YKS'de meslek liselerine ek puan veriliyor mu?

Rediph

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar, benim kuzenim meslek lisesi öğrencisi ve YKS'ye hazırlanıyor. Meslek lisesi öğrencilerine sanırım ek puan veriliyormuş, bu sistem nasıl işliyor? Ön lisans bölümlerinde mi geçerli yoksa lisans bölümlerinde de geçerli midir? Bir de ne kadar puan ekleniyor ve sıralamaya nasıl bir etki ediyor? Sadece o bölümle ilgili tercih mi yapmak lazım? Teşekkürler şimdiden.

Merhaba arkadaşlar, benim kuzenim meslek lisesi öğrencisi ve YKS'ye hazırlanıyor. Meslek lisesi öğrencilerine sanırım ek puan veriliyormuş, bu sistem nasıl işliyor? Ön lisans bölümlerinde mi geçerli yoksa lisans bölümlerinde de geçerli midir? Bir de ne kadar puan ekleniyor ve sıralamaya nasıl bir etki ediyor? Sadece o bölümle ilgili tercih mi yapmak lazım? Teşekkürler şimdiden.
O eski sistemdi diye hatırlıyorum. Yeni sistem sadece yks netleri puan veriyor diye biliyorum.

Bildiğim kadarıyla ek puan durumu bir önceki sınav sisteminde kalktı. Bazı üniversitelerde MTOK denilen bir durum var: Meslek lisesi mezunlarının ilgili bölümlere daha az puan ile girmelerini sağlayan ek kontenjan.

Puan/sıralama değişimi değil de meslek liseliler için başka bir kontenjan var yani.

Geri
Yukarı