Acer Nitro 16-41-R08s laptopta ani FPS düşmeleri yaşanıyor

• Konuyu başlatan Techh
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 460

Techh

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ekzosfer
Merhaba.
Acer Nitro 16-41-R08S kullanıcısıyım.

Hellblade: Senua's Sacrifice ve Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint oynarken gerek dengeli modda gerek performans modunda ekran kartı anlık olarak çektiği güç değerini düşürüyor, kullanım değeri düşüyor ve bu da drop sorunu ve ani FPS düşüşü yaşamama sebep oluyor. Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint özelinde bu sorun yer yer uzun bir süre yaşanabiliyor. Mod Mark of The Ninja Remastered ve FAR: Lone Sails gibi düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum. Donanımda bir sorun olup olmadığını görmek için bilgisayarı ilk aldığımda benchmark ve stres testlerini gerçekleştirmiştim. Tüm bu testler özelinde donanımda bir probleme rastlamamıştım. Ne olduğunu tam olarak anlayabilmiş değilim.

Hellblade: Senua's Sacrifice Oyunu, 1920x1200 çözünürlük ve tam ekran modunda, doku kalitesi "çok yüksek", "RT: Yüksek" ve "DLSS: Kalite" ayarlarıyla (dikey senkron: Açık) ortalama 50-90 FPS arası oynayabiliyorum. Oyunun aynı bölümlerinde FPS değeri 17-44 arasına ani olarak düşüyor. İşin ilginci 1920x1200 çözünürlükte ve pencere modunda, doku kalitesi "düşük", sırasıyla RT ve DLSS kapalı iken (dikey senkron: Kapalı) bu sorun devam ediyor. Bu ayarlarla oyunu 170 FPS oynayabiliyorken bahsettiğim gibi oyunun yine aynı bölümlerinde FPS değeri 130'a ani olarak düşüyor. Tabii bu ayarlarda FPS düşüşünden kaynaklanan drop daha az hissediliyor ancak hissedebiliyorum.
MSI Afterburner programı yardımıyla kaydettiğim OSD verileri: Videolar (Videolardaki OSD verilerini kaydederken oyunun ayarlarında bir değişikliğe gitmedim. Oyunun ayarları " (1) Dengeli Mod" başlıklı videoda gösterildi.)

Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Oyun için elimde kayıtlı OSD verisi yok. Oyunu oynarken OSD verilerini kendim gözlemledim. Ani FPS düşüşleri yaşadığım sırada veriler
Hellblade: Senua's Sacrifice oynarken elde ettiğim verilere paralel bir şekilde ilerliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
OSD verisinde hangi göstergelerin yer alması gerekiyor ?
Sıcaklıklar.
Kullanımlar. (CPU1 falan seçmeyin. CPU Usage'i seçin.)
Çekilen Güçler. (CPU ve GPU)
RAM Kullanımı
FPS ve Frametime
Tüm Limitler (Sıcaklık Limiti, Güç Limiti gibi hepsi.)

OSD verisi açıkken ekranda video kaydı alın ekranı.

Sıcaklıklar.
Kullanımlar. (CPU1 falan seçmeyin. CPU Usage'i seçin.)
Çekilen Güçler. (CPU ve GPU)
RAM Kullanımı
FPS ve Frametime
Tüm Limitler (Sıcaklık Limiti, Güç Limiti gibi hepsi.)

OSD verisi açıkken ekranda video kaydı alın ekranı.
Cpu.dll'i aktive etmeme rağmen CPU güç ve limitlerinin yer aldığı seçenek bende çıkmıyor maalesef. Sadece kullanım, voltaj ve sıcaklık değerlerinin izlenebildiği seçenekleri görüntüleyebiliyorum.

Bilemiyorum ama hallederseniz bakabiliriz.
Maalesef çözemedim. Ayrıca CPU sıcaklığını da "OSD'de göster" seçeneğini işaretlememe rağmen oyun içinde okuyamadım. Arkada HWİNFO64 açıkken video kaydı aldım ve CPU verilerinde gözle görülür bir anormallik yoktu ancak GPU değerlerinde anormallikler var. Ani FPS düşüşünün yaşandığı sırada GPU'nun çektiği güç ve kullanımı anlık olarak düşerken CPU'nun kullanımı anlık olarak artıyor.
İlgili video kayıtları: Testler

Son düzenleme:
Maalesef çözemedim. Ayrıca CPU sıcaklığını da "OSD'de göster" seçeneğini işaretlememe rağmen oyun içinde okuyamadım. Arkada HWİNFO64 açıkken video kaydı aldım ve CPU verilerinde gözle görülür bir anormallik yoktu ancak GPU değerlerinde anormallikler var. Ani FPS düşüşünün yaşandığı sırada GPU'nun çektiği güç ve kullanımı anlık olarak düşerken CPU'nun kullanımı anlık olarak artıyor.
İlgili video kayıtları: Testler
CPU gücünü görsek iyi olabilirdi ya. Tam bir teşhis koyamadım aşırı büyük bir anormali göremedim verilerde sırıtan. GPU'lar stabil parçalardır genelde sorunu onlarda aramayız. RAM acaba kapasite olarak düşük ya. Önbellekleme sıkıştırma gibi böyle birçok farklı işlem var RAM'lerde. Acaba RAM mi sorun çıkarıyor dedim istemsizce. Başka yüksek RAM isteyen oyununuz varsa bir bakabilir misiniz?

CPU eğer kullanım arttırıyorsa ya oyun öyle istiyordur yada sistem Throttle oluyordur. Ama Throttle olsa bu genelde devam eder. CPU frekansını açabilir misiniz bir de?

Şunu da söyleyeyim oyun için VRAM yeterli eminiz değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı