Yeni toplanan bilgisayar açılmıyor

sergen1995

Centipat
Makaleler
3
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen - Akademisyen
Bilgisayarı topladım bağladım her şeyi kasada sadece anakart ekran kartı ve fanlara ışık geliyor çalışıyor. Monitöre ekran gitmiyor klavye ve mouse ışıkları yanmıyor. Sizce PSU mu bozuk yoksa ben mi bir şeyi yanlış yaptım? Resimleri ekledim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sistem şu şekilde parçaların hepsi sıfır.

ASUS TUF GAMING A520M-PLUS II AMD A520 AM4 DDR4 4800 DP HDMI VGA M2 USB3.2 AURA RGB mATX 128GB'a Kadar Ram Desteği, ASUS TUF PROTECTION anakart.
Gigabyte RX 6600 XT OC Pro ekran kartı.
2x8 3200 MHz silicon Power RAM.
Sharkoon 600W +80 PSU.
Ryzen 5 5500 işlemci.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.14.36.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.14.36.jpeg
    240,9 KB · Görüntüleme: 142
  • WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.34.40.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.34.40.jpeg
    157,7 KB · Görüntüleme: 123
  • WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.34.35.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.34.35.jpeg
    234,8 KB · Görüntüleme: 119
  • WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.34.32.jpeg
    WhatsApp Image 2022-07-21 at 20.34.32.jpeg
    157,6 KB · Görüntüleme: 108
Son düzenleme:
5500 çok sonra çıkan bir işlemci. BIOS güncellemesi yapmanız gerekli, anakartınızda Q-Flash var ise USB ile yapabilirsiniz, yok ise maalesef eski bir işlemci takıp öyle güncelleme yapmanız gerekli. Güncelleme yapmadan çalıştıramazsınız sistemi.

Şu listede işlemci desteği ve gereken versiyon gözükmekte.

5500 çok sonra çıkan bir işlemci. BIOS güncellemesi yapmanız gerekli, anakartınızda Q-Flash var ise USB ile yapabilirsiniz, yok ise maalesef eski bir işlemci takıp öyle güncelleme yapmanız gerekli. Güncelleme yapmadan çalıştıramazsınız sistemi.

Şu listede işlemci desteği ve gereken versiyon gözükmekte.

o zaman klavye ve mouse neden ışık gelmiyor? Normalde gelmesi gerekmez mi? Ayrıca ben bu anakartı nerede bios güncelleyeceğim ki yani bilmiyorum

o zaman klavye ve mouse neden ışık gelmiyor? Normalde gelmesi gerekmez mi? Ayrıca ben bu anakartı nerede bios güncelleyeceğim ki yani bilmiyorum
İşlemci çalışmadığı için ışıklar gelmez.

BIOS güncelleme konusunda ise şu videoya bakabilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Markalar farklı olsa da güncelleme yöntemleri benzer. Yapamıyorsanız bir bilgisayarcıya götürün.

Tabi Q-Flash yoksa, bu videoların hiçbir anlamı yok.

İşlemci çalışmadığı için ışıklar gelmez.

BIOS güncelleme konusunda ise şu videoya bakabilirsiniz:

Ekran gelmediği için biosa giremiyorum e giremediğim için güncelleme yapamıyorum. Güncelleme nasıl yapabilirim başka yolu var mı? Eski işlemcim yok malesef. Bir de desteklenen işlemcilerde 5500 yazıyor nasıl olurda tekrar güncelleme istiyor en azından bios ekranını görebilmem lazım bence.

Ekran gelmediği için biosa giremiyorum e giremediğim için güncelleme yapamıyorum. Güncelleme nasıl yapabilirim başka yolu var mı? Eski işlemcim yok malesef. Bir de desteklenen işlemcilerde 5500 yazıyor nasıl olurda tekrar güncelleme istiyor en azından bios ekranını görebilmem lazım bence.
Maalesef, göremezsiniz. Anakart üreticisi o işlemciye özel BIOS sürümleri hazırlamalı. Mesajımı editledim o videolara bakabilirsiniz, editlemeden önce yanlış video atmışım. Q-Flash ile ekranı görmeye gerek yok, videoda denilenleri yapın. Tabi Q-Flash yok ise eski işlemci şart, bunu da bilgisayarcılardan yardım alarak çözebilirsiniz.

Maalesef, göremezsiniz. Anakart üreticisi o işlemciye özel BIOS sürümleri hazırlamalı. Mesajımı editledim o videolara bakabilirsiniz, editlemeden önce yanlış video atmışım. Q-Flash ile ekranı görmeye gerek yok, videoda denilenleri yapın. Tabi Q-Flash yok ise eski işlemci şart, bunu da bilgisayarcılardan yardım alarak çözebilirsiniz.

q flash dediğin nedir bende normal flash bellek var sadece.

baktım ama var mı anakartımda öyle bir destek bilmiyorum ki nasıl öğrenebilirim
Kasanın arkasında, USB vs olan yerde çizgilerle içeri alınmış bir şekilde bir USB yeri olur ve başında BIOS vs. yazar ayrıca yanında tuşu olur. Eğer öyle bir şey yoksa destek yoktur. Video da zaten o butona basıyor, video içinden de görebilir ve kasanın arkasına bakarak anlayabilirsiniz durumu.

Geri
Yukarı