Yeterli protein ve yetersiz kalori sorun olur mu?

Herkese merhaba arkadaşlar. Küçük bir sorum olacak. Ben 3 ay vücut geliştirme yaptım belirli nedenlerden dolayı 1 ay ara verdim. Şimdi tekrar başladım ama kalori takibi yaptığımda şunu fark ettim. Ben 55-60 kilo arasında biriyim. Almam gereken protein miktarı 120-150 gram. Ben bunu çok rahat alıyorum hatta bazen geçiyorum ama sıkıntı şu: Yeterli kalori alamıyorum. Bu herhangi bir sıkıntıya yol açar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba arkadaşlar. Küçük bir sorum olacak. Ben 3 ay vücut geliştirme yaptım belirli nedenlerden dolayı 1 ay ara verdim. Şimdi tekrar başladım ama kalori takibi yaptığımda şunu fark ettim. Ben 55-60 kilo arasında biriyim. Almam gereken protein miktarı 120-150 gram. Ben bunu çok rahat alıyorum hatta bazen geçiyorum ama sıkıntı şu: Yeterli kalori alamıyorum. Bu herhangi bir sıkıntıya yol açar mı?
Vicudun enerji ile çalışır bunu da sırası ile karbonhidrat, yağ, protein depolarından sağlar.
Eğer ki ihtiyacından daha çok kalori alır da spor yapmaya devam edersen kilo alırsın teoride. Kilo almanız kaslarınızın gelişmediği anlamına gelmez.
Eğer ki ihtiyacından az karbonhidrat alır da spor yaparsan, vicudunun yağ deposundan kullanırsın, teoride kilo verirsin. Hacim kaybı olur mu bilemem çünkü yağın yoğunluğu(kütle/hacim) kas yoğınluğundan daha azdır.
Tam emin değilim ama, bu iki besinin yokluğunda vicudun proteğin yakarak hayatta kalmayı sürdürdüğünü duymuştum. Yanlışsa çok özür dilerim.
Kıssadan hisse: Vicuttaki kilo değişiklerinin iyi ya da kötü oluşunu belirleyen faktör, bunun gerçekleşme sebebi. Eğer ki içerisinde yeterince enerji bulunmayan bir sisteme 10 ekleyip 11 çıkartırsan sonucu kötü olabilir. Foruma, bana değil doktoruna inan.

Vücudun 2 tane enerji deposu bulunur,yağlar ve glikojenler.Glikojenler kaslar da dahil olmak üzere vücudun bir çok bölümünde bulunur.Spor yaptığınız dönemde fazladan protein ve karbonhidrat alarak kas yapısını oluşturursunuz.Proteinler kasın temelini oluşturur karbonhidratlar da glikojene dönüştürülüp kaslarda suyla birlikte depolanarak hacim katar.Yeterli karbonhidrat almazsanız bu proteinler de boşa gider,aynı şekilde yeterli protein ve spor olmadan da aldığınız karbonhidratlar yağa dönüşür.

Yaş boy belirtmemişsiniz fakat 55-60 kilo için 150gr protein fazla bile diyebilirim. 120gr yeterli zaten ve kalanı karbonhidrat ve kaliteli yağ ile tamamlamanız daha iyi olur.

Protein alımı gelişim için önemli ve vücut enerji harcaması durumunda önce karbonhidrat sonra yağ ve en son zorunda kaldıkça proteinlerden yakmaya başlar. Bu nedenle yeteri karbonhidrat yağ dengesi sağlanmazsa alınan proteini vücut enerji kullanmak için harcayacak.

Yaş boy belirtmemişsiniz fakat 55-60 kilo için 150gr protein fazla bile diyebilirim. 120gr yeterli zaten ve kalanı karbonhidrat ve kaliteli yağ ile tamamlamanız daha iyi olur.
Yaş 19, boy 180. Günlük aldığım karbonhidrat miktarı en düşük 250 gram o da çok yoğun olduğum yemek yemeye zaman bulamadığım günlerde. Ortalama 300-350 arası.

Yeni konular

Geri
Yukarı