YKS sözelde 350.000 puan yapmak ne kadar zor?

@Turgineer AYT coğrafya basit, AYT felsefe sorularında 1-2 tanesi TYT felsefe geliyor. Diğerleri için 12. sınıf sosyoloji, mantık notlarını inceleyin. Edebiyat için eser içeriğini bilmenizde gerekiyor.

2 kere YKS girdim 2019 yılında girdigim sınavda 11.sınıf edebiyat bilgisi ile sözel 198 bin sıralama yaptım. AYT pek çalışmamıştım. Geçen yıl ki sınavda bile yine pek 199 bin sıralama yaptım ve çalışmadan(meslek lisesi mezunu olarak). Çalışarak rahatlıkla yüksek sıralama yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
@BulletBill5.55 Edebiyat'a ağırlık veriyorum, dönemin başında okuyarak ve yazarak ezberlemeyi denedim fakat işe yaramadı. Bu yüzden not çıkarıp görsel hafızamı kullanacağım. Coğrafyam çok iyidir, Tarih (İslamiyet öncesi Tarih) ve Felsefe'de (Meslek Lisesi olduğum için görmediğim konular var) ufak eksikliklerim var ama hala iyiyim.

Hedeflediğim alanlara girenlerin netlerine baktım, dediğiniz gibi TYT Matematik'den ortalama olarak 3-5 net gibi düşük netler almışlar. Ben şuan 5 net yapıyorum.
sözel genel olarak kolaydır ya, içiniz rahat olsun. tyt mat için endişelenmeyin ama yine de iyi tutmaya çalışın ki fark yaratabilesiniz.

İçerik kasıt şu örnek olarak Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu adlı kitabının bir kesitini verip bu metin hangi kitapta geçer gibi soruluyor artık.
Oha, ebesinin malum bölgesi artık.

AYT 2021'i incelemiştim ama böyle bir soru görmemiştim.

@Turgineer işte bozmaya çalışıyor ama yetersiz kalıyor. Bunun için okullardaki verilen eğitim de yetersiz. Öğretmenler daha klasik soru yaparken zorlanıyor, bu öğretmenler öğrencilerine nasıl öğretecek bu soruları işte orası da muamma. Ek olarak bu sisteme 2018 yılında geçildi, 2017 yılında açık uçlu sorular sorarak bir nevi bozmaya da çalıştı ama bunlar için alt yapı hazırlandı mı? Tabii ki de hayır, hazırlanmadı. O sene sınav sistemi değişiyor denerekten örnek sorular yayınlandı ve birçok okul da hâlâ adapte olabilmiş değil. Sorular fena değil ancak alt yapı yetersiz.

Burada ÖSYM'lik bir şey var mı diye soracak olursanız suç ÖSYM'de değil. Sonuçta soruları istediği gibi sorabilir. Niye bu şekilde sordun diye de hesap soran da olmaz, yapacak bir şey yok. Benim tek diyeceğim kolay sorulardan ziyade her zaman için kendinizi en zora hazırlayın.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE Okullar, özellikle Meslek ve İmam Hatip Liseleri YKS'yi önemsemiyor. Okullar yeni nesil soruları anlatmakta çok başarısız. Umuyorum ÖSYM yine 2021 TYT Matematiği gibi çok zor sorucak.

Şuan Edebiyat'taki net hedefime ulaşmaya çalışıyorum. Artan zamanda Matematiğe odaklanacağım.

1649178388850.png

Geri
Yukarı