Yeni Z390 Anakartlarda 8+4 Pin

Pablo Honey

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Evga 3090Ti Ultra
i7 8086k
Msi z390 Gamin Carbon Ac
AW2721d
Corsair K100
Evga x17
Merhaba, goruntudeki 8+4 pin CPU guc girişine eski usul sadece 8 pin taksak problem olur mu acaba? Yoksa PSU mu değiştirmek gerekecek?

c5eba928-3699-47af-ae0a-4fe957d3a071.jpg

O ek besleme anakart modeline göre 4 ya da 8 pin oluyor. Ek pini takmaya gerek yok, tek 8 pin besleme yeterli.

Teşekkür ederim,anakart pin‘leri 8+4 üst tarafta ekte görebilirsiniz örneğini

Aldigim harici olumsuz yorumlar şu şekilde
- güç altinda mavi ekran alirsin
- saglikli olmaz
- overclock yapamazsin
- ramleri xmp ile 3600’e çekemezsin vb.

İşlemcim i7 8086k
Anakart Msi z390 Meg Carbon Pro

Daha geçen gün MSI MEG Z390 Ace modeliyle soru üzerine emin olmak için deneme yaptım. Fazlalık olan 8 pin beslemeyi çıkarıp tek besleme ile test ettim. İşlemci gayet normal şekilde 5.0 GHz hız aşırtmalı durumda sorun çıkarmadı. 20 dakikalık kararlılık testi de yaptım, işlemci + bellekler %100 yükteyken de bir sorun çıkmadı.

Anakartı yazdım, işlemci i9 9900K ve bellekler de G.Skill TridentZ RGB 3200 MHz. Bunların dışında daha yüksek hızlar için zorlama durumunda stabilite sorunları yaşanabilir, bu değerlerin üstünü test etmediğim için kendi adıma kesin bir şey diyemem. Ayrıca tek 8 pin besleme stabil olarak yetmese Z370 anakartların çoğunda sorun çıkarması gerekirdi, benzer şekilde @Asım Demir de tek besleme ile işlemciyi stabil 5 GHz olarak kullanıyor ve bildiğim kadarıyla 3400 MHz'e hız aşırtma yaptığı yeni bellek modülleriyle de sorun yaşamıyor.

Daha geçen gün MSI MEG Z390 Ace modeliyle soru üzerine emin olmak için deneme yaptım. Fazlalık olan 8 pin beslemeyi çıkarıp tek besleme ile test ettim. İşlemci gayet normal şekilde 5.0 GHz hız aşırtmalı durumda sorun çıkarmadı. 20 dakikalık kararlılık testi de yaptım, işlemci + bellekler %100 yükteyken de bir sorun çıkmadı.

Anakartı yazdım, işlemci i9 9900K ve bellekler de G.Skill TridentZ RGB 3200 MHz. Bunların dışında daha yüksek hızlar için zorlama durumunda stabilite sorunları yaşanabilir, bu değerlerin üstünü test etmediğim için kendi adıma kesin bir şey diyemem. Ayrıca tek 8 pin besleme stabil olarak yetmese Z370 anakartların çoğunda sorun çıkarması gerekirdi, benzer şekilde @Asım Demir de tek besleme ile işlemciyi stabil 5 GHz olarak kullanıyor ve bildiğim kadarıyla 3400 MHz'e hız aşırtma yaptığı yeni bellek modülleriyle de sorun yaşamıyor.

Çok teşekkür ederim.
O halde Psu degistirmeden veya molex ile +4 pin dönüştürmeden kullanacağım.

Merhabalar bu sorunu tam olarak nasıl çözdünüz?
MSI MPG Z390 GAMING PRO Carbon ve Corsair RM750X var elimde.
İade sürem dolmak üzere ve açıkçası iade etmekte istemiyorum.
Anakarttaki CPU_PWR2 adlı 4 pinli soket boşta kalıyor. Anakart üzerinde debug ledlerinden VGA LED'i yanıyor. Görüntüde haliyle yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı