Youtube videosuna telif nasıl atılır?

ardonia.47

Femtopat
İyi günler arkadaşlar. Küçük bir Youtube kanalım var. Arada sırada kafam eserse video atıyorum 50-60 civarlarında izleniyor normalde sadece birkaç videom 5k falan izlendi onun dışında çok küçük çaplı bir kanal. Yine bir gün GTA IV oynuyordum, oyunun içerisindeki internet sitelerinde bir tane Türk'e rastladım bunu da videoya çekip Youtube'a attım. Beklemediğim şekilde 10K izlendi mutlu oldum falan. İnsanlar ana sayfama çıktı diye yorumlar attı. 10 gün sonra birisi videon çalınmış diye yorum attı. Ondan sonra videomu çalan kişinin kim olduğunu vesaire araştırdım uzun zamandır takip ettiğim "The Arda" kanalı çıktı. Videoyu sadece fikir olarak alıp kendi görüntülerini kaydedip Youtube'a yükleseydi hiçbir şey diyemezdim ancak yüklediği videoda olduğu gibi benim kayıt ettiğim görüntüler var. Benim görüntülerim üzerinden para kazanıyor ve bu durum hiç hoşuma gitmiyor. Youtube Studio'dan telif hakkı talebi oluşturdum ancak bilgi eksikliği diye bir mail geldi. Gelen mailin konusunda bilgi eksikliği ile ilgili hiçbir şey yoktu sadece görüntülerimin videonun tamamında gözükmemesi ile alakalı bir mesaj vardı. Size sorum adam akıllı bir şekilde nasıl telif atabilirim? Ve görüntülerimin çalındığı konusunda haklı mıyım?

Kanalımda kendi yayınladığım video.
"The Arda" kanalının yayınladığı video.

İyi günler arkadaşlar. Küçük bir Youtube kanalım var. Arada sırada kafam eserse video atıyorum 50-60 civarlarında izleniyor normalde sadece birkaç videom 5k falan izlendi onun dışında çok küçük çaplı bir kanal. Yine bir gün GTA IV oynuyordum, oyunun içerisindeki internet sitelerinde bir tane Türk'e rastladım bunu da videoya çekip Youtube'a attım. Beklemediğim şekilde 10K izlendi mutlu oldum falan. İnsanlar ana sayfama çıktı diye yorumlar attı. 10 gün sonra birisi videon çalınmış diye yorum attı. Ondan sonra videomu çalan kişinin kim olduğunu vesaire araştırdım uzun zamandır takip ettiğim "The Arda" kanalı çıktı. Videoyu sadece fikir olarak alıp kendi görüntülerini kaydedip Youtube'a yükleseydi hiçbir şey diyemezdim ancak yüklediği videoda olduğu gibi benim kayıt ettiğim görüntüler var. Benim görüntülerim üzerinden para kazanıyor ve bu durum hiç hoşuma gitmiyor. Youtube Studio'dan telif hakkı talebi oluşturdum ancak bilgi eksikliği diye bir mail geldi. Gelen mailin konusunda bilgi eksikliği ile ilgili hiçbir şey yoktu sadece görüntülerimin videonun tamamında gözükmemesi ile alakalı bir mesaj vardı. Size sorum adam akıllı bir şekilde nasıl telif atabilirim? Ve görüntülerimin çalındığı konusunda haklı mıyım?

Kanalımda kendi yayınladığım video.
"The Arda" kanalının yayınladığı video.
İyi günler arkadaşım şimdi söyle bir durum var bu tarz easter egg ve keşif videolari zaten insanlar arasinda paylaşim yoluyla yayılıp bilinebilir oluyor yani bu tarz içeriklere telif atmak biraz saçma olur sonuçta bir çok easter egg bu sekilde yayilim yolu ile popüler oldu ki arda zaten shorts olarak atmis ve bildigim kadariyla shorts videolarindan herhangi bir gelir elde edilemiyor yani adam para kazanma gibi bir iş çevirmiyor senin kanalindan izlenirse para kazanma ihtimalin var.

Görüntüler bire bir uyuyor. Telif hakkı talebinizde tam olarak ne belirttiniz onu öğrenebilir miyim?
Hocam telif hakkı başvurumdan sonra Youtube bana şöyle bir yazı gönderdi:

Telif hakkı bildiriminizin, bildiriminizde tanımlanan videoların bazıları veya tamamı için geçerli olmayabileceğine dair endişelerimiz var

Bende cevaplayarak şöyle bir yazı yazdım ilgilenirler mi bilmiyorum:

Telif hakkı başvurumun sebebi "The Arda" adlı kanalın kendi Youtube kanalıma yüklediğim video görüntülerini izinsiz bir şekilde benden habersiz, kendi kanalına düzenleyerek yüklemesidir. "The Arda" kanalının Youtube'a yüklediği videonun şu saniyelerinde görüntülerim bulunmaktadır:

|0:01| |0:03 - 0:06| |0:08 - 0:19| |0:22 - 0:34|

Bu saniyelerde bulunan ve benden izinsiz alınan görüntülerden dolayı videonun telif hakkı sebebiyle kaldırılmasını arz ederim.

İyi günler arkadaşım şimdi söyle bir durum var bu tarz easter egg ve keşif videolari zaten insanlar arasinda paylaşim yoluyla yayılıp bilinebilir oluyor yani bu tarz içeriklere telif atmak biraz saçma olur sonuçta birçok easter egg bu sekilde yayilim yolu ile popüler oldu ki arda zaten shorts olarak atmis ve bildigim kadariyla shorts videolarindan herhangi bir gelir elde edilemiyor yani adam para kazanma gibi bir iş çevirmiyor senin kanalindan izlenirse para kazanma ihtimalin var.

Hocam bildiğim kadarıyla şubat ayından sonra gelen düzenlemeyle 10 milyon shorts izlenme sınırı geçildiği takdirde para kazanma durumu açılıyor. Bir de para kazanmasını geçtim bu video sayesinde kanalım biraz olsa da büyüdü belki daha çok büyüyecekti ama ona engel olmuş olabilir benim videom 10k izlendi onun videosu 50k :) Ayrıca ben video fikrini almasına bir şey demiyorum onda sıkıntı yok isteyen herkes aynı yere gidip easter egg'i görüntüleyebilir benim derdim görüntülerimi olduğu gibi alması. Kendi oyuna girip kayıt alsa benim hiçbir hakkım yok bu konuyla ilgili. Ama bildiğim kadarıyla kimse kimsenin görüntülerini izinsiz alamaz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı