YKS Sonucu ve Üniversite Bölüm Tercihi

Bir yere yerleşeyim de seneye tekrar girerim düşüncesinde olan arkadaşların seneye puanlarının düşeceğini hesaba katması lazım. Yani istemediğiniz bir bölümü yazmayın. Yalnızca sınavsız geçiş hakkı olanlar için puan düşmesi söz konusu değil. Keyif alarak okuyacağınız bir bölüm tutmuyorsa bir daha hazırlanmak en iyisi. Sayısal puan türü bile hesaplanmamış bir arkadaş mühendislik yazmayı düşünebiliyor.

Herhangi bir hazırlık yapmadan sınava girer ve düşük puan alabilirsin, buraya kadar sıkıntı yok. Asıl sıkıntı kendin için önemli olan bir durumda bu kadar bilgisiz olmak. Bu tür durumlarda kendinizi başkasına teslim etmek yerine açın bir kitapçıkları okuyun. Adı üstünde "kitapçık" toplasan, sıkıştıran 10 dolu dolu sayfa etmez. İpleri kendi elinizde tutun ki, başkasının eline geçip size tasma olmasın.

Abilerim ve yaşıtlarım ben normalde Karabük üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği İngilizce istiyordum seneye de çift anadal ile bilgisayar mühendisliği 2. Öğrenim okuyacaktım ama sınavı fazla önemsemediğim için puanım biraz düşük geldi bu sene bilgisayar mühendisliği 2. Öğrenim de okuyup seneye çift anadal ile elektrik elektronik mühendisliği okuyabilir miyim?

Çift anadal için başarının yüksek olması gerek.

@Burak İsmail IŞIK Yasal olarak ikinci öğretim çift anadal yapamaz diye bir şey söz konusu değil. Yalnız böyle şeylerin kararı ve sonucu okula bir süre devam ettikten sonra verilebilir. Öncelikle tutturman gereken hedefler, çok yoğun ders programını göze alman falan gerekecek. Sen severek okuyacağını düşündüğün bölümü tercih et, gerisine orada kadar ver. :)

Bu puanlardan hangileri üniversiteye girişte kullanılıyor. 2 yıllık üniversite ve 4 yıllık için 239 puan mı kullanılıyor?

puanlar.jpg

Sağ tarafta Y ile başlayanlar tercihte kullanılacak puanlar. Y-TYT, 2 yıllık bölümler için, Y-SÖZ 4 yıllıklar. Meslek Lisesi çıkışlı olanlar için, kendi alan tercihlerinde ek puanlı kısım kullanılacak (239)

Son düzenleme:
2 yıllık grafik için evet, 4 yıllık grafik için hayır.

Tercih robotları geçen seneki değerleri kullanıyor. Sıralamam ile hangi bölümleri tercih edebileceğimi nasil öğrenebilirim? ÖSYM 550 Sayfalık bir liste paylaştı. Ben sadece kendi yaşadığım şehirde, hangi bölümlere gidebileceğimi öğrenmek istiyorum. @midgardian

Sosyal medyada bu tercihler konusunda saçmalayan çok insan var maalesef. Aşağıda linkini paylaşacağım adamı bir izle yine soruların olursa cevaplarım. Bu arada yaşadığın şehir Ankara ise mesela Google'a Ankara'daki üniversiteler yazıp, not et ve ona göre kitapçığa göz at.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı