ZTE Zxhn H298a Wi-Fi çakışması

MertGunesus

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba,
Ana modemimden çıkan Wi-Fi sinyallerinin evin tüm odalarına yayılamaması üzerine elimdeki eski modemleri router olarak kullanmak üzere evin tüm odalarına dağıttım.
Öncelikle internet sağlayıcım Superonline ve 100Mbps pakete üyeyim. Fiber hattın bağlı olduğu modemin marka modeli yine Superonline tarafından bana verilen ZTE Zxhn H267a v1.0. şimdi evimdeki modemleri ve hangi cihazların bağlı olduğunu belirteceğim.

• Ana modemim ZTE Zxhn H267a v1.0'nın tüm lan portları dolu. Bu lan portlarından bir tanesi doğrudan bir bilgisayara bağlı, kalan 3 lan portu ise router olarak kullandığım modemlere internet sağlıyor. Ayrıca bu modemin hem 2.4 GHz hem 5GHz bantları açık ve bir adet Xiaomi telefon ve Samsung tablet 5GHz üzerinden bağlı.
  • Salondaki modemim, TP-Link TD-W8961nd. Bu modeme Ethernet kablosu ile TV+ cihazı bağlı ve sorunsuzca TV izlenebiliyor. Ayrıca Wi-Fi ile Xiaomi TV stick bağlı ve sorunsuzca internete bağlanabiliyor. Buradaki modeme sabit bağlı bir telefon yok fakat salonda vakit geçirirken evdeki her telefon sorunsuzca Wi-Fi'ya bağlanabiliyor.
  • Bir diğer odadaki modem, Huawei Home gateway HG630a. Bu modeme bir Android tablet ve 2 akıllı telefon sorunsuzca bağlanabiliyor.
  • Son ve konuyu açmama neden olan modem ZTE Zxhn H298a. 5GHz ve 2.4 GHz bantları açık. Bu modeme bir adet bilgisayar Ethernet kablosuyla bağlı ve sorunsuzca internete bağlanabiliyor. Ancak bu modeme Wi-Fi üzerinden iPad Air 3. nesili ile bağlandığımda 2dk sonra, Samsung Note 8 (en iyi Wi-Fi bağlantısını bu model ile alıyorum, kimi zaman çok daha uzun süre internete bağlı kalabiliyor) ile bağlandığımda 20dk sonra internet bağlantısını yitiriyor. (Wi-Fi bağlı kalmaya devam ediyor "internet olmadan bağlı ifadesi çıkıyor") Samsung S20 FE (en önemli sıkıntı bu telefonda) telefonumda ise 10 saniye internete bağlı kalabiliyorum ve 10 saniye sonra internet olmadan bağlı ifadesi çıkıyor. (internete bağlı kalabildiğim anlarda internet hızını Fast.com üzerinden ölçtüğümde 80-90 Mbps arası hız alabiliyorum.)

Arkadaşlar tüm modemlerin arayüz ayarlarına girebiliyorum, IP çakışmasını önlemek için her modemin arayüz Wi-Fi ayarları farklı. Bir tek ZTE Zxhn H298a model modemin arayüzü izin vermediği için arayüz IP'sini değiştiremedim ancak bilgisayara Ethernet ile bağlayıp arayüzüne girebiliyorum. Neden bu kadar uğraştın diyecek olursanız da evde yoğun bir internet kullanımı söz konusu ve duvarlar gerçekten oldukça kalın Wi-Fi sinyalleri geçmekte zorlanıyor. Yan odadaki modeme bile bağlanmakta oldukça güçlük çekiliyor.

ZTE Zxhn H298a modemine olan Wi-Fi bağlantı sorunumu nasıl çözebilirim? Hem bu modemin bağlı olduğu olduğu odam hem de ana modemimin bağlı olduğu oda bir nevi Home Office olarak kullanılmakta ve internet bağlantısının kesintisiz ve güçlü olması çok önemli. Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı