Yurt dışına çıktınız mı?

Size teşekkür etmek istiyorum. Bana gerçekten büyük bir eksikliğimi hatırlattı bu konu. Başta çok ön yargı ile girdim ama düşünüp okuyunca dedim ki; ben neden gitmiyorum gezmiyorum başka kültürleri. Size teşekkür ederim bana çok güzel bir mesaj oldu.
Başka medeniyetleri görmeden asla kendinizi geliştiremezsiniz.

-ABD (x2)
-İtalya
-Belçika
-Çekya'ya gittim.

ABD'ye abimle gittim. How is it going bro/dude (Bizdeki selamun aleykum gibi :) ) deyince tanısan da tanımasan da bir cevap alıyorsun. ABD'nin insanları cana yakın ve yardımcı olmaya çalışıyor çoğu.

İtalya ve Belçika'ya kız arkadaşımla gittik. İtalyanlar soğuk ve yarım yamalak İngilizce biliyorlar neredeyse. İtalya sadece görsel olarak hoşuma gitti, insanlarını sevemedim.

Çekya da aynı şekilde. Prag güzel ama insanları sadece turist avcısı.

Suudi Arabistan'a gittim. Kâbe'yi görmek için. Kâbe dışında beni etkileyen ve dikkat çeken şey, İslam dinine göre kutsal görülen yerlerde çok fazla pisliğin olmasıydı. Gittiğim yerdeki insanların bana davranışı ise bölgeye göre değişiyordu. Bazı yerlerde dilenciler çok fazla. Gelip yanına paranızı alana kadar dileniyorlar, bazı yerlerde ise kimse kimseye bakmıyor bile. Arapça bilmediğimden dolayı iletişim de kuramadım zaten oradaki insanlarla.

Hiç iç kısımlara gittin mi? İç kesimler çok milliyetçi deniliyor.

Sorma ya, Ohio'da Redneckler, Minesota'da Borderlander'lar GMC jiplere binip "What the fuck is that cyotes on gray wolf's mountains." son ses açıp ters ters bakıyordu. Şarkı tanıdık geldi sonradan, Bozkurt yurdunda çakalların işi ne şarkısıyla aynı gibiydi. Dedim bunlar Smith Wesson Altı patları çekmeden kaçayım :)

Her sene en az 2 kez çıkarım. Gittiğim ülkenin ana dilinde en azından basit kelimeleri öğrenip kullanırım. Hiç bir yerde Türk olduğum için tepeden bakanım olmadı ve hatta çoğu zaman konuştuğum insanlar gelmiş/gelmek isteyen kişiler oluyor. Tarihi mekanları severim, özellikle ''Dark turizm'' yapabileceğim yerler ilgimi fazlasıyla çeker.

Geri
Yukarı