Yönetim Bilişim Sistemleri vs Bilgisayar Mühendisliği

Beach House

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kendimi yazılım alanında geliştirmek istiyorum ama bilgisayar mühendisliği sıralamaları çok yüksek (istediğim üniversitelerde).acaba yönetim bilişim sistemleri ile arasında ne kadar fark olur? Eğitim açısından, iş olanakları açısından, yurt dışında çalışma açısından.
Kısaca ortalamanın üstü bir üniversitede yönetim bilişim sistemleri okumak mı yoksa ortalamada veya ortalamanın altındaki bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak mı?

Yönetim bilişim sistemleri işletme ile bilgisayarın birleşimi diye biliyorum.
O yüzden daha iyiymiş gibi geliyor ama alınan eğitime de bağlı sanırım.
Bu arada neredeyse bilgim yok bile ama konu canlansın diye yazıyorum.

Bilgisayar Mühendisliği varken YBS'nin yanından geçilmez.

Hangisine gidersen git yine kendin çalışarak bir yerlere geleceksin. Bu arada şimdiden hedefleri küçük tutarsan olmaz bu iş. "Ortalamanın altında" diyeceğine onu "ortalamanın üstünde" yapmak için çalışabilirsin.

Ybs bilgisayarın yanından geçemez iş ilanlarına bakınız. Bilişim bölümlerinde öneri sıralamam şudur;
Bilgisayar müh.
Yazılım müh(5 sene sonra bilgisayardan daha iyi durumda olur)
Bilişim sistemleri müh.
Hacettepe, İTÜ yapay zeka müh.
Yönetim bilişim sistemleri.

Bilgisayar mühendisliği varken YBS'nin yanından geçilmez.

Hangisine gidersen git yine kendin çalışarak bir yerlere geleceksin. Bu arada şimdiden hedefleri küçük tutarsan olmaz bu iş. "ortalamanın altında" diyeceğine onu "ortalamanın üstünde" yapmak için çalışabilirsin.

Hala aynı mı düşünüyorsunuz hocam? Bu arkadaş ile ben de aynı kafadayım şu an.

Hala aynı mı düşünüyorsunuz hocam? Bu arkadaş ile ben de aynı kafadayım şu an.
Sadece benim yorumuma göre hareket etmen doğru bir karar olmaz ama Bilgisayar Mühendisliği yapılabilecek bir şeyken YBS okumak mantıklı değil. Armağan Amcalar'ın YBS bölümü ile ilgili bir konuşması vardı bulursam atarım.

Ben YBS istiyorum ve buna göre hazırlanıyorum sınava.

YBS'yi açıkçası aşırı gömmek de pek doğru değil diye düşünüyorum.
Önü gerçekten çok açık bir bölüm.
İktisadi bilimler, bilgisayar bilimleri ve yazılımın aslında bir takıma kesişim noktası.

Türkiye'de iş yapacak insanlar için açıkçası biraz dezavantajı olabilir.
Çünkü mühendis algısı gerek işe alımlarda gerek de diploma önceliği olarak öne geçiyor.

Ama ne olursa olsun ister YBS ister de bilgisayar yahut yazılım mühendisliği okunsun, kendimizi geliştirmediğimiz ve artı yönler katamadığımız sürece bir işe yaramayacak.
Bunun da farkında olmak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı