Yeni USB bellek alırken neye dikkat edilmeli?

Feyzi Unal

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Elimde 8 GB'lık bir USB vardı ancak Rufus ile Windows yazdırması tam 6 saat sürdü. Ben de kaygılandım onunla format atmak istemiyorum. Yeni bir USB almak istiyorum ama konu hakkında da pek bir bilgim yok maalesef. Bu eski USB 700 KB civarında yazmıştı dosyayı. 6 saat sürdü.

Şimdi bakıyorum Amazon'dan filan USB'lere burada 3.2/ 3.0 gibi olmalarına mı bakmalıyım yoksa hız yazma değerlerine mi?

İkisi de önemli. Öncelikli olarak USB sürümünün tam olarak ne olduğundan emin olun. Bazı ürünlerde eski sistem ile 3.0, 3.1 yazıyorlarken bazıları yeni sistem ile 3.2 yazıyor ama gen 1 olduğu için eski sisteme göre 3.0 hızı ile çalışıyor. Burada yazan değere dikkat edin. (Konuya tam hakim değilim ama aşağı yukarı durum bu şekilde, yanlış varsa düzeltiniz.)
USB versiyonundan sonra da okuma ve yazma hızına bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Rufus tarzı programlar ile yazdırma işlemleri için yazma hızı, bu usbden okuma işlemleri için de yazma hızı ön plana çıkar. Yani kısacası, okuma yazma hızları iyi olan güncel porta sahip bellekleri tercih etmelisiniz. Sadece format için kullanılacaksa eğer çok da aşırı bir hızda olmasına da gerek yoktur. Paranızı da durduk yere fazladan harcamayın derim.

Rufus tarzı programlar ile yazdırma işlemleri için yazma hızı, bu usbden okuma işlemleri için de yazma hızı ön plana çıkar. Yani kısacası, okuma yazma hızları iyi olan güncel porta sahip bellekleri tercih etmelisiniz. Sadece format için kullanılacaksa eğer çok da aşırı bir hızda olmasına da gerek yoktur. Paranızı da durduk yere fazladan harcamayın derim.
Şu an için formatta kullanmak istiyorum. Onun dışında pek kullanacağım bir alan yok. Acaba 50-60 Tl'ler de bir öneri de bulunabilir misiniz ?

Güncel sistemimde SSD var ve 3.2 Gen 1 portum var.

Bir de eski bir pc'm var. Onda da 2.0 portu olması gerek. i3 3.20 Ghz işlemcisinin adı. Ona da format atmak için kullanabilir miyim peki yeni alacağım güncel USB'leri ?

Şu an için formatta kullanmak istiyorum. Onun dışında pek kullanacağım bir alan yok. Acaba 50-60 Tl'ler de bir öneri de bulunabilir misiniz ?

Güncel sistemimde SSD var ve 3.2 Gen 1 portum var.

Bir de eski bir pc'm var. Onda da 2.0 portu olması gerek. i3 3.20 Ghz işlemcisinin adı. Ona da format atmak için kullanabilir miyim peki yeni alacağım güncel USB'leri ?

Rica ederim. Umarım güzel günlerde sıkıntısız kullanırsınız.

Hocam USB sonunda bugün elime ulaştı. Eski USB ile Rufus Windows yazdırması tam 6 saat sürmüştü. O yüzden bir sorun olduğunu varsayıp sizin önerdiğiniz USB'yi aldım. Şu an Rufus 3 dakika da %70'e geldi :D 6-7 dakika da Windows yazdırması bitmiş olacak yani.

Tekrardan teşekkür etmek istedim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı