Zıt düşünceli ailem

Ailem çoğu konuda benden zıt düşüncede ve bunu gizlemem gerekiyor. Kendi dediklerini doğru kabul eden bir ailem var. Eğer benim düşüncelerim açığa çıkarsa ne yapmalıyım?

Belli başlı düşünceleri aile ve çevreyle paylaşmamak gerek. Herhalde yapacağın en büyük hatadan birisi bunu paylaşmak olur. Çünkü sadece ailelerimizle değil, birçok insan ile zıt görüşteyiz.

Bizim toplumumuzda tartışmanın kırıntısına dair bile pek bir şey yoktur. Ayrıca din ve ideoloji meselelerimiz kültüreldir. Hal böyleyken her şey tabu, her şey kutsaldır.

İçinde bazı şeyleri gizli tutmaktan belki sıkıldın, belki de ifade özgürlüğünün hiç olmadığını ve artık bazı şeyleri paylaşmayı, karşındaki insanın seni anlayabileceğini, paylaşınca da rahatlayacağını düşünüyor olabilirsin ama eğer öyleyse yanlış düşünüyorsun. Aksine başına bela almış olursun. Bu nedenle tavsiye etmiyorum. Zaten aileyle, çevreyle din de, siyaset de konuşulmaz diye büyüklerimiz boşa uyarmıyor. Kaldı ki dediğim gibi kültürel olarak din sahibi insanlar olduğumuz için tutarsızca bir davranış olur. Ben bunu da tavsiye etmem ancak kendi görüşüne-inancına yakın bulduğun sosyal medya ortamlarında takılarak, tartışmalara katılarak, bilgi ve fikir alışverişlerinde bulunarak bir nebze olsa bile rahatlayabilirsin. Ama dediğim gibi o tür ortamlarda verilen her 10 bilgiden 10 tanesi yanlış olduğu için tavsiye etmem. Zehirlenen çok insan var. Tabii yine de elit ve kuralları önemseyen bir grup olursa takılmak mümkündür. Orası tamamen senin seçimine bağlı.

Bunları kabul etmek şu an belki de zor geliyordur ama durum tam olarak budur. Maalesef başının ağrımasını istemiyorsan uzun bir süre susman gerekir.

O kadar üstü kapalı yazmışsın ki, sanki ailen burada konulara bakıyor :) Belli bir yaşa gelip
işini, gücünü almadan, içinde ki düşünceleri açma bence. Belli ki ailenin vereceği tepkiden çok korkuyorsun.

Ailem çoğu konuda benden zıt düşüncede ve bunu gizlemem gerekiyor. Kendi dediklerini doğru kabul eden bir ailem var. Eğer benim düşüncelerim açığa çıkarsa ne yapmalıyım?
Büyüdükçe sen kendi dediklerini doğru kabul ediceksin. Hele bi 20 25 ol görürsün. Şimdi takılma çok.

Bu sorun bende de var dostum bende kendimi düşüncelerimi ifade ettiğimde peder bana boş konuştuğumu söylüyor ama bana göre gerçeklerdir benim konuştuklarım. Bu arada din konusunda bende bir şeyler düşünüyorum fakat açıklayamıyorum. Peder ile kavga etmek falan istemediğimden konuşmuyorum zaten iyice soğuttu kendinden de beni. 😒

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı durumdayım. Aileme söylesem yüreğine iner, söylemek zorunda kalacağım bi durum olmadı. Bazı ibadetleri (cuma namazı, oruç vb.) sorduklarında, yaptığımı söylüyorum. En azından kırmıyorum bu şekilde. Sana da böyle yapmanı öneririm. Çevremde düşüncemi bilen kişi sayısı 4-5’i geçmez. Sadece yadırgamayacağını bildiğim arkadaşlarım ve eşim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nedense bu yaşta hattan soğudum sorguluyorum kendi kendime ben müsliman birisiyim ama biz madem dünyaya sınav olmak için geldik yani ahiretlik için geldik ama neden dünya için çalışıyoruz neden okulu okumak zorundayız ki sonuçta okul dünyalık bir iştir ama ahiretliğiz ahiretlik için çalışmamız gerekmez mi? Bu soru içimi kemiriyor resmen.

Benzer soruları bende kendime bir çok kez sordum. Kesinlikle şımarıklık, özenti kaynaklı değilim. Cevabını alamadığım sorularım olduğu için.

Bu ülke insani din konusunda hoşgörüyle yaklaşan bir toplum değil. Bu durumu ailene söylersen büyük ihtimal tepki yersin, sağ duyulu olacaklarina hiç ihtimal vermiyorum. Kaldi ki yakin arkadaşlarına bile bu durumu söylediğinde senden soğuyan tipler oluyor bunun aile içinde yaşanmama ihtimali çok düşük geliyor böyle bir toplum yapısında.

Ben kendim ailemden sakliyorum, yakin çevredeki insanlardan da saklıyorum, sadece yakin arkadaşlarım ve benle ayni kafa yapısında olan arkadaşlara anlatmıştım bunu.

Kendi bildiğini yapmaya devam et, ailenin dediklerini de kırmadan yerine getirebilirsin sana uyacaksa, bu konularda tartışma girmeni tavsiye etmem. Karşıdaki kişi kapali bir kafa yapisina sahipse tartışmak sana zarar verir.

Senin fikirlerin açığa çıkarsa da güzel bir dille bu durumun kişinin kendi hür iradesi olduğunu söyle. Kişi kendi inancina kendisi karar vermelidir, aile ve çevre baskısına kulak asmamalidir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı