Ağır çelik mi betonarme ev mi?

Çelik ev daha uzun ömürlü. Ama betonda olduğu gibi 5-6 kat çıkamazsınız, 2 kat idealdir. Köydeki arsamıza bizde ev yaptırırken çelik ev yaptırmıştık. Hem daha uygundu hem de daha uzun ömürlü. Yalıtım falan herşeyi mecvut. Normal evden farkı yok.
Çelik daha pahalıya gelir ama, şimdiki pazarı bilmiyorum

Arkadaşlar betonarme evlerin ömrünün 50 yıl olduğu söyleniyor, ağır çelik ise 250 yıl dayanabilir deniliyor bu doğru mu?

En kısa zamanda Kocaeli'deki arsamıza ev yapmak istiyoruz.

Özellikle mimar ve mühendis arkadaşlar bilgilendirirseniz sevinirim.
Ağır çelik ev her zaman en iyisidir. Yapı malzemeleri arasında en kötüsü betonarmedir. Betonarme acemi bir kişinin elinde çö bir işe sönüşür, uygulaması zordur ve ömrüde kullanılan betona göre değişir... C25 beton ile yapılan bir inşaat ile c50 beton ile yapılan inşaat arasında çok fazla fark olur. Ancak uygulama en önemli aşamadır. Ağır çeliğe bakacak olursak vinç gerektirir, iyi terazi kullanmanız ve zemin betonunu adam akıllı yapmanızı ister. Çukur açıp direk dikilmez! Statiğine uygun bir biçimde yaparsın. Çelik ev yaparken yapının her yerinde aynı tipte profil kullanmamak gerekir! Gerekli yere gerekli kadar çelik kullanarak kolonları ve kirişleri en kalın malzeme olarak kullanmak gerekir... HEA veya HEB kolon ve kirişlerde kullanılır. Örnek olarak kolonlarda 160mm HEB kullanıldıysa kirişlerde 160mm HEB olmalıdır, salınım için ana kirişler çok ama çok önemlidir! İkinci kata çıktıkça çeliği 140mm duruma göre 120mm düşürmek gerekir. Kat arası zemin için IPE hafif ama çok dayanıklı çelikler kullanmak gerekir. Yalıtım meselesi ise gaz beton en iyisidir. Çeliğe ağırlık yapmaz, yapı hafif olur ve uygulaması işi bilene çok basittir ancal asla yanlış uygulamayı affetmez çatlar. Çatınızı asla ama normal sac ile yapmayınız... Yalıtımlı çatı panelleri kullanınız. Kaynak makinenizi iyi seçin ve elektroduda iyisini seçin. Çelik yapınızı topraklamayı unutmayın!

Yeni konular

Geri
Yukarı