YKS sayısaldan eşit ağırlığa geçmek

singder

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba 12.sınıf sayısal öğrencisiyim ve özel okulda eğitim görüyorum. Şu zamana kadar hep mühendislik istediğimi sandım ama fen derslerine ilgim hiçbir zaman çok fazla olmadı. Hep bir şekilde hallettim. Aslında her alana ilgim var gibi bir şey. Ben de tam çözemedim, özellikle istediğim bir meslek yok. Ama kendimi bildim bileli tarihi edebiyati hep sevmişimdir. Araştırmayı yeni bir şeyler öğrenmeyi çok severim ve sıkılmam. Mühendislik alanında hedefim eninde sonunda yurt dışında yaşayıp çalışmaktı hangi mühendislik olduğu fark etmezdi. Hangi bölümü istedigimi soranlara genelde "herhangi bir muhendislik"diye cevap verirdim. Yani çok özel bir ilgim yok bu meslek dalına, yazılım bilgisayar vs. severim ve meslek olarak da yaparım ama sıkıntı şu ki meslek olarak her şeyi mutlu olarak yapabileceğimi düşünüyorum. Meslekten ziyade okuduğum okul ODTÜ olsun istiyorum. Burada da karşıma AYT FKB diye bir sorun çıkıyor. Gerçekten bu dersler zor ve ben sevmiyorum. İstediğim üniversitede iyi bir mühendisliğe girecek kadar FKB yapabileceğimi düşünmüyorum. Bu durumda sayısaldan eşit ağırlığa geçip iktisat okumayı düşünüyorum ODTÜ'de. Kendime AYT eşit ağırlık olarak güvenim tam ve okulumuzdaki eşitçilerden daha yüksek edebiyat sosyal yapiyorum. Ne yapsam kafam çok karışık ve bu tatil bitmeden bir an önce buna karar vermem gerek. Ailem genel olarak sayısaldan devam etmemi istiyor ve olmazsa mezuna kalırsın diyorlar. Ama benim mezuna kalma gibi bir niyetim hiç yok, bu yıldan neresi gelirse gelsin gitmeyi istiyorum. Ve ilk yılımda sayısaldan üstün bir başarı göstermem çok zor benim gibi ortalama veya biraz ortalama üstü bir sayısalcı için. Görüşlerine değer verdiğim öğretmenlerimin çoğunluğu benim eşit ağırlıkta çok başarılı olabileceğimi düşünüyor tabii sayısal başarı fetişisti rehberlikçiler hariç. İktisat seçmemdeki en büyük etken çalışma alanlarının, sandığım kadarıyla fen dersleriyle en az alakalı ve nispeten kolay mühendisliklerden olan ve bu yüzden benim son birkaç aydır aklıma yerleşmiş olan endüstri mühendisliği ile çok benzer olması.İktisat okuduktan sonra yurtdışında yuksek lisans düşünüyorum.Ustune bir de kendimi yeteri kadar gelistirebilecegimi dusunuyorum.İngilizcem iyi ustune bir dil daha eklersem ve yazılıma da ilgim olduğu icin yazilimi kendi basima ogrenirim ve bu da bana katki saglamis olur.Sizce ne yapmalıyım? Böyle iyi bir okulda iktisat okusam nasıl olur? Yurt dışı imkanları nasıldır? Sizce ortalama bir üniversitede endüstri mühendisliği okumak mı yoksa iyi bir üniversitede iktisat işletme vs. gibi bölümler okumak mı? İş bulamama ihtimalim nedir? Ayrıca herkes kolaya kaçıyorsun diyor ama alan seçiminde kolaya kaçılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Genel olarak alan değişimi hakkında düşünceleriniz nedir? Tabii ki beni tanımadığınız için kesin şunu yap demeniz mantıksız olacaktır. Ancak görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Bu kadar şeyi okumamı beklemeyin ama basit bir bilgi vereyim eşit ağırlık diye gireceğiniz bölümlerin de sayısal dersleri ağır oluyor. Yani onlar da sizi zorlayacak, basit gözüyle bakmayın.
Evet iktisat bölümünün zor bir bölüm olduğunu biliyorum ama matematik seviyorum ve yapabiliyorum.Ancak FKB için aynı şey geçerli değil benim için

Yeni konular

Geri
Yukarı