16 GB 4060 Ti vs 3090

Bütçe
13000-20000
Mevcut kartım 2080 Ti termaller öldüğü için 170W olarak kullanıyorum (RDR2 92'den 72ye düşüyor)

3090 2. el, 4060 Ti ise sıfır bir kart aralarındaki fiyat farkı 2. eli almaya değmez bence.

Tasarım için ağırlıklı kullanacağım (Unreal Engine ağırlıklı)

Kabaca benim için artılar ve eksiler tablosu:

4060 Ti:
-Çok düşük güç çekiyor (yakında elektrik faturaları başımıza dert olacak)
+16 GB olması ama 24 GB büyük çözünürlükte render almam için daha iyi olacaktır.
- Fiyatı daha yüksek sıfır olduğu için.
+ Sıfır.
+Herhangi bir downclock down voltaj ihtiyacı olmayacak.
+ DLSS 3 frame gen ile 3090 ayarına geliyor zaten.
+ RAM'lerimi 2133 MHz kullanmak zorundayım XMP açamıyorum anakarttan dolayı. Buradaki kaybı belki frame gen telafi eder (kayıp %2-3)
- F/P32 22 tflops bu şimdiki kartımdan bile daha kötü demektir. (bildiğim kadarıyla poligon çizme işlemini burası yapıyor)
- Render konusunda 2080 Ti ve 3090 arasında bir konumda kabaca rakamlar şöyle:
Ray Tracing performansı:
2080 Ti 35tflops.
4060 Ti 51 tflops.
3090 69 tflops.
Genel render testlerine baktığımda ise %50 gibi bir fark var yani örneğin: RTX 3090 ile 114 saniyede aldığınız render bununla 167 saniye.
Aynı elektrikle belki biraz daha uzun süre render ederim ama kâr elde edebilirim.

3090:
--En büyük problemi çok fazla güç tüketiyor (aylık faturaya ne yansıyor bilen söylesin)
+24 GB geniş bir alanım var tasarımda çok rahat ettiriyor ama her zaman da lazım olmuyor.
- 750W Power ile kullanacağım (High Power Bronze) downclock ihtiyacı olacaktır. (1000W Power kenarda duruyor ama epeydir yattığı için güvenemiyorum).
- Miningli bir kart olma ihtimali çok yüksek hatta düşük bütçeyle muhtemelen öyle bir kart alacağım.
- 2. el bir ürün ve garantisi olmayacak muhtemelen.
- Downclok yaptığım zaman zaten şimdiki 2080 Ti veya 4060 Ti seviyesine inmiş olacak ne anladım bu işten.

Aklıma gelmeyen eksi ve artıları da vardır muhakkak. Onları da siz eklerseniz sevinirim.

Elektrik konusuna fazla taktığımı söyleyen arkadaşlar da olacaktır onlar için 2 konuyu aydınlatmak istiyorum; günümün neredeyse tamamı bilgisayar başında çalışmakla geçiyor ve ülkemizin ertelenen gaz borcu ödenemeyecek yani elektriğimizin %40ı gazdan olduğu için elektrik kesintilerine hazır olun ve zaten iklim bahane edilerek insanlara kısıtlamalar gelecek tüketeceğimiz elektrik bile kotalı olacak.

Ben de render aşı ile uğraşıyorum uzun bir aradan sonra senin kaldığın o çelişki de ben de kaldım, fakat daha sonrasında şunu fark ettim tamam render alırken tam yük ekranda kullanıyor ama sen oyun falan da oynasan bu oyunun ihtiyacı olduğu kadar elektrik harcıyor ve performansa bakarsak elektrik harcamasıyla performanslar hemen hemen ekran kartlarında doğru orantılı. Ben de bugün o iki ekran kartı arasında kaldım. Ve aradaki performans farkı neredeyse %50 3090 daha performanslı, render testlerine bakma şansım olmadı çünkü bununla ilgili çok fazla video yok ben bulamadım en azından bunu neye dayanarak söylüyorum oyun FPS'lerine bakarak söylüyorum. Benim tercihim 3090'dan yeni oldu, çünkü benim için performans önemli açıkçası. Geçmiş yorumlara da baktım da 4060 Ti, 3090 Ti ile yarıştığını söylemişler alakası yok 3060 civarında performans veren ya da hadi 3070 olsun o seviyede bir kart. Yani özetle boşa takıl mısınız elektrik konusuna demişsiniz ya orada, Render'ı yavaş alsın ama en azından elektriği az harcadığı için bunu bir kazanç olarak görmüşsünüz, sonuç değişmiyor ki harcadığı elektrik miktarı yine aynı olacak çünkü geç render alıyor ve geç olduğu için de yine elektrik harcamış oluyor az da olsa, sonuçta hemen hemen harcadığı elektrik aynı olmuş oluyor basıt bir matematik hesaplama. Çünkü bu aynı şeye benziyor koşarak mı daha çabuk varırsın yürüyerek mi tabii ki de koşarak giderse çok daha fazla enerji harcamış olur ama daha çabuk gelmiş olur yürüyerek giderse de geç gitmiş olur ama sonuçta o final noktasına geldiği zaman yine hemen hemen aynı enerjiyi harcamış olacak. O sebepten dolayı da bana mantıklı olan 3090 gibi geldi ve 3090 aldım.Açıkçası merak ettim ben sizin hangi kartı aldığınızı, siz hangisinden yana tercihinizi kullandınız?

Ben de bu iki kart arasında kalmıştım hatta konusunu da açmıştım burada, ben render kullanacağım için o sebepten dolayı 3090'a karar kıldım. Fakat RX 3090 XT de aklımı karistirmiyor değil.
3090ti demek istediniz sanırım ama o kadar büyük fark olmayacaktır. İkinci eli 25k'dan başlıyor 3090 ikinci eli ise 15k'dan başlıyor. rx6900xt diyorsanız nvidia her zaman ilk tercihimdir o yüzden çok düşünmemiştim onu. 7900 düşünmüştüm ama yine 3090'dan yana kullanmıştım tercihimi.

3090 Ti demek istediniz sanırım ama o kadar büyük fark olmayacaktır. İkinci eli 25K'den başlıyor 3090 ikinci eli ise 15K'den başlıyor. RX 6900 XT diyorsanız NVIDIA her zaman ilk tercihimdir o yüzden çok düşünmemiştim onu. 7900 düşünmüştüm ama yine 3090'dan yana kullanmıştım tercihimi.

Anladım RX 6900XT'yi kasdetmistim, şimdi bakınca evet yazım hatası olmuş. İnternet üzerinden biraz araştırdığımda performansları birbirlerine çok yakın oluyor sebepten dolayı biraz kararsız kaldım açıkçası.

Geri
Yukarı