Zorunlu askerliğe giden kişi asker olmaya uygun oluyor mu?

KenanBulutE

Hectopat
6 aylık zorunlu askerliğe gidebilen biri, askerde kalabilir mi? Zorunlu askerliğe uygun olan bir birey otomatik olarak askerliğe de uygun oluyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet kala bilir. (Fakat ceza gibi şeyler almaman gerek.)

Ama farklı bir birliğe gideceksen örnek veriyorum Amfibi ya da başka bir birime gidecek isen onun için spor ve sözlü mülakat oluyor.

A

Evet kalabilir. (fakat ceza gibi şeyler almaman gerek.)

Ama farklı bir birliğe gideceksen örnek veriyorum amfibi ya da başka bir birime gidecek isen onun için spor ve sözlü mülakat oluyor.

Peki askerde kalmak nasıl bir şey? Kalınca ekstra eğitim, rütbe atlama, hatta sınıra gitme falan var mı?

A

Peki askerde kalmak nasıl bir şey? Kalınca ekstra eğitim, rütbe atlama, hatta sınıra gitme falan var mı?
Bende pek bilmiyorum fakat.

Askerde kalmak benim açımdan güzel bir şey. (Kişisel bir şey)

Ekstra eğitimden kastın gireceğin birlikten birliğe değişir, Ama kesinlikle bir eğitim alıyorsun (diye biliyorum) sonuçta artık T.S.K. ait bir askersin silah kullanman, yüzmen, koşman sporla içli dışlı olacaksın.

Rütbe atlama eğer askeri okullara gidersen astsubay-subay-teğmen olarak göreve başlaya biliyorsun, Eğer lise mezunu olarak gider isen ne olur bilmiyorum en fazla uzman çavuş olursun sanırım.

Sınıra gitme olayı şöyle tamamen birliğine bağlı eğer piyade isen gitme ihtimalin var, Havacıysan muhtemelen gitmezsin.

Her şeyden önce askere neden gittiğini sorgula ona göre karar ver, Eğer sivilde hiç bir şey beceremiyor isen askerlikte şansını deneme bence, Gönüllülük işi tamamen.

Er olan kişi askerliğe elverişlidir. Orduda kalmak isteyenlerin ise sonrasında eğitim okullarında ilgili eğitimden geçmesi gerekmekte. Eğitim bitiminde uzman erbaş olarak orduda görev yapılabilir. Sonrasında ise yetkinliğe bağlı olarak astsubaylığa sonrasında da subaylığa geçiş hakkı açıktır.

Er olan kişi askerliğe elverişlidir. Orduda kalmak isteyenlerin ise sonrasında eğitim okullarında ilgili eğitimden geçmesi gerekmekte. Eğitim bitiminde uzman erbaş olarak orduda görev yapılabilir. Sonrasında ise yetkinliğe bağlı olarak astsubaylığa sonrasında da subaylığa geçiş hakkı açıktır.
6 ay askere giden kişi Er oluyor değil mi?

6 ay askerlik sonrasında, uzatmak istiyor musun diye bir soru geliyor artık sanırım. Bağlı bulunduğun yerde 6 ay daha askerlik yapıyorsun. Bunun dışında yok ben bu işi sürekli olarak yapmak istiyorum diyorsan, sözleşmeli er alımları, uzman alımları oluyor. Bunlara başvurup, spor parkur vs testlerini ve sağlık testini geçer isen mülakata giriyorsun, güvenlik soruşturmasından sonra eğitim birliğine gidiyorsun (bizim zamanımızda 3 aydı). Eğitimi tamamlar vazgeçmez isen görev yerine gidip iş başı yapıyorsun.
Eğer ünv. Mezunu isen Asteğmen olarak gitme şansın var kura çekimi ile. Asteğmen olarak gidersen 12 ay yapıyorsun 2 ay kala falan sözleşme soruyorlar istersen sözleşmeli subay olabiliyorsun, tabii onun da vardır illaki işlemleri.
Yüksek okul mezunu isen de aynı şey Astsubaylık için geçerli

6 ay askerlik sonrasında, uzatmak istiyor musun diye bir soru geliyor artık sanırım. Bağlı bulunduğun yerde 6 ay daha askerlik yapıyorsun. Bunun dışında yok ben bu işi sürekli olarak yapmak istiyorum diyorsan, sözleşmeli er alımları, uzman alımları oluyor. Bunlara başvurup, spor parkur vs testlerini ve sağlık testini geçer isen mülakata giriyorsun, güvenlik soruşturmasından sonra eğitim birliğine gidiyorsun (bizim zamanımızda 3 aydı). Eğitimi tamamlar vazgeçmez isen görev yerine gidip iş başı yapıyorsun.
Eğer ünv. Mezunu isen Asteğmen olarak gitme şansın var kura çekimi ile. Asteğmen olarak gidersen 12 ay yapıyorsun 2 ay kala falan sözleşme soruyorlar istersen sözleşmeli subay olabiliyorsun, tabii onun da vardır illaki işlemleri.
Yüksek okul mezunu isen de aynı şey Astsubaylık için geçerli
Teşekkür ederim.

Yetkinliğe bağlı derken ne demek istediniz hocam ?
Üniversite mezunlarından mı bahsettiniz ?

Askerlik görevi personel olarak ifa edilirken önlisans ve lisans mezuniyeti alındığı zaman ve asgari yıl şartı yerine getirildiğinde üst kademelere geçiş hakkı doğuyor. Emniyette mesela polis memurluğundan komiser muavinliğine geçiş için lisans mezunu olma ve asgari hizmet süresini tamamlama şartı vardı. Orduda da buna benzer bir işleyiş söz konusudur. Astsubaylık için öncelikle önlisans mezunu olma şartı vardır. Astsubayların da subay olabilmesi için lisans mezunu olma şartı mevcut. Ama lisans mezunu olup uzman erbaşlıktan astsubaylığa yükseliş için yine de önlisans diploması isteniyor mu? Bence sanmam ama istenebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı