığımda SSD gelene kadar üşengeçliğimden eski HDD'mi formatlamadan ve sürücülerini silmeden (Windows otomatik siliyor) takmıştım ve 1 ay kullanmıştım, eğer sizde kısa süre kullanacaksanız eski diski, uğraşmayın.

Hiçbir sorunla karşılaşmayacağını varsayıyorum.

1. Bilgisayarı aç ve BIOS'a gir.
  2. BIOS sürümünü not al.
  3. Boot seçeneklerinde en yukarı USB'yi koy, kaydet ve yeniden başlat.
  4. Sürücülerini biçimlendir ve Windows'u kur.
  5. Windows kurulduktan sonra Windows'a gir. USB'yi çıkartman gerekir.
  6. Anakartın web sitesinden uygun olan en güncel BIOS sürümünü indir. Bazen belirli bir sürümü kurabilmek için daha önceki sürüme yükseltmen gerekebilir.
  7. En son BIOS sürümüne güncelle.
  8. Güncelleme tamamlanınca Boot ayarlarını gözden geçir ve her şeyin düzgün olduğundan emin ol.
  9. BIOS ayarlarından XMP'yi aktifleştir.
  10. Windows'a girmeyi test et ve gir.
  11. Bilgisayarında kullandığın her donanımın sürücülerini kendi websitelerinden indir ve kur. En son grafik kartının sürücülerini kur. Her kurulumdan sonra Windows'u yeniden başlat.
Peki sorunla karşılaşma ihtimalim yüksek mi?

Neden evet yüksek?
Kendinize güvenmediğiniz anlıyorum, bu da tecrübesizsiniz anlamına geliyor. Siz bir hata yapmasanız da sorun çıkma olasılığı var, ama denkleme bir de tecrübesiz birini ekleyince sorun çıkma ihtimali artıyor yani. İlk seferde hatasız geçme ihtimali bayağı düşük.
Sistemi sen kendi elinle mi topladın yoksa uzman bir kişi mi topladı?
Uzman biri toplasa her şey kurulu teslim eder.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı